Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2015

Asia Bibi je na istý čas zachránená. Trest smrti jej pozastavili

Najvyšší súd v Pakistane dnes prijal odvolanie kresťanky Asie Bibi proti rozsudku z októbra 2014 a pozastavil vykonanie trestu smrti, ktorý jej bol určený za údajné rúhanie proti islamu. Výrok platí až do ďalšieho rozhodnutia. Súd stanovil, že jej prípad opätovne preskúma. asiabibi211.jpg ...

Asia Bibi je na istý čas zachránená. Trest smrti jej pozastavili

Najvyšší súd v Pakistane dnes prijal odvolanie kresťanky Asie Bibi proti rozsudku z októbra 2014 a pozastavil vykonanie trestu smrti, ktorý jej bol určený za údajné rúhanie proti islamu. Výrok platí až do ďalšieho rozhodnutia. Súd stanovil, že jej prípad opätovne preskúma.

V roku 2009 sa Asia Bibi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou ponúkla aj svojej moslimskej spolupracovníčke na jej požiadanie. Ženy ju však napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. Ona im odpovedala otázkou: "Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?" Otázka miestnych moslimov rozzúrila. Nasledovali útoky voči nej a jej rodine, bola zatknutá a v roku 2010 odsúdená na smrť za "vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi", čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie s možným trestom smrti.

Jej osud si však získal medzinárodnú pozornosť a vďaka tlaku mimovládnych organizácií aj politikov a svetových osobností sa vykonanie trestu zatiaľ neuskutočnilo. Na jej podporu sa viackrát vyslovil aj pápež Benedikt XVI. Pápež František sa v apríli vo Vatikáne stretol s jej manželom a dcérou, modlil sa s nimi a povzbudil ich v zápase o jej prepustenie.

"Súd prijal odvolanie Asie Bibi, pozastavil vykonanie trestu smrti a stanovil, že jej prípad opätovne preskúma."

Zdieľať

Jej situácia je však stále veľmi komplikovaná. Dvaja pakistanskí vrcholoví politici, ktorí sa verejne angažovali za jej oslobodenie a za zrušenie zákonov proti rúhaniu - katolícky minister pre náboženské menšiny Shahbaz Bhatti a guvernér provincie Pandžáb Salman Taseer - boli v roku 2011 zavraždení. Rozsudok smrti bol navyše v októbri roku 2014 potvrdený Vyšším súdom v Lahore, hlavnom meste provincie Pandžáb. Asia Bibi sa v zastúpení svojho právnika voči nemu odvolala na Najvyšší súd. Pomôcť by jej mohlo aj udelenie milosti od prezidenta Pakistanu.

Ashiq Masih, manžel Asie Bibi, pre Catholic News Agency povedal, že život kresťanov v Pakistane je veľmi komplikovaný a "všetci sú v nebezpečenstve". Podľa Masiha je väčšina pakistanského obyvateľstva proti prepusteniu Asie, s týmto cieľom organizujú aj verejné demonštrácie.

Európske centrum pre právo a spravodlivosť (ECLJ), ktorého pakistanské oddelenie poskytuje pre Asiu Bibi právnu ochranu, pripomenulo aj niekoľko ďalších podobných prípadov. V roku 1994 boli v Lahore traja kresťania obvinení z rúhania, no krátko nato boli postrelení, jeden z nich umrel. Sudca, ktorý ich neskôr omilostil, bol o niekoľko rokov zavraždený vo vlastnej kancelárii. V roku 2010 boli dvaja kresťanskí bratia po obvinení z rúhania zavraždení pred súdnou sieňou vo Faisalabáde. Pastor Zafar Bhatti bol v roku 2014 zastrelený vo väzení. Hrozným prípadom bol aj osud kresťanského páru - mladého muža a jeho tehotnej manželky, ktorí boli po obvinení z rúhania v novembri 2014 zaživa upálení. Podľa ECLJ navyše väčšinu páchateľov takýchto prípadov sa nedarí zadržať a postaviť pred súd.

Inzercia

Dcéra a manžel Asie Bibi počas diskusie v Španielsku

Aj pre komplikovaný osud ľudí, ktorí čelia obvineniu z rúhania a boli prípadne omilostení, manžel Asie Masih hovorí: "Ak by bola Asia Bibi prepustená, v Pakistane nemôže zostať, z krajiny bude musieť veľmi rýchlo odísť." V rozhovore pre britské noviny The Daily Mail navyše upozornil, že moslimskí duchovní už vypísali odmenu za jej zabitie.

Na podporu prepustenia Asie Bibi vzniklo na Západe viacero iniciatív a verejných petícií (beheardproject.com/bibi, asiabibi.org), niektoré ako Call for Mercy majú takmer 700-tisíc podpisov z vyše 100 krajín sveta. Petíciu tvorí list pakistanskému premiérovi, kde je uvedené: "Ja, podpísaný, Vás úctivo žiadam o okamžité prepustenie Asie Bibi z väzenia a o zrušenie jej obvinenia z rúhania a trestu smrti. Žiadame Vás o milosť pre našu kresťanskú sestru. Prosíme, osloboďte túto ženu a matku a umožnite jej pripojiť sa k svojej rodine."

O jej príbehu vyšla na Slovensku kniha Smrteľný hriech.

Lukáš Obšitník

Foto: aclj.org

Odporúčame

Slovensko prijme sto kresťanských utečencov zo Sýrie

Slovensko prijme sto kresťanských utečencov zo Sýrie

Slovenská republika prijme na svojom území len sto utečencov. Pôjde pritom o kresťanské sýrske rodiny, ktoré si sama vyberie. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico. Podľa Fica Slovensku pôvodne hrozilo, že v rámci diktátu povinných kvót bude musieť zobrať na svoje územie 1 200 ľu...