Státisíce ľudí pochodovali vo Washingtone za život, Trump sa osobne prihovoril

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Státisíce ľudí pochodovali vo Washingtone za život, Trump sa osobne prihovoril

Donald Trump počas prejavu na Pochode za život vo Washingtone 24. januára 2020. Foto: TASR/AP

Americký prezident obvinil demokratov z „najextrémnejších a najradikálnejších postojov“ v téme potratov.

Americký prezident Donald Trump sa v piatok stal prvým úradujúcim prezidentom USA, ktorý sa zúčastnil na každoročnom Pochode za život (March for Life) vo Washingtone.

„Nenarodené deti nikdy nemali v Bielom dome silnejšieho obhajcu,“ povedal republikán Trump tisícom ľudí zhromaždených na promenáde National Mall v centre Washingtonu. „Každé dieťa je vzácny a posvätný dar od Boha,“ dodal.

Zároveň obvinil demokratov z „radikálnych a extrémnych“ postojov k potratom. „Pokiaľ ide o potraty, demokrati zastávajú tie najradikálnejšie a najextrémnejšie postoje,“ dodal Trump.

Reagoval tým napríklad na štát New York, ktorý pod vedením demokratov minulý rok schválil vykonávanie potratov za určitých podmienok až do deviateho mesiaca tehotenstva. USA sa svojou uvoľnenou legislatívou radia iba medzi sedem štátov vo svete (vedľa krajín ako Čína či Vietnam), ktoré umožňujú potraty aj po 20. týždni tehotenstva.

Prejav Donalda Trumpa na Pochode za život vo Washingtone 24. januára 2020.

Pochod za život je neodmysliteľnou súčasťou diania vo Washingtone od 70. rokov 20. storočia, ale doteraz ho ešte nikdy žiadny americký prezident nenavštívil.

Účastníkov bolo podľa viacerých odhadov tento rok až niekoľko stoviek tisíc. Patril medzi nich aj slovenský biskup Milan Lach, ktorý je hlavou gréckokatolíckej eparchie Parma v štáte Ohio. Podľa neho sa do pochodu mohlo zapojiť aj pol milióna ľudí.

Slovenský biskup Milan Lach so svojimi farníkmi z eparchie Parma v štáte Ohio počas Pochodu za život vo Washingtone 24. januára 2020.

Právo na potrat je chránené rozhodnutím Najvyššieho súdu USA z roku 1973, ktoré padlo v spore známom ako Roe verzus Wade. Konzervatívne hnutie sa snaží dosiahnuť zvýšenú ochranu nenarodených detí, napríklad zavedením obmedzení v poskytovaní príslušných služieb na štátnej úrovni alebo zrušením federálneho financovania kliník.

Foto: facebook.com/marchforlife

Trump sa na podujatí zúčastnil v období, keď sa už pripravuje na kampaň za znovuzvolenie do prezidentského úradu. Pokúša sa nakloniť si kresťanských konzervatívcov a získať ich hlasy vo voľbách v roku 2020.

Prezident prišiel na akciu, ktorá sa konala južne od Bieleho domu, na ceste vedúcej od Kapitolu (sídla Kongresu), práve v čase, keď sa Senát pripravoval vypočuť si ďalšie argumenty obžaloby v procese impeachmentu (ústavnej žaloby) proti nemu. „Idú po mne, lebo bojujem za vás a bojujeme za tých, čo nemajú hlas. A my zvíťazíme, lebo vieme, ako víťaziť,“ povedal nadšenému davu prítomných ľudí.

V utorok americký prezident vyhlásil 22. január 2020, kedy uplynulo 47 rokov od vyhlásenia rozsudku Roe vs. Wade, za Národný deň posvätnosti ľudského života. Vo vyhlásení tiež uviedol, že „každý človek – narodený aj nenarodený, chudobný, skľúčený, zdravotne znevýhodnený, bezvládny a starší – má vlastnú hodnotu“ a že Spojené štáty „hrdo a jasne potvrdzujú záväzok chrániť vzácny dar života v každej fáze od počatia po prirodzenú smrť“.

Počas uplynulých troch rokov sa na washingtonských pro-life pochodoch osobne zúčastnil Mike Pence a vystúpil na nich s prejavom, čím sa stal prvým americkým viceprezidentom, ktorý tak urobil. Prezident Trump sa v posledných dvoch rokoch prihovoril účastníkom na pochode cez videoposolstvo.

Trump počas svojej vlády predstavil viacero pro-life politík, napríklad zastavil financovanie potratov vo svete zo strany USA cez agentúru pre medzinárodný rozvoj, podporil štáty USA, ktoré sa rozhodli prestať financovať propotratovú organizáciu Planned Parenthood a predovšetkým vymenoval na Najvyšší súd USA dvoch rešpektovaných konzervatívnych sudcov Neila Gorsucha a Bretta Kavanaugha. Predpokladá sa, že obmena Najvyššieho súdu môže viesť k zvráteniu rozhodnutia Roe vs. Wade.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo