Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. január 2020, 10:47

Trump: Spojené štáty sa neusilujú o zmenu režimu v Iráne

Trump: Spojené štáty sa neusilujú o zmenu režimu v Iráne

Americký prezident Donald Trump. FOTO TASR/AP

Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa vojenské jednotky nepodnikli kroky aby vojnu rozpútali, ale aby ju ukončili.

"Neusilujeme sa o zmenu režimu (v Iráne), avšak agresia iránskeho režimu v regióne, súčasťou ktorej je aj využívanie spriatelených milícií na destabilizáciu susedných krajín, sa musí skončiť, a to okamžite," uviedol Trump počas tlačovej konferencie. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti ďalej dodal, že si "hlboko váži iránsky ľud", pretože ide o "pozoruhodný národ s neskutočným historickým dedičstvom a bezhraničným potenciálom".

Trump vo svojom vyhlásení opäť zopakoval, že generál Solejmání plánoval v krátkom čase "hrôzostrašné útoky" (na Američanov). Aj predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Spojených štátov Mark Milley uviedol, že existovali "presvedčivé" informácie tajných služieb a jasné dôkazy o tom, že Kásem Solejmání plánoval v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch vojenské akcie proti USA.

Podľa Milleyho slov by bolo trestuhodné, keby Spojené štáty nepodnikli žiadne kroky. USA si podľa neho "plne uvedomovali strategické riziko a následky" vyplývajúce zo zabitia veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Solejmáního. Nebezpečenstvo prameniace z nečinnosti však podľa neho prevýšilo nebezpečenstvo spojené s vykonanými činmi.

Milley upozornil, že stále môže dôjsť k útokom namiereným voči záujmom USA. Americké jednotky na základni v Taliansku sú v stave pohotovosti a v prípade potreby sú pripravené brániť americké veľvyslanectvo v libanonskom hlavnom meste Bejrút.

Expertka OSN aj šéf ruskej diplomacie označili zabitie Solejmáního za protizákonné

Podľa osobitnej spravodajkyne OSN pre ľudské práva Agnes Callamardovej Usmrtenie iránskeho generála Kásema Solejmáního bolo s najväčšou pravdepodobnosťou nezákonné. Cielené zabíjanie je podľa jej slov porušením medzinárodného zákona o ľudských právach, pričom dodala, že tam, kde nedochádza k aktívnemu násiliu, nie je používanie dronov a iných prostriedkov cieleného zabíjania takmer nikdy v súlade so zákonom.

Zabitie generála Solejnámího považuje za porušenie medzinárodného práva aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa šéfa ruskej diplomacie tento krok zo strany USA "má vážne následky pre mier a bezpečnosť v regióne a nepomáha v úsilí o nájdenie riešení zložitých problémov nahromadených na Blízkom východe.

Použitie dronu na usmrtenie kohokoľvek okrem jeho cieľa je podľa ľudskoprávnej legislatívy pokladané za "svojvoľné usmrtenie", ktoré môže mať za následok vyvodenie právnej zodpovednosti voči štátu alebo jednotlivcovi. Callamardová preto pokladá usmrtenie ďalších osôb, ktoré sa v čase útoku nachádzali v Solejmáního blízkosti, za absolútne protizákonné.

Iránsky veľvyslanec pri OSN Madžíd Tacht Ravánčí povedal pre americkú televíznu stanicu CNN, že zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního predstavuje vojnový akt zo strany Spojených štátov proti Iráncom. "Nemôžeme len tak zavrieť oči pred tým, čo sa stalo minulú noc. Rozhodne príde odplata, tvrdá odplata," dodal veľvyslanec v rozhovore s tým, že odpoveďou na vojenský zákrok je vojenský zákrok. To, kto, kedy a kde odplatu uskutoční, podľa neho ukáže budúcnosť.

Inzercia

Nálet na konvoj jednotiek Hašd Šaabí

Svetové médiá v sobotu informovali aj o údajnom nálete amerických vzdušných síl v ranných hodinách na predpokladaný konvoj veliteľa šiitských Ľudových mobilizačných síl (al-Hašd aš-Šabí). Útok mal zničiť dve vozidlá, životy piatich členov Teheránom podporovanej milície a niekoľko ťažko zranených. S odvolaním sa na správy irackej štátnej televízie o tom informovala agentúra AFP.

Podľa prvotných informácii malo stáť za útokom americké letectvo. Spojené štáty však popreli zodpovednosť za útok. S odvolaním sa na tvít amerického plukovníka Milesa Cugginsa, ktorý tvrdí, že jednotky nepodnikli v posledných dňoch žiadne nálety v oblasti základne pri meste Tádží (severne od Bagdadu), o tom informovala agentúra TASS. Útok v oblasti poprela aj iracká armáda.

Predstavitelia šiitských Ľudových mobilizačných síl, ktoré mali byť cieľom náletu tiež odmietli tvrdenia, že by sa na mieste útoku nachádzal akýkoľvek ich vysokopostavený veliteľ.

Iránskeho vojenského generála Solejmáního zabila v noci zo štvrtka na piatok americká armáda na rozkaz amerického prezidenta. Okrem Solejmáního bol pri útoku zabitý aj abú Mahdí Muhandis, zástupca veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU), podporovaných Iránom a ďalších päť ľudí.

Kásem Solejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, ktoré operujú najmä v oblasti Blízkeho východu, ale aj v iných častiach sveta. Zároveň stál na čele iránskej tajnej služby a niektorými expertmi bol po najvyššom duchovnom vodcovi ajatolláhovi Alím Chameneím pokladaný za druhého najvplyvnejšieho muža v Iráne.

Podľa niektorých odborníkov bol Solejmání nebezpečnejší ako šéf medzinárodnej teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin (zabitý v máji 2011), pretože mal prístup k armáde, spravodajským agentúram a hospodárskej sile. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)

pred 3 hodinami

V liturgickom kalendári si veriaci pripomínajú svätého arského farára Jána Mária Vianneyho. Relikvia jeho srdca bude tento rok v októbri putovať po Slovensku. Svätec je patrónom farárov, spovedníkov a všetkých kňazov. (TASR)