Liverpool vyhral v Salzburgu a postúpil, Milik poslal ďalej aj Neapol

Hráč Salzburgu Rasmus Nissen Kristensen bojuje o loptu so Sadiom Manem. Foto: TASR/AP

Liverpool o svojom triumfe rozhodol dvoma gólmi v priebehu minúty a pol.

Futbalisti FC Liverpool a SSC Neapol postúpili z E-skupiny do osemfinále Ligy majstrov. Obhajca trofeje z Liverpoolu vyhral v utorok na ihrisku Red Bullu Salzburg 2:0, Neapol ide ďalej z druhej priečky po hladkom domácom triumfe nad KRC Genk 4:0. V drese SSC sa hetrikom blysol Arkadiusz Milik.

Liverpool potreboval na istotu postupu bodovať, Salzburg zasa vo svojej aréne vyhrať a tak sa hralo vo vysokom tempe so šancami na oboch stranách. Prvú zlikvidoval Mohamedovi Salahovi domáci brankár Cican Stankovič. Vzápätí musel na druhej strane zasahovať Alisson po strelách Hee-Chan Hwanga a Takumiho Minamina. V 20. minúte nevyšiel obstrel Sadiovi Manému a odrazenú loptu poslal Trent Alexander-Arnold vysoko nad bránku. Alisson potom nepustil strelu Hwanga k číhajúcemu kanonierovi Erlinovi Brautovi Haalandovi.

Nór v 24. minúte mieril medzi nohy Alissonovi, ale brankár Liverpoolu bol pozorný. Na druhej strane spálil "tutovku" po necelej polhodine hry Salah, ktorý mal po rýchlom protiútoku pred sebou odkrytú bránku, ale z jedenástich metrov ju netrafil. Nepodarilo sa mu to ani z dobrej pozície z priameho kopu v 33. minúte. Dve minúty pred prestávkou ešte Minamino vystrelil z ľavej strany vedľa a Nabyho Keitu vychytal v dobrej šanci Stankovič.

Aj v druhej časti sa hralo atraktívne "hore-dolu", hneď po zmene strán zahodil ďalšiu obrovskú šancu Salah po prihrávke Maného a Haaland zasa neuspel pred Alissonom. Liverpool napokon o svojom triumfe rozhodol dvoma gólmi v priebehu minúty a pol. Najskôr Stankovič v 57. minúte zbytočne vybehol proti Manému, ktorý poslal loptu na hlavu Keitovi a ten otvoril skóre, o chvíľku urobil chybu obranca Jerome Onguene, Stankovič opäť vybehol a z uhla to potrestal Salah - 0:2. Liverpool si potom už náskok nenechal vziať a z brejkov ho mohol aj zvýšiť.

Neapolu dával v druhom dueli skupiny istotu rovnako bod a proti Genku mu pokoj zabezpečil v prvom polčase hetrikom poľský útočník Milik. Prvý gól dal už v 3. minúte po obrovskej chybe brankára hostí Maartena Vandevoordta. Potom zvýšil na 2:0 zvnútra šestnástky po ideálnom pase od Giovanniho Di Lorenza a v 37. minúte zavŕšil svoje galapredstavenie zásahom z pokutového kopu po predchádzajúcom faule brankára na prenikajúceho hráča. Štvrťhodinu pred koncom ešte z ďalšej penalty upravil na konečných 4:0 Dries Mertens. Celý zápas za hostí odohral slovenský stredopoliar Patrik Hrošovský.

Istotu účasti v osemfinále súťaže už v predstihu mali FC Barcelona, Bayern Mníchov, Juventus Turín, RB Lipsko, Manchester City, Paríž St. Germain, Real Madrid a Tottenham Hotspur.