Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. novembec 2019, 13:27

Exprezident Morales požiada OSN o sprostredkovanie riešenia konfliktu v Bolívii

Exprezident Morales požiada OSN o sprostredkovanie riešenia konfliktu v Bolívii

Bývalý bolívijský prezident Evo Morales. FOTO TASR/AP

Morales tiež povedal, že sa stále považuje za prezidenta, lebo bolívijský zákonodarný zbor nehlasoval o prijatí alebo zamietnutí jeho rezignácie.

Uviedol, že "ak to neschválili alebo nezamietli, môžem povedať, že som stále prezident".

Bývalý bolívijský prezident Evo Morales požiada Organizáciu Spojených národov a prípadne aj pápeža Františka, aby sa ako sprostredkovatelia podieľali na riešení konfliktu v jeho krajine. Uviedol to vo štvrtok pre agentúru AP v Mexiku, ktoré mu udelilo azyl.

Podľa vlastných slov tiež dostal informáciu, že niektoré jednotky bolívijskej armády sa plánujú vzbúriť proti dôstojníkom, ktorí naliehali, aby odstúpil.

Morales, ktorý do Mexika pricestoval v utorok, uviedol, že je pripravený vrátiť sa čo najskôr do vlasti, ak ho o to požiada ľud. V Bolívii demonštrovali za jeho návrat tisíce jeho stúpencov.

Dočasná bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová povedala, že Morales už nemôže kandidovať v nových voľbách. "Morales sa nemôže uchádzať o svoje štvrté funkčné obdobie. Kvôli tomu tu máme všetky tieto nepokoje," dodala.

Socialistický líder bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však udelil v roku 2017 výnimku.

Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov. Násilné protesty, ktoré po voľbách nasledovali, si doteraz vyžiadali desať mŕtvych a viac ako 400 zranených. Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie 10. novembra odstúpil.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred hodinou

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“

pred 4 hodinami

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v čase vrcholiacej prepoisťovacej kampane usiluje o nových klientov. Nové vedenie tak reaguje na rekordný minuloročný odchod desaťtisícok poistencov do súkromných zdravotných poisťovní. Generálny riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko uviedol, že cieľom je získať okrem doterajších poistencov aj mladých ekonomicky aktívnych občanov.

pred 4 hodinami

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn neverí v septembrový návrat divákov na futbalové štadióny. Počas telekonferencie so spolkovými kolegami sa zhodli, že vzhľadom na situáciu s pandémiou koronavírusu nie je otázka divákov na futbale na programe dňa.