Jemenská vláda a separatisti podpísali dohodu o deľbe moci

Jemenská vláda a separatisti podpísali dohodu o deľbe moci
Delegácia šiitských povstalcov húsíov počas rozhovorov o Jemene so zástupcami medzinárodne podporovanej jemenskej vlády v Ammáne vo februári 2019. Foto - TASR/AP
Cieľom tzv. rijádskej dohody je zastaviť boje a súperenie medzi oboma stranami, ktoré spoločne s medzinárodnou koalíciou arabských krajín bojujú proti šiitským povstalcom.
3 minúty čítania 3 min
Vypočuť článok
Jemenská vláda a separatisti podpísali dohodu o deľbe moci
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Medzinárodne uznaná jemenská vláda a separatisti z južného Jemenu, ktorých podporujú Spojené arabské emiráty (SAE), podpísali v utorok v Rijáde dohodu o deľbe moci. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Cieľom tzv. rijádskej dohody je zastaviť boje a súperenie medzi oboma stranami, ktoré spoločne s medzinárodnou koalíciou arabských krajín, vedenou Saudskou Arábiou, bojujú proti šiitským povstalcom, tzv. húsíom.

"Táto dohoda otvorí novú éru stability v Jemene," povedal saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas podpisového ceremoniálu v Rijáde, ktorý v priamom prenose vysielala televízia al-Arabíja.

Práve do exilu v Rijáde utiekol v roku 2014 jemenský prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí po tom, ako húsíovia prevzali kontrolu nad hlavným mestom Saná.

Podpis dohody sa konal za účasti saudskoarabského korunného princa, jemenského prezidenta Hádího a korunného princa SAE šejka Muhammada ibn Zajda Nahajána, doplnila agentúra DPA.

Dohoda počíta s vytvorením novej vlády, ktorá sa spoločne s prezidentom Hádím bude môcť vrátiť do juhojemenského prístavného mesta Aden, dočasného hlavného mesta krajiny.

Z dohody, ktorú má k dispozícii agentúra AP, ďalej vyplýva, že separatisti súhlasili s rozpustením milícií — tie sa stanú súčasťou Hádího síl.

Aden v auguste po bojoch obsadili milície samozvanej separatistickej Južnej prechodnej rady (STC) podporovanej SAE.

Boje medzi vládnymi silami a juhojemenskými separatistami, ktorí roky bok po boku bojovali proti húsíjským povstalcom, zvyšovali obavy, že Jemen sa môže úplne rozpadnúť. Separatisti a vláda v minulých týždňoch viedli nepriame rozhovory sprostredkované Saudskou Arábiou.

V Jemene bojujú proti sebe húsíovia spriaznení s Iránom a koalícia na čele so Saudskou Arábiou, ktorá podporuje medzinárodne uznávanú jemenskú vládu. Boje si vyžiadali už desaťtisíce obetí na životoch a vyvolali tiež vážnu humanitárnu krízu.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
vláda Jemen Saudská Arábia Rijád
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 9 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť