Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. novembec 2019, 13:18

Petržalka spúšťa pilotný parkovací systém

Petržalka spúšťa pilotný parkovací systém

Na snímke vyznačené vyhradené parkovacie miesta. FOTO TASR - Pavol Zachar

Bratislavská Petržalka spúšťa pilotný parkovací systém, ktorým preferuje obyvateľov s trvalým pobytom v mestskej časti.

Zaparkovať bezplatne 24 hodín, sedem dní v týždni tak budú môcť len Petržalčania zaregistrovaní v tomto systéme. Výhody systému môžu Nepetržalčania využívať len po zmene trvalého pobytu, respektíve po prihlásením sa na tzv. administratívny trvalý pobyt.

"V prvej fáze budú ľuďom dávané za stierače iba upozornenia. Až po opakovaných porušeniach pravidiel parkovacieho systému pristúpi mestská polícia k nasadzovaniu papúč a pokutám," približuje hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Pre efektívnejšie vymáhanie pravidiel tohto systému zvýši mestská časť spolu s hlavným mestom a mestskou políciou personálne o materiálne kapacity mestskej polície.

V petržalskom parkovacom systéme je zaregistrovaných už viac ako 15-tisíc, čo by mali byť približne dve tretiny všetkých Petržalčanov, ktorí vlastnia auto. So zmenami v parkovaní je zároveň spojený aj výrazný nárast počtu prihlásení sa na trvalý pobyt.

"Každý týždeň pribúda viac ako 300 ľudí, ktorí si prihlasujú trvalý pobyt do Petržalky," poznamenáva Halašková s tým, že možnosť prihlásiť sa na tzv. administratívny trvalý pobyt využilo zatiaľ okolo 100 ľudí.

Od piatka by malo byť zároveň možné registrovanie viacerých áut na jedného človeka, a to cez mobilnú aplikáciu. Registračný formulár totiž slúži na zaevidovanie len jedného vozidla. Následne tak budú môcť zadarmo parkovať aj ďalšie autá, avšak len do počtu päť. O obmedzení áut na jednu domácnosť sa hovorí až v celomestskej parkovacej politike, ktorá má byť spustená v roku 2021.

Inzercia

Najväčšia bratislavská mestská časť tak využíva možnosť zaviesť vlastný pilotný parkovací systém v medziobdobí, kým začne v roku 2021 platiť schválená celomestská parkovacia politika.

Petržalčania by mohli parkovať bezplatne 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Obyvatelia bez trvalého pobytu v Petržalke budú môcť bezplatne parkovať len počas dňa, teda medzi 8.00 a 18.00 h a počas víkendov. V noci bude pre nich parkovanie spoplatnené sumou jedno euro za každú začatú hodinu, respektíve budú musieť parkovať mimo vyhradených parkovacích miest.

Samospráva začína pilotný parkovací systém zavádzať najprv v lokalite Dvory, postupne bude nabiehať na celom území mestskej časti. V prvej etape sú vyznačené dočasné parkovacie miesta na parkoviskách, v ďalších etapách sa pridajú aj kolmé parkovacie miesta a miesta na parkovanie pri cestách.

Bližšie informácie sú zverejnené na webovej stránke www.parkovanievpetrzalke.sk.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky prezident Emmanuele Macron vymenoval za nového premiéra Jeana Castexa, jedného z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. Castex nahradil vo funkcii Édouarda Philippea, ktorý v ten istý deň podal s celou svojou vládou demisiu. (TASR)

pred hodinou
pred hodinou

„Kedy sa začína právo na život, kto má právo na život? Dnes sa o týchto otázkach organizujú snobské diskusie, kde by sa mali predkladať akože argumenty za či proti. Akoby sme boli kdesi pred sto či viac rokmi pri boome eugeniky, darwinizmu a rasovej predispozície na to či ono. Nie sme predsa v 19. storočí, aby sme diskutovali, kto je alebo nie je človekom. Nebodaj do akej miery či na koľko percent.“ Viac k téme v texte Erika Potockého

 

pred 4 hodinami

Predseda Smeru Robert Fico reaguje vo videu na kauzy posledných dní. Expremiér tvrdí, že neexistuje žiadny dôvod na väznenie bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Výpovede bývalého sudcu Vladimíra Sklenku označil Fico za ohováranie podľa politickej objednávky, podľa neho Sklenkova manželka preukázateľne prala špinavé peniaze.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Uverejnil používateľ Robert Fico Piatok 3. júla 2020
pred 5 hodinami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku za svoj návrh obnoviť štatút mešity v bývalom chráme Hagia Sofia. „Obvinenia namierené proti našej krajine v súvislosti so zmenou štatútu Hagie Sofie sú priamym útokom na naše právo na suverenitu,“ vyhlásil Erdogan. (TASR)

pred 5 hodinami

Slovensko a Rakúsko majú aj napriek koronakríze veľmi dobré vzťahy, do budúcna chcú pokračovať v spolupráci, a to aj v súvislosti s prípadnou druhou vlnou. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady Boris Kollár a šéf rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka na piatkovom rokovaní vo Viedni. (TASR)