Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. október 2019, 14:29

Nemecká vláda pripravila opatrenia proti zločinom z nenávisti a extrémizmu

Nemecká vláda pripravila opatrenia proti zločinom z nenávisti a extrémizmu

Foto - TASR/AP

Vláda posilňuje boj proti pravicovému extrémizmu tri týždne po útoku pri synagóge v meste Halle, ktorý si vyžiadal dve obete na životoch.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) založí útvar na vyšetrovania zločinov z nenávisti, informovala v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na dokumenty nemeckej vlády.

Nemecká vláda pripravila deväťbodový balíček opatrení, ktorý v boji proti nenávisti, pravicovému extrémizmu a antisemitizmu využije všetky prostriedky právneho štátu. Píše o tom na svojej webovej stránke denník Die Welt.

Vláda posilňuje boj proti pravicovému extrémizmu tri týždne po útoku pri synagóge v meste Halle, ktorý si vyžiadal dve obete na životoch.

Internetové platformy budú mať povinnosť informovať BKA o obsahu, v ktorom sa vyskytujú vyhrážky smrťou alebo podnecovanie k násilným prejavom. Miestni politici, záchranári a lekári záchranných služieb budú mať vyššiu mieru právnej ochrany voči útokom.

Plán takisto zahŕňa opatrenia, na základe ktorých budú udelené prísnejšie tresty ľuďom, ktorí na internete špehujú iné osoby alebo ich vystavujú nenávistným prejavom a násiliu. Plán ešte musí schváliť nemecký parlament.

Páchateľ útoku v Halle 9. októbra zabil 40-ročnú ženu pred synagógou a 20-ročného muža v blízkej predajni kebabu. Predtým sa pokúsil násilne vniknúť do synagógy, kde sa v tom čase nachádzalo 51 ľudí pripomínajúcich si najdôležitejší židovský sviatok Jom kipur.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 11 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)