Európska únia a Británia dosiahli dohodu o brexite

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Európska únia a Británia dosiahli dohodu o brexite

Britský premiér Boris Johnson. FOTO TASR/AP

Európska únia a Británia dosiahli dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, ktorá ešte potrebuje ratifikáciu zo strany Európskeho parlamentu a britského parlamentu.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera.

„Kde je vôľa, tam je dohoda – máme ju!“ uviedol Juncker. Podľa neho ide o „spravodlivú a vyváženú dohodu pre EÚ a Spojené kráľovstvo“ a odporučil Európskej rade, aby ju podporila. Dohodu sa podarilo dosiahnuť vyjednávacím tímom Británie a EÚ pred summitom lídrov štátov EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní.

„Máme skvelú novú dohodu, ktorá vracia kontrolu,“ napísal britský premiér Boris Johnson na Twitteri a vyzval poslancov parlamentu v Londýne, aby ju v sobotu na mimoriadnom zasadnutí schválili.

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však oznámila, že stále s dohodou o tzv. brexite nesúhlasí. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Corbyn vyzval poslancov, aby návrh dohody odmietli

Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodli predstavitelia Británie a Európskej únie.

Informovala o tom agentúra AFP.

Corbyn povedal, že dohoda „krajinu nespojí a mala by sa odmietnuť“.

Najlepší spôsob, ako vyriešiť brexit, je podľa Corbyna dať posledné slovo ľuďom, aby o tom rozhodli hlasovaním. Dodal, že labouristi cez víkend nepredložia návrh na vyslovenie nedôvery vláde a takisto uviedol, že záležitosť referenda pred voľbami je „otázkou budúceho týždňa“, informovala televízia Sky News.


Ilustračné foto. TASR/AP

Dohodu o brexite podporil Íri, Tusk aj Macron, Farage či Sturgeonová ju odmietajú

Francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal dosiahnutie dohody a vyjadril presvedčenie, že jej návrh schvália britskí poslanci. Urobil tak na stretnutí centristických lídrov pred summitom EÚ v Bruseli.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Predsedníčka britských opozičných Liberálnych demokratov Jo Swinsonová medzitým uviedla, že jej strana je i napriek dosiahnutiu dohody o brexite medzi Londýnom a Bruselom odhodlaná zastaviť proces odchodu Británie z Únie. Swinsonová povedala, že je „odhodlanejšia ako kedykoľvek predtým“ zastaviť brexit a „dať konečné slovo verejnosti“. Jej strana podporuje uskutočnenie druhého referenda o otázke brexitu.

Ak by sa šéfka Liberálnych demokratov stala budúcou premiérkou, jej strana by odvolala uplatnenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces odchodu Británie z EÚ. Dohoda o brexite je podľa jej slov zlá pre britskú ekonomiku, verejné služby a životné prostredie.

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage vyzval britský parlament, aby dohodu odmietol. Podľa jeho slov táto dohoda totiž „nie je brexit“ a Britániu by pripútala k EÚ až príliš mnohými spôsobmi. Farage, ktorého citovala tlačová agentúra AP, dodal, že by uprednostnil odklad termínu odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 31. októbra, a následne parlamentné voľby než to, že by bola v parlamente schválená nová dohoda. Farage je skôr za „čistý odchod“ z EÚ než za „ďalšiu európsku dohodu“.

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney privítal dosiahnutie dohody o brexite a nazval ho „veľkým krokom vpred“, ktorý „ochraňuje kľúčové záujmy Írska“. 

Coveney uviedol, že dohoda je „veľmi významným úspechom..., ktorý je hodný podpory“. Dohoda podľa jeho slov chráni ľudí, obchod a mier v Írsku.

Novú dohodu ocenil aj írsky premiér Leo Varadkar. „Máme jedinečné riešenie pre Severné Írsko, ktoré rešpektuje jeho unikátne dejiny a geografiu. Je dobré pre Írsko a Severné Írsko. Žiadna tvrdá hranica...“ povedal Varadkar.

Súčasťou novej dohody už nie je tzv. írska poistka, ktorá bola jedným z hlavných dôvodov neschválenia predchádzajúcej verzie dohody v britskom parlamente. Podľa novej verzie dohody by Severné Írsko pokračovalo v dodržiavaní pravidiel a noriem EÚ pre všetok tovar. Tým by sa odstránila potreba regulačných kontrol tovaru prekračujúceho hranicu medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou ako zostávajúcim členom EÚ.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na margo novej dohody pre televíziu Sky News povedal, že „dohoda je vždy lepšia než žiadna dohoda“. Tusk trvá na tom, že dohoda je „v poriadku“ aj pre Írsko, inak by ju podľa vlastných slov nikdy nepodporil.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas novinárom v Berlíne podľa agentúry AP povedal, že dohoda je úspechom diplomacie a „dôkazom, že sme všetci spoločne veľmi zodpovedne pracovali“.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo