Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2019, 13:27

Česko sa rozlúčilo s Karlom Gottom

Česko sa rozlúčilo s Karlom Gottom

Ivana Gottová, vdova po českom spevákovi Karlovi Gottovi stojí za rakvou s telesnými pozostatkami svojho zosnulého manžela po zádušnej omši v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. FOTO TASR/AP

Zádušnú svätú omšu za zosnulého speváka Karla Gotta v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade so štátnymi poctami odslúžil kardinál Dominik Duka.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Duka vo svojom príhovore poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. „Karel Gott nás preslávil po celom svete a ľudia ho budú ešte dlho počúvať,“ povedal Duka neskôr počas svätej omše a dodal, že Gott „pomáhal ľuďom, uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým“.

Modlitbu počas omše predniesli herec Jiří Bartoška a bývalá prvá dáma ČR Dagmar Havlová. Speváčka Lucie Bílá vystúpila s piesňou Ave Maria. Smútočný prejav podľa iDNES.cz na želanie Karla Gotta predniesla herečka Jiřina Bohdalová a žalm prečítal Gottov ošetrujúci lekár Marek Trněný.

Ivana Gottová, vdova po českom spevákovi Karlovi Gottovi stojí za rakvou s telesnými pozostatkami svojho zosnulého manžela po zádušnej omši. FOTO TASR/AP

Herečka Jiřina Bohdalová vo svojom prejave zdôraznila spevákove osobnostné vlastnosti i ľudskosť. „Od rodičov dostal v génoch slušnosť, noblesu a džentlmenstvo,“ povedala a dodala, že Gott bol i „človek z mäsa a kostí“, ktorý sa veľakrát mýlil, padol a znovu vstal. 

Gott bol podľa nej neuveriteľne pracovitý a priťahoval k sebe veľké množstvo vynikajúcich umelcov svojej doby. „Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ povedala.

S Gottom sa lúčili umelci aj politici

Na spevákovom pohrebe sa v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade zišli aj osobnosti z oblasti politiky, verejného života, umenia aj kultúry z Českej republiky i zo zahraničia.

Medzi prítomnými osobnosťami bol český premiér Andrej Babiš, predseda ČSSD Jan Hamáček, predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček či predseda českého Senátu Jaroslav Kubera. Slovenskú republiku zastupoval predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

Prišli i herci Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Karel Šíp, Kateřina Brožová, speváci Michal David, Aleš Brichta, Janek Ledecký, Helena Vondráčková, Martin Chodur, moderátor Leoš Mareš či hokejista Jaromír Jágr. V katedrále boli prítomní aj slovenskí speváci Miroslav Žbirka, Marika Gombitová a Vašo Patejdl.

Medzi stovkami smútočných hostí, ktorí dostali pozvanie na zádušnú omšu za zosnulého českého speváka Karla Gotta do katedrály sv. Víta v Prahe, bola aj Marika Gombitová. FOTO - Bohdan Kopčák

„Po Gottovi zostane prázdne miesto,“ povedal Michal David, ktorého vyjadrenia sprostredkoval portál iDNES.cz.

Inzercia

Do katedrály mali na základe želania Gottovej rodiny prístup len pozvaní hostia. Verejnosť mala možnosť sledovať omšu na obrazovkách na nádvorí Pražského hradu a na Hradčianskom námestí.

Vojaci na konci omše vyniesli rakvu s Gottovými pozostatkami pred katedrálu. Za rakvou sa vytvoril zástup ľudí. Na jeho čele kráčala vdova Ivana Gottová s dvoma dcérami. Približne o 12.30 h sa rozozvučal najväčší zvon v Čechách nazvaný Zikmund a zo zvukového záznamu zaznela pieseň Už z hor zní zvon v podaní Karla Gotta.

Najbližšia rodina sa so spevákom Karlom Gottom rozlúčila v motolskom krematóriu, kam rakvu s jeho pozostatkami previezli po zádušnej svätej omši.

Žena kladie kvety počas verejnej rozlúčky so zosnulým českým a československým spevákom Karlom Gottom v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe v piatok  11. októbra 2019. FOTO TASR/AP

Verejnosť mala príležitosť rozlúčiť sa s umelcom v piatok v paláci Žofín. V čase od ôsmej rána do polnoci tam prišlo asi 49-tisíc ľudí. Na vstup sa čakalo v priemere okolo dvoch hodín. Spomienková akcia sa uskutočnila bez komplikácií a dôstojnej atmosfére, dodali Novinky.cz. 

Nemecká rozhlasová stanica prirovnala Gotta k britskej kráľovnej

Zahraničné média si v súvislosti s piatkovou rozlúčkou s Karlom Gottom v Prahe všímali zástupy čakajúcich fanúšikov a nemecká rozhlasová stanica MDR prirovnala spoločenské postavenie zosnulého speváka k britskej kráľovnej.

"Krajina neprišla len o po celé desaťročia najobľúbenejšiu hviezdu, ale aj o národný symbol, garanta stálosti," uviedla na svojej webovej stránke. Podľa MDR bolo umelcovo spoločenské postavenie porovnateľné s postavením britskej kráľovnej Alžbety II. Česko bez Karla Gotta je podľa MDR krajina v stave núdze.

Podľa agentúry AP bol Gott "vzácny príklad popového speváka z východnej Európy, ktorého hudba si získala popularitu aj v niektorých krajinách západnej Európy, najmä v západnom Nemecku".

Karla Gotta si je ešte možné uctiť aj na pietnom mieste v Kinského záhrade, no ľudia chodia aj k jeho vile na Bertramke. Ďalšie spomienkové miesto vzniklo aj pri Novej scéne Národného divadla v Prahe, kde sú vylepené Gottove fotografie, umiestnené sviečky a položené kvety.

Na sobotu bol v Česku za zosnulého speváka vyhlásený aj štátny smútok.

Karel Gott zomrel 1. októbra krátko pred polnocou vo veku 80 rokov v kruhu svojej rodiny. Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali už pred poldruha rokom.

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Na prechod cez hranice by sa mohol použiť covid certifikát. Obsahovať by mal buď výsledok negatívneho testu, potvrdenie o prekonaní infekcie, alebo o zaočkovaní proti ochoreniu. Certifikáty by mohli fungovať ako QR kódy v mobile. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. (tasr)

pred 24 minútami

Bratislava a jej mestské časti predbežne pripravili pre skríningové testovanie 290 testovacích tímov, ktoré sa dočasne pridajú k už existujúcim 19 mobilným odberovým miestam. Testovať sa bude aj vo vozidlách MHD, ktoré budú tiež slúžiť ako odberové miesta. Na niektoré miesta sa bude možné zaregistrovať online, ale väčšina miest má byť k dispozícii bez objednania. (tasr)

pred 54 minútami

Litovská vláda ponúkla Lotyšsku pomoc s usporiadaním tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji. V prípade, že by nevyšiel plán o spoluorganizácii šampionátu s Dánskom či Slovenskom, mohlo by sa v Litve odohrať pár zápasov z niektorej zo základných skupín. (tasr)

pred hodinou

Arcibiskup Bernard Bober požehnal priestory nového vakcinačného centra v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. „Vakcína nás nabáda k zodpovednosti za svoje zdravie a za zdravie a životy iných, pretože môže priniesť slobodu od pandémie,“ povedal košický arcibiskup. Denná očkovacia kapacita vakcinačného centra s troma ambulanciami je momentálne 400 ľudí. (ke-arcidieceza.sk)

pred hodinou

Britský variant koronavírusu zaznamenali už v najmenej 60 krajinách. Ďalší variant šíriaci sa z Juhoafrickej republiky, ktorý je – podobne ako britská mutácia – nákazlivejší ako pôvodná podoba koronavírusu, hlásili podľa WHO už z 23 krajín a teritórií. (tasr)

pred 2 hodinami

V Českej republike pribudlo v utorok 9558 prípadov nákazy koronavírusom a najmenej 70 úmrtí. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému (PES) sa zvýšil zo 70 na 73 bodov. Dôvodom je nárast tzv. reprodukčného čísla z 0,76 na 0,82. Hodnota PES tak už šiesty deň po sebe zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti, opatrenia v Česku sú však na úrovni piateho stupňa. (tasr)

pred 4 hodinami

Môžeme čakať, že ešte predtým, než prostredníctvom referenda udrú na Matoviča, zvedú Fico s Pellegrinim zápas o to, kto bude jeho hlavnou tvárou. Bude celkom zaujímavé sledovať, ako tento ich prvý stret v nových rolách dopadne. Fico má síce slabšie karty, ale pozície určite nebude opúšťať ľahko. Píše Jozef Majchrák.