Poslankyne SNS predložili do parlamentu vlastný pro-life návrh

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poslankyne SNS predložili do parlamentu vlastný pro-life návrh

Jedna z navrhovateliek novely poslankyňa Eva Smolíková a predseda SNS Andrej Danko na snímke z 9. júna 2018. Foto: TASR/František Iván

Novela SNS neznižuje hranicu dostupnosti potratov, chce matkám poskytnúť sonografický záznam plodu a vypočutie tlkotu jeho srdca, tiež zakázať reklamu na potraty.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Tri poslankyne NRSR za SNS Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová predložili v piatok do parlamentu novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a zákona o reklame, ktorou chcú upraviť niektoré náležitosti týkajúce sa potratov.

V novele navrhujú, aby sa žene žiadajúcej o vykonanie potratu v rámci povinného poučenia poskytol obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia. V súčasnom znení zákona si to žena môže iba vyžiadať.

V návrhu sa tiež zavádza povinnosť lekára zabezpečiť, aby žena počas vyšetrenia „mohla počuť tlkot srdca embrya alebo plodu“. Sonografické vyšetrenie aj výtlačok z obrazového záznamu majú byť bezplatné.

K téme:
Za potratmi sú často dôvody, ktoré by väčšina spoločnosti neuznala
Potratová legislatíva sa meniť nebude. Neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov
Danko sa vysmial Pochodu Zdieľať

Poslankyne súčasne navrhujú, aby na Slovensku nebola povolená reklama na výkony umelého prerušenia tehotenstva – jednak v zákone o reklame, ale aj v etickom kódexe zdravotníckeho pracovníka, ktorý je súčasťou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Keďže návrh SNS neupravuje zákon o umelom prerušení tehotenstva, ktorý chceli novelizovať návrhy ĽSNS, OĽaNO, Richarda Vašečku a Sme rodina neúspešne prerokovávané minulý týždeň, neplatí naň povinnosť 6-mesačného odkladu a zrejme bude môcť byť predložený na jednu z najbližších schôdzí NRSR.

Návrh SNS je mäkší, ako boli návrhy Richarda Vašečku, Sme rodina a ĽSNS, svojou úpravou povinného poučenia sa podobá na návrh OĽaNO.

Predseda SNS Andrej Danko minulý týždeň oznámil, že SNS vyvinie vo veci ochrany nenarodených vlastnú legislatívnu aktivitu a že na stredu 2. októbra zvoláva v tejto veci okrúhly stôl, na ktorý pozýva zástupcov politických strán a odborných kruhov.

Hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška v rozhovore pre Postoj (nižšie) uviedol, že návrhy SNS obsiahnuté v novele sú v súlade so snahami na zlepšenie ochrany života a prijatie novely organizátori pochodu podporujú.

Hovorca Národného pochodu za život: Navrhované riešenia sú v záujme dieťaťa, novelu podporujeme

Považujú organizátori Národného pochodu za život tento návrh za hodný podpory?

Naším cieľom je dosiahnuť stav, aby bolo právo na život nenarodených detí chránené rovnako ako ostatných ľudí. Preto, prirodzene, podporujeme aj politické snahy na zlepšenie ochrany života, ktoré nás k tomuto cieľu posúvajú. Také boli štyri návrhy, ktoré minulý týždeň v parlamente neprešli a takto vnímame aj aktuálny návrh z dielne SNS.

Veci, ktoré sú v návrhu obsiahnuté (zákaz reklamy na potraty a zobrazenie ultrazvuku dieťaťa) môžu pomôcť zachraňovať životy nenarodených detí. Z legislatívneho hľadiska sa asi nedali niektoré veci navrhnúť, lebo neuplynula polročná lehota od posledného hlasovania. Ale dúfam, že v druhom čítaní sa ešte podarí presadiť niektoré ďalšie zmeny.

Predseda SNS Andrej Danko minulý týždeň oznámil, že na stredu tohto týždňa zvolá okrúhly stôl k téme interrupcií, na ktorý by mali prísť zástupcovia politických strán aj odborných kruhov. Pozval aj organizátorov Pochodu za život?

Pozvanie som dostal aj ja, keďže ako právnik mám k takýmto legislatívnym otázkam blízko. Veľmi rád som ho prijal a na stretnutie sa teším. Môže z toho vzísť veľa dobrého, dúfam, že túto šancu parlament využije.

Prednosta gynekologickej kliniky v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský pre Denník N včera uviedol, že počúvanie tlkotu srdca plodu v prvom trimestri cez dopplerovské zariadenie môže plod poškodiť a odborníci ho neodporúčajú. Máte o tom takéto informácie?

Podľa novely by mal byť tlkot srdca pustený matke, ktorá žiada o potrat, ako súčasť poučenia pred potratom. Ide teda o výnimočné situácie s cieľom ukázať matke obraz dieťaťa a tlkot jeho srdca, aby mala presnejšiu informáciu o dieťati. Toto vyšetrenie je v záujme dieťaťa. Pripadá mi zvláštne odmietať toto vyšetrenie, aby sa obhajoval potrat.

Foto: Andrej Lojan

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo