Danko zvoláva okrúhly stôl k potratom, Most-Híd príde

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Danko zvoláva okrúhly stôl k potratom, Most-Híd príde

Andrej Danko. Foto: TASR/Michal Svítok.

Aktivity Kotlebu a Matoviča v tejto oblasti označil Danko za politické farizejstvo.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko zvolá okrúhly stôl k otázkam potratov a prípadným zmenám v zákone o interrupciách. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že sa má konať budúci týždeň.

Koaličný partner Most-Híd už oznámil, že sa ho zúčastní.

Danko chce otvoriť zodpovednú diskusiu o interrupciách. Uviedol, že okrúhly stôl bude budúcu stredu, zúčastniť sa ho majú zástupcovia odborných kruhov. Verí, že aj politici. Aktivity šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu a hnutia OĽaNO Igora Matoviča v tejto oblasti označil za "čisté politické farizejstvo".

Andrej Danko a ďalší poslanci SNS nepodporili v stredu návrh OĽaNO, ktorému na posunutie do druhého čítania chýbal jeden hlas. Za novelu hlasovali len traja poslanci národniarov (Bernaťák, Kmec a Baláž). 

Predseda SNS dnes povedal, že by chceli presadiť napríklad zákaz reklamy na interrupcie, ale aj zaviesť povinné poučenie na vyšetrení či povinnosť dať tehotnej žene fotografiu plodu.

Predstavitelia Mostu-Híd už potvrdili, že sa okrúhleho stola zúčastnia. Pred neefektívnym prísnym zákazom uprednostňujú riešenie, ktoré plod chráni takým spôsobom, že ženy motivuje rozhodnúť sa pre jeho vynosenie.

"Také riešenie obsahoval napríklad návrh poslanca Krajčího, ktorý bol predložený na septembrovú schôdzu Národnej rady SR. Ostatné návrhy smerovali len k vyvolávaniu napätia v spoločnosti," komentovala za stranu hovorkyňa Klára Debnár. Z klubu Mosta-Híd však tento návrh pri stredajšom hlasovaní podporil iba poslanec Adamčík.

Most-Híd tiež poznamenal, že ak sa má v diskusii pokračovať, nemal by sa opomenúť názor odbornej obce, predovšetkým lekárov, gynekológov a psychológov.

Danko avizoval okrúhly stôl už pri podpise Memoranda za život a vlasť s mimoparlamentnou stranou Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) - Aliancia za Slovensko. K diskusii chce pozývať "všetky relevantné politické strany". Spoluprácu so stranou Mariana Kotlebu odmietol.

Poslanci v stredu nepodporili väčšinou ani jednu zo štyroch navrhovaných noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva. Na septembrovú schôdzu ich predložili OĽaNO, ĽSNS, poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč, ale aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo