Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2019, 11:46

Víťaz rakúskych volieb je jasný, nejasná je budúca koalícia, tvrdia analytici

Víťaz rakúskych volieb je jasný, nejasná je budúca koalícia, tvrdia analytici

Bývalý rakúsky kancelár a líder ÖVP Sebastian Kurz vo volebnom sídle počas zverejnenia predbežných volebných odhadov. Foto - TASR/AP

Rakúski politológovia Martin Dolezal a Klaus Poier výsledky predčasných parlamentných volieb.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Víťaza nedeľňajších rakúskych parlamentných volieb, bývalého kancelára a predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastiana Kurza, čakajú ťažké rokovania o zostavení novej vlády," povedal v rozhovore pre TASR politológ Martin Dolezal pôsobiaci na Salzburskej univerzite.

Hoci sa voľby skončili celkom jednoznačne, o to nejasnejšie je, ktoré strany zostavia spoločnú koalíciu, zamyslel sa politológ a profesor na Univerzite Karola a Františka v Grazi Klaus Poier. "Všetky varianty totiž obsahujú len dôvody, prečo sa neuskutočnia," uviedol.

Tri možnosti

"Znovuobnovenie koalície ÖVP a FPÖ sa javí byť po (škandále) s videom z Ibizy a po rozpade ich (spoločnej) vlády nemožná, a to najmä preto, že FPÖ je v súčasnosti veľmi nestabilná a jej neochota (vrátiť sa do koalície) s ÖVP sa výrazne zvýšila," povedal Poier.

S tým súhlasí aj politológ Dolezal, a to i napriek tomu, že FPÖ sa s ÖVP zhodujú najmä v otázke obmedzenia migrácie.

"Koalícia ÖVP a Zelených, ktorá je obľúbenou verziou mnohých médií, je obsahovo veľmi komplikovaná a príliš sa nepáči ani voličom týchto strán," povedal Poier.

Ako doplnil Dolezal, pred voľbami sa hovorilo aj o možnosti vytvorenia trojkoalície ÖVP, Zelených a liberálnej strany NEOS. Keďže Zelení získali vysoký počet hlasov (12,4 percenta), väčšinovú koalíciu by dokázali s ÖVP vytvoriť aj bez strany NEOS, spresnil.

Nepravdepodobná je aj tradičná veľká koalícia s SPÖ, ktorá Rakúsko desaťročia formovala, keďže sa zdá, že atmosféra medzi SPÖ a ÖVP je naplnená nenávisťou, a najmä v ÖVP sa obávajú obnovy koalície, ktorá by nebola funkčná, vysvetlil Poier.

Rozhovory o vytvorení vlády tak môžu podľa jeho slov trvať niekoľko týždňov, možno dokonca mesiacov. Momentálne sa nedá predvídať, kto nakoniec vládu zostaví a či poprípade vznikne menšinová vláda, o ktorej pred voľbami hovoril aj samotný Kurz, alebo sa dokonca uskutočnia nové voľby.

Výsledky sú prekvapivejšie, ako sa čakalo

Výsledky volieb dopadli podľa Poiera predsa len prekvapivejšie, než sa očakávalo. Rakúska ľudová strana (ÖVP) získala výrazne viac hlasov (38,4 percenta) než udávali prognózy. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zase stratila oveľa viac hlasov voličov, než sa predpokladalo.

Inzercia

Prechod voličov FPÖ k ÖVP podľa neho spôsobili obvinenia zo sprenevery, ktorej sa vraj dopustil bývalý rakúsky vicekancelár a expredseda FPÖ Heinz-Christian Strache.

Prečítajte si prvé povolebné postrehy Martina Hanusa Zdieľať

Strache spolu s niekdajšou vedúcou svojej kancelárie a bývalým ochrankárom údajne spôsobovali FPÖ majetkové škody neprípustnou fakturáciou. Pod neúspech FPÖ sa navyše podľa Poiera podpísalo aj to, že časť jej voličov tentoraz k volebným urnám neprišla.

Na rozhodovanie voličov malo vplyv aj to, že "bývalý kancelár a predseda ÖVP Sebastian Kurz bol koniec-koncov jediným kandidátom na post kancelára", konštatoval Poier.

"Šéfke opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamele Rendiovej-Wagnerovej sa totiž nikdy nepodarilo stať sa skutočnou alternatívou voči Kurzovi. Kurz mohol teda dostať aj hlasy (ľudí), ktorí primárne hlasovali za stabilnú vládu v Rakúsku," poznamenal.

Zelení, ktorí sa opäť dostali do parlamentu, za svoj úspech podľa jeho slov vďačia po prvé ľuďom, ktorí vo voľbách v roku 2017 volili SPÖ v snahe zabrániť tomu, aby sa kancelárom stal Kurz, no tentoraz chceli, aby sa Zelení s určitosťou vrátili do parlamentu.

Druhým dôvodom výrazného úspechu Zelených je to, že téma ochrany klímy sa v súčasnosti dostala do popredia záujmu voličov, dodal Poier.

Čo sa týka povolebných rokovaní o možnej koalícii, Kurz pre agentúru DPA zdôraznil, že chce rokovať so všetkými stranami, ktoré majú zastúpenie v parlamente.

"Pre našu ľudovú stranu sme dosiahli historicky najlepší výsledok, a preto budem robiť to, čo som sľúbil svojim voličom počas predvolebnej kampane. A síce, keď budeme zvolení, budem rokovať so všetkými stranami a pokúsim sa postaviť na nohy pre Rakúsko čo možno najlepšiu koalíciu. Vždy som sa držal toho, aby som svoj názor rýchlo nemenil, ale jednoducho robil to, čo som predtým aj sľúbil. A pred voľbami som dal sľub, že budem rokovať so všetkými stranami a pokúsim sa nájsť s nimi prienik. To sa týka slobodných, to sa týka sociálnych demokratov, to sa týka Zelených a týka sa to aj NEOS-u – sú to všetky strany, ktoré majú zastúpenie v parlamente," povedal Kurz.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami