Vo veku 95 rokov zomrel dlhoročný prezident Zimbabwe Robert Mugabe

Robert Mugabe na snímke z roku 2017. Foto - TASR/AP
Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.
Vo veku 95 rokov zomrel v piatok dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Informovala o tom spravodajská televízia BBC.
Mugabeho smrť na Twitteri potvrdil aj súčasný prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa.
Mugabe stál na čele bývalej Rodézie ako premiér od roku 1980 a v roku 1987 sa stal prezidentom. Zo svojej funkcie odišiel ako 93-ročný v novembri 2017.
Zosnulý exprezident sa v poslednom období liečil v Singapure
Mugabe sa v posledných rokoch viackrát podrobil liečbe v Singapure, kde aj zomrel. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.
"S najväčším zármutkom oznamujem odchod zakladateľa a bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho," napísal na Twitteri súčasný prezident krajiny Emmerson Mnagangwa.
Mugabe sa podľa neho zaslúžil o oslobodenie a svoj život zasvätil boju za zrovnoprávnenie a zvýšenie právomocí "svojho ľudu".
Úrady opakovane tvrdili, že prezident sa lieči na sivý zákal a popierali informácie z médií o tom, že trpí rakovinou prostaty.
Väznený za podvratnú činnosť
Robert Mugabe sa narodil 21. februára 1924 v meste Kutama. Navštevoval misijnú základnú školu, potom prestúpil na strednú školu Kutama College, jednu z najlepších v Afrike.
V tom čase bola Rodézia, na ktorej území leží aj súčasné Zimbabwe, britskou kolóniou na juhu Afriky. Kolóniu založil koncom 19. storočia dobrodruh, obchodník a politik Cecil Rhodes. Severná Rodézia za riekou Zambezi bola predchodcom štátu Zambia.
Prečítajte si Mugabeho profil od Martina Hanusa
Katolík, ktorý sa stal tyranom Zdieľať
Na území Južnej Rodézie vznikla v roku 1965 samostatná Rodézia s belošskou vládou. Tá však bola od začiatku v medzinárodnej izolácii. Navyše proti nej bojovali černošskí povstalci podporovaní Sovietskym zväzom a Čínou. Boj v Rodézii - neskoršom Zimbabwe - bol totiž súčasťou studenej vojny a snahy získať africké štáty na stranu komunistického tábora.
Mugabe začal študovať na Univerzite Fort Hare v juhoafrickom meste Alice, po čase odišiel a pokračoval v štúdiu v Driefonteine, Salisbury, Gwele a Tanzánii. Stal sa učiteľom v Zambii a v Ghane, kde sa zoznámil so svojou prvou manželkou Sally Hayfronovou. V Ghane sa začal politicky angažovať, ovplyvnil ho ghanský premiér Kwame Nkrumah.
Robert Mugabe a Fidel Castro sa objímajú počas stretnutia v Havane v roku 2003. Foto - TASR/AP
Z Ghany sa vrátil do Rodézie a pripojil sa k hnutiu Africký ľudový zväz Zimbabwe (ZAPU). Neskôr sa pridal k ľavicovo orientovanému Africkému národnému zväzu Zimbabwe (ZANU). V roku 1964 ho odsúdili na desať rokov väzenia za podvratnú činnosť. Počas pobytu za mrežami korešpondenčne vyštudoval niekoľko vysokých škôl, medzi nimi napríklad Londýnsku univerzitu.
Po návrate z väzenia žil v Mozambiku, odkiaľ viedol boje proti vláde Iana Smitha v Rodézii. Ich intenzita narástla po roku 1972. V roku 1979 na území Rodézie operovalo asi 12 500 povstalcov. Na rokovania s nimi pristúpili predstavitelia krajiny pod tlakom medzinárodného spoločenstva. V decembri 1979 uzavreli prímerie.
Najskôr osloboditeľ, potom diktátor
Mugabe sa koncom roka vrátil do svojej vlasti ako vodca oslobodzovacieho hnutia. Zvíťazil v marcových voľbách v roku 1980 a stal sa premiérom krajiny, ktorá sa premenovala na Zimbabwe. Od roku 1987 stál na jej čele ako prezident.
V roku 1988 sa podarilo ukončiť občiansku vojnu, v ktorej proti sebe bojovali dva tábory povstalcov. Mugabe sa však čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V roku 1998 napríklad zakázal homosexuálne vzťahy. Krajina ekonomicky upadala.
V roku 2000 v nej prebehla pozemková "reforma", v rámci ktorej aj za cenu krvavých stretov štát zaberal pôdu farmárom. Asi 700-tisíc ľudí prišlo o svoje domovy.
V dňoch 14. a 15. novembra 2017 v krajine prebehol nekrvavý prevrat, pri ktorom prevzala moc do rúk armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Mugabe v ten rok 20. novembra súhlasil so svojim odstúpením, pokiaľ armáda zaručí beztrestnosť jemu i jeho manželke. Napokon 21. novembra, keď hrozil začiatok impeachmentu, Mugabe definitívne odstúpil.
Zo svojej funkcie odišiel Mugabe ako 93-ročný. Moc v krajine následne prevzal dovtedajší viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý v hlavnom zimbabwianskom meste Harare zložil 24. novembra 2017 prísahu.
Dnes treba vedieť
Traja ľudia zahynuli a piati ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní prístavného mesta Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámili to miestne úrady, podľa ktorých ruské sily mierili ostreľovanie na nemocnicu, školu, autobusovú stanicu, poštu, banku a obytné domy. (tasr)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny. Zelenskyj sa takisto Pavlovi i obyvateľom Českej republiky poďakoval za neochvejnú podporu Ukrajiny. Pavel Zelenského v telefonáte uistil o pretrvávajúcej podpore Ukrajiny zo strany ČR. (tasr)
Futbal
Milan Škriniar podpísal zmluvu s Parížom St. Germain
Inter Miláno údajne žiada 20 miliónov eur, aby mohol Slovák prestúpiť do Paríža už teraz v januári.
Žilinka neuvažuje o kandidatúre na prezidenta
Generálnym prokurátorom chce byť celých sedem rokov
Peter Pellegrini Žilinkovi odporučil, aby „nepokúšal osud“ a zostal šéfom prokuratúry. Ak parlament schváli zmenu paragrafu 363, Žilinka to bude rešpektovať.
Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)
Je to najcennejšia trofej v kariére, povedal Djokovič po triumfe na Australian
Srb sa stal desiatykrát víťazom dvojhry na Australian Open a v pondelok bude opäť svetovou jednotkou.
Strana SaS je pripravená rokovať o zmene termínu predčasných volieb. „Termín 30. september bol kompromisom, s ktorým súhlasila aj pani prezidentka a všetci partneri. Preto budeme hlasovať za septembrový termín. Ak však vznikne dohoda všetkých partnerov na júnovom termíne, budeme s takouto dohodou súhlasiť,“ uviedol Richard Sulík.
Vlhová skončila v slalome v Česku trinásta. Tento víkend mi nevyšiel, priznala
V nedeľnom slalome Svetového pohára v Špindlerovom Mlyne triumfovala nemecká lyžiarka Lena Dürrová.
Predčasné voľby
Lepší september ako nič, vraví Boris Kollár. Pellegrini chce ísť ešte za Sulíkom
SaS je pripravená rokovať o zmene termínu volieb, podporila by aj jún, odkázal Sulík po skončení televíznych debát.
Podpredseda parlamentu a člen poslaneckého klubu OĽaNO Gábor Grendel nechcel komentovať, či by sa jeho hnutie Nova pridalo do Modrej koalície Mikuláša Dzurindu. „V súvislosti s voľbami hnutie Nova neurobilo ešte rozhodntie,“ reagoval v relácii Na telo s tým, že nevylúčil svoju účasť na kandidátke s expremiérom Dzurindom.