Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2019, 13:54

Gál zvažuje novú voľbu slovenského sudcu Všeobecného súdu Európskej únie

Gál zvažuje novú voľbu slovenského sudcu Všeobecného súdu Európskej únie

Minister spravodlivosti Gábor Gál. Foto - TASR/Jakub Kotian

Miesto dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) zvažuje opakovanú voľbu kandidáta na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie ako jednu z možností riešenia odmietnutia už štyroch slovenských kandidátov.

Obáva sa však rovnakého výsledku. 

„Treba rozvíriť možno aj debatu o fungovaní výboru 255, aby bolo každému zrejmé, na základe čoho sa ten kandidát považuje za nevhodného,“ uviedol Gál. Dodal, že tento názor podporujú niektoré členské štáty EÚ aj viacerí zahraniční znalci problematiky z oblasti justície. Podľa Gála je však táto problematika, vzhľadom na dĺžku procesu, agendou ďalšej vlády. 

Rozhodovanie o výbere Michala Kučeru na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ nebolo podľa Gála transparentné. Má pochybnosti o tom, či Slovensko nie je v tejto záležitosti diskriminované.

Inzercia

Kučera bol štvrtým slovenským kandidátom, ktorého poradný výbor Rady EÚ odmietol.

Miesto dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016.

Kučera bol v poradí štvrtým kandidátom. V Bruseli jeho kandidatúru neodsúhlasil poradný výbor Rady EÚ.

Rovnaký scenár postihol aj Kučerových predchodcov Máriu Patakyovú, Radoslava Procházku a Ivana Rumanu.

 

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Predseda Smeru Robert Fico označil predsedu parlamentu Borisa Kollára za mafiána a jeho odvolávanie prirovnal k cirkusu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme mali vystupovať v diskusii," povedal Fico s tým, že kauza diplomovej práce je to posledné, čo ich trápi. Dodal, že ak sa poslanci rozhodnú hlasovať, majú voľnú ruku. Ak by sa on rozhodol hlasovať, určite by bol podľa vlastných slov za odvolanie Kollára.

pred hodinou

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred 2 hodinami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 3 hodinami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)