Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2019, 12:16

KDH nezahlasuje za registrované partnerstvá, môže vystúpiť z koalície

KDH nezahlasuje za registrované partnerstvá, môže vystúpiť z koalície

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban, predseda KDH Alojz Hlina a predseda strany Spolu Miroslav Beblavý počas tlačovej konferencie po rokovaní koalície PS/Spolu a KDH v Bratislave 9. augusta 2019. Foto: TASR/Dano Veselský

Ak by budúci partneri KDH v NR SR predložili zákon o registrovaných partnerstvách, KDH by mohlo vystúpiť z koalície, vyhlásil Alojz Hlina.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda KDH Alojz Hlina dnes na rokovaní s predstaviteľmi Progresívneho Slovenska a Spolu predložil návrh riešenia možného sporu o registrované partnerstvá rovnakopohlavných párov. Vyhlásil, že KDH ako konzervatívna strana „nemôže zahlasovať za registrované partnerstvá ani nezahlasuje. Sú však politické subjekty, ktoré to považujú za svoju prioritu, musíme to rešpektovať“.

Hlina na tlačovej konferencii zdôraznil dôležitosť spojených komunálnych volieb a volieb do VÚC, ktoré sa budú konať v roku 2022, a vyhlásil, že návrh o registrovaných partnerstvách by mohol prísť do pléna NR SR až po týchto voľbách. Podľa neho je dôležité „nenechať sa rozdeliť pred týmito voľbami“. Rešpektuje, že jeho partneri majú svoje programové priority, a ak by preukázali, že pre svoj návrh majú preddohodnutú podporu aspoň 76 poslaneckých hlasov, KDH by si v takom prípade vzalo 30 dní na rozmyslenie, ako bude ďalej postupovať. Riešením by mohlo byť aj vystúpenie z koalície, o tom by však rozhodovala Rada KDH. 

Predsedovia PS a Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý návrh Alojza Hlinu na rokovaní neprijali. „Návrh Hlinu sa nám, samozrejme, nepáči, registrované partnerstvá majú byť súčasťou modernej vízie Slovenska, budeme sa o tom ďalej baviť,“ uviedol Truban.

Truban s Beblavým predstavili na rokovaní Hlinovi svoj návrh riešenia, ktorý spočíval v tom, že poslanci všetkých strán by mali zabezpečenú voľnú ruku v hlasovaní a výsledok by sa všetci zaviazali rešpektovať. S týmto návrhom však, naopak, nesúhlasilo KDH.

Všetci traja predstavitelia následne zhodne potvrdili, že túto tému nepovažujú za najdôležitejšiu pre Slovensko. „Toto nie je téma, ktorú by mal prioritne riešiť vládny program,“ vyhlásil Beblavý. „Je zodpovednosťou novej generácie politikov, aby túto tému neprenechali extrémistom.“ Všetci sa zhodli, že riešenie tejto otázky budú hľadať na ďalších stretnutiach.

Inzercia

Lídri strán tiež vyhlásili, že sa chcú stretávať raz za niekoľko týždňov a dohadovať sa o rôznych programových oblastiach. Ako prvú na tomto stretnutí zvolili rodinu. Podľa ich vyjadrení chcú riešiť najmä, čo ich spája, ale nemôžu sa vyhýbať ani sporným témam. 

Strany sa dohodli na garancii škôlky pre každú rodinu a podpore tehotných žien. O ďalších spoločných opatreniach pre rodiny majú rokovať ich experti.

Na novinársku otázku o tom, či po kauze užívania drog Michalom Trubanom PS/Spolu neuvažuje o výmene svojho lídra, Truban aj Beblavý odpovedali, že to nie je na programe dňa. Truban podľa Beblavého nastúpil na politickú scénu „veľmi dobre“, ocenil, že ich politické prostredie dokázal spojiť. „Je to zakopnutie, ktoré ma mrzí, potknutie nás poškodilo. Viem, že sa Michal poučil, to rozhodnutie o videu urobil sám. Je lepšie, keby ho urobil hneď, ale po týždni to vzhľadom na štandardy slovenskej politiky akceptujem.“

Alojz Hlina sa vyjadril, že platidlom v politike je dôvera, a spomenul, že jedna droga – alkohol – mu zničila detstvo. „Keď hrozilo, že sa to u nás posunie generačne, viac ako 20 rokov som nepil alkohol. Dá sa žiť a uspieť v podnikaní bez alkoholu. Chcem veriť, že s pánom Trubanom zistíme, že veci môžu fungovať. Vysvedčenie mu vystavia nie voliči KDH, ale PS a Spolu. Dôvera sa dá získať pri práci a dávam tomu šancu.“

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami
pred 57 minútami

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred hodinou

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred hodinou

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred hodinou

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.