Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2019, 12:16

KDH nezahlasuje za registrované partnerstvá, môže vystúpiť z koalície

KDH nezahlasuje za registrované partnerstvá, môže vystúpiť z koalície

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban, predseda KDH Alojz Hlina a predseda strany Spolu Miroslav Beblavý počas tlačovej konferencie po rokovaní koalície PS/Spolu a KDH v Bratislave 9. augusta 2019. Foto: TASR/Dano Veselský

Ak by budúci partneri KDH v NR SR predložili zákon o registrovaných partnerstvách, KDH by mohlo vystúpiť z koalície, vyhlásil Alojz Hlina.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda KDH Alojz Hlina dnes na rokovaní s predstaviteľmi Progresívneho Slovenska a Spolu predložil návrh riešenia možného sporu o registrované partnerstvá rovnakopohlavných párov. Vyhlásil, že KDH ako konzervatívna strana „nemôže zahlasovať za registrované partnerstvá ani nezahlasuje. Sú však politické subjekty, ktoré to považujú za svoju prioritu, musíme to rešpektovať“.

Hlina na tlačovej konferencii zdôraznil dôležitosť spojených komunálnych volieb a volieb do VÚC, ktoré sa budú konať v roku 2022, a vyhlásil, že návrh o registrovaných partnerstvách by mohol prísť do pléna NR SR až po týchto voľbách. Podľa neho je dôležité „nenechať sa rozdeliť pred týmito voľbami“. Rešpektuje, že jeho partneri majú svoje programové priority, a ak by preukázali, že pre svoj návrh majú preddohodnutú podporu aspoň 76 poslaneckých hlasov, KDH by si v takom prípade vzalo 30 dní na rozmyslenie, ako bude ďalej postupovať. Riešením by mohlo byť aj vystúpenie z koalície, o tom by však rozhodovala Rada KDH. 

Predsedovia PS a Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý návrh Alojza Hlinu na rokovaní neprijali. „Návrh Hlinu sa nám, samozrejme, nepáči, registrované partnerstvá majú byť súčasťou modernej vízie Slovenska, budeme sa o tom ďalej baviť,“ uviedol Truban.

Truban s Beblavým predstavili na rokovaní Hlinovi svoj návrh riešenia, ktorý spočíval v tom, že poslanci všetkých strán by mali zabezpečenú voľnú ruku v hlasovaní a výsledok by sa všetci zaviazali rešpektovať. S týmto návrhom však, naopak, nesúhlasilo KDH.

Všetci traja predstavitelia následne zhodne potvrdili, že túto tému nepovažujú za najdôležitejšiu pre Slovensko. „Toto nie je téma, ktorú by mal prioritne riešiť vládny program,“ vyhlásil Beblavý. „Je zodpovednosťou novej generácie politikov, aby túto tému neprenechali extrémistom.“ Všetci sa zhodli, že riešenie tejto otázky budú hľadať na ďalších stretnutiach.

Inzercia

Lídri strán tiež vyhlásili, že sa chcú stretávať raz za niekoľko týždňov a dohadovať sa o rôznych programových oblastiach. Ako prvú na tomto stretnutí zvolili rodinu. Podľa ich vyjadrení chcú riešiť najmä, čo ich spája, ale nemôžu sa vyhýbať ani sporným témam. 

Strany sa dohodli na garancii škôlky pre každú rodinu a podpore tehotných žien. O ďalších spoločných opatreniach pre rodiny majú rokovať ich experti.

Na novinársku otázku o tom, či po kauze užívania drog Michalom Trubanom PS/Spolu neuvažuje o výmene svojho lídra, Truban aj Beblavý odpovedali, že to nie je na programe dňa. Truban podľa Beblavého nastúpil na politickú scénu „veľmi dobre“, ocenil, že ich politické prostredie dokázal spojiť. „Je to zakopnutie, ktoré ma mrzí, potknutie nás poškodilo. Viem, že sa Michal poučil, to rozhodnutie o videu urobil sám. Je lepšie, keby ho urobil hneď, ale po týždni to vzhľadom na štandardy slovenskej politiky akceptujem.“

Alojz Hlina sa vyjadril, že platidlom v politike je dôvera, a spomenul, že jedna droga – alkohol – mu zničila detstvo. „Keď hrozilo, že sa to u nás posunie generačne, viac ako 20 rokov som nepil alkohol. Dá sa žiť a uspieť v podnikaní bez alkoholu. Chcem veriť, že s pánom Trubanom zistíme, že veci môžu fungovať. Vysvedčenie mu vystavia nie voliči KDH, ale PS a Spolu. Dôvera sa dá získať pri práci a dávam tomu šancu.“

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 5 hodinami

Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.

pred 6 hodinami

Na celom svete zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. S takmer 843-tisíc úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom. Najviac úmrtí evidujú Spojené štáty (vyše 506 000), po ktorých nasledujú Brazília (takmer 250 000), Mexiko (takmer 183 000), India (vyše 156 000) a Británia (vyše 122 000). Najvyšší počet úmrtí v prepočte na milión obyvateľov je aktuálne v Belgicku, Českej republike, Slovinsku, Británii a Taliansku. (tasr)

pred 7 hodinami

Francúzsko poskytne Česku v polovici marca 100-tisíc očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech, uviedol vo štvrtok český premiér Andrej Babiš. Už predtým daroval Izrael Česku 5000 dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorou zaočkujú vojakov aktuálne slúžiacich v nemocniciach s covidovými pacientmi. Babiš odmieta slová kritikov, podľa ktorých sa v Česku očkuje príliš pomaly. (tasr)

Inzercia

Inzercia