Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2019, 07:37

Nemecký súd odmietol nárok irackých jezídov na azyl

Nemecký súd odmietol nárok irackých jezídov na azyl

Iračanka s deťmi z komunity Jezídov. Foto - TASR/AP

Podľa rozhodnutia súdu nie je "dostatočne pravdepodobné", že by jezídov na ich domovskom území okolo pohoria Sindžár na severe Iraku ešte stále prenasledovali,

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Súd v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko odmietol v utorok priznať nárok na azylovú ochranu príslušníkom irackej etnicko-náboženskej menšiny jezídov s odôvodnením, že vo svojej vlasti už nie sú prenasledovaní.

Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa rozhodnutia súdu nie je "dostatočne pravdepodobné", že by jezídov na ich domovskom území okolo pohoria Sindžár na severe Iraku ešte stále prenasledovali, keďže militanti organizácie Islamský štát už boli odtiaľ vyhnaní. 

Nemenovanému jezídovi Iraku a jeho sestre tak v Nemecku azyl neudelia.

V roku 2014 militanti IS obkľúčili pohorie Sindžár a zajali vyše 10 000 príslušníkov jezídskej menšiny.

Tisíce žien a detí zotročili, zatiaľ čo tisíce mužov pozabíjali. Mnohým z tých, čo prežili, sa podarilo utiecť do európskych krajín vrátane Nemecka.

Jezídska komunita v Dolnom Sasku chce nadchádzajúcu sobotu usporiadať podujatie, na ktorom si pripomenie masakru v Sindžáre a vyjadrí vďaku za to, že mohla nájsť útočisko v Nemecku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 43 minútami

Na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí si predvolali maďarského veľvyslanca. Vysvetliť má konania maďarskej strany pri návšteve maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v súvislosti s novelou zákona o štátnom občianstve. (tasr)

pred 53 minútami

Niekto vidí ako zásadný problém, že Matovič išiel vakcíny vítať na letisko. Lenže to je politika. Jednoducho, politici sa chcú „ukázať“ pred verejnosťou, keď niečo „vybavia“. Preto prestrihávajú pásky pri otváraní cestných úsekov alebo poklepkávajú pred kamerami základné kamene. Matovič túto črtu politiky nevymyslel, aj keď si na tom letisku zrejme chcel „šplhnúť“ aspoň pred časťou verejnosti, keď väčšinu celé mesiace svojím vystupovaním vytáčal. Komentuje Lukáš Krivošík.

pred hodinou

Združenie samosprávnych krajov SK8 vyzýva vládu a politikov, aby opustili nezmyselné hádky a venovali sa manažmentu zvládnutia pandémie na Slovensku a vládnutia so všetkou dôraznosťou. Výzvu prijali na zasadnutí predsedov samosprávnych krajov v Trnave. (tasr)

Inzercia

Inzercia