Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2019, 07:37

Nemecký súd odmietol nárok irackých jezídov na azyl

Nemecký súd odmietol nárok irackých jezídov na azyl

Iračanka s deťmi z komunity Jezídov. Foto - TASR/AP

Podľa rozhodnutia súdu nie je "dostatočne pravdepodobné", že by jezídov na ich domovskom území okolo pohoria Sindžár na severe Iraku ešte stále prenasledovali,

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Súd v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko odmietol v utorok priznať nárok na azylovú ochranu príslušníkom irackej etnicko-náboženskej menšiny jezídov s odôvodnením, že vo svojej vlasti už nie sú prenasledovaní.

Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa rozhodnutia súdu nie je "dostatočne pravdepodobné", že by jezídov na ich domovskom území okolo pohoria Sindžár na severe Iraku ešte stále prenasledovali, keďže militanti organizácie Islamský štát už boli odtiaľ vyhnaní. 

Nemenovanému jezídovi Iraku a jeho sestre tak v Nemecku azyl neudelia.

V roku 2014 militanti IS obkľúčili pohorie Sindžár a zajali vyše 10 000 príslušníkov jezídskej menšiny.

Tisíce žien a detí zotročili, zatiaľ čo tisíce mužov pozabíjali. Mnohým z tých, čo prežili, sa podarilo utiecť do európskych krajín vrátane Nemecka.

Jezídska komunita v Dolnom Sasku chce nadchádzajúcu sobotu usporiadať podujatie, na ktorom si pripomenie masakru v Sindžáre a vyjadrí vďaku za to, že mohla nájsť útočisko v Nemecku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili v treťom zápase finále play off NHL nad Dallasom 5:2 a v sérii vedú 2:1. Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese „bleskov“ 17:50 minúty a pripísal si dve trestné minúty. Jeho krajan v tíme súpera Andrej Sekera strávil na ľade sedemnásť minút.     

pred 2 hodinami

Prehľad udalostí na štvrtok 24. septembra:

  • Návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
  • Reakcia SaS na nový pakt Európskej komisie o migrácii a azyle
  • Predstavenie novej smernice ministerstva kultúry pre výberové konania
  • Poľský prezident Andrzej Duda je na návšteve Vatikánu a Talianska
  • Rokovanie šéfov diplomacií EÚ, Jordánska a Egypta o mierovom procese
  • Vyjde správa o jadrových zbraniach World Nuclear Report 2020
pred 12 hodinami
pred 12 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil predĺženie otcovskej dovolenky zo 14 na 28 dní, pričom čerpanie siedmich dní bude povinné. Tri dni otcovskej dovolenky bude vždy preplácať zamestnávateľ, 25 dní bude kompenzovaných sociálnou poisťovňou.

pred 12 hodinami

Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú, tvrdí na sociálnej sieti Igor Matovič. O návrhu zvýšiť poplatok na 8,5 eura informoval riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Na odporúčanom zvýšení sa podľa neho zhodla dočasná pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry. Matovič reagoval, že koncesionárske poplatky roky kritizovali ako neférovú rovnostársku daň. „Takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje.“