Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2019, 12:02

Rodičia Vincenta Lamberta sa neodvolajú proti zastaveniu vyživovania svojho syna

Rodičia Vincenta Lamberta sa neodvolajú proti zastaveniu vyživovania svojho syna

Vincent Lambert s rodičmi. Foto: eclj.org

Pokyn zastaviť umelé vyživovanie a prísun tekutín, ktorým bol paralyzovaný muž udržiavaný pri živote, vydal minulý týždeň jeho ošetrujúci lekár.

Rodičia dlhodobo hospitalizovaného Vincenta Lamberta už nebudú podávať žiadne odvolania, aby dosiahli udržiavanie svojho syna pri živote. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál France Info s odvolaním sa na právnika Lambertových rodičov Jeana Paillota.

Pokyn zastaviť umelé vyživovanie a prísun tekutín, ktorým bol paralyzovaný Lambert udržiavaný pri živote, vydal minulý týždeň jeho ošetrujúci lekár. Okrem vysadenia umelej výživy a hydratácie sa má pokračovať aj v hlbokej sedácii, a to až do konštatovania smrti. Lambertovi by mali podávať aj analgetiká na tlmenie prípadnej bolesti.

Právnik Lambertových rodičov: Nadíde deň zúčtovania

Jean Paillot podľa France Info uviedol, že „Vincentov stav sa od (minulého) utorka zhoršil a v dôsledku sedácie nastali komplikácie“.

„Dnes si už nedokážeme predstaviť zastavenie procesu vedúceho k smrti,“ vysvetlil Paillot, ktorý súčasne upozornil, že „nadíde deň zúčtovania“, ale „teraz nastal čas na rozjímanie v tichu“.

Prečítajte si aj
Keď má terorista väčšie práva ako zdravotne hendikepovaný Vincent Lambert Zdieľať

Spravodajský portál RTL v pondelok uviedol, že Lambertovi rodičia podali 5. júla žalobu na ošetrujúceho lekára svojho syna, ktorý minulý utorok vydal pokyn na zastavenie umelého vyživovania a prísunu tekutín, ako aj na univerzitnú kliniku v meste Remeš. Žaloba sa týka úmyselného zabitia.

Lambertovi rodičia Viviane a Pierre Lambertovci, ktorí sú hlboko veriaci, sú presvedčení, že ich syn je zdravotne postihnutý, nie vo vegetatívnom stave, a mal by byť prevezený do zariadenia špecializujúceho sa na podobné prípady. 

Inzercia

Lambertovi rodičia od roku 2013 vyvíjajú úsilie, aby zabránili prerušeniu lekárskej starostlivosti, ktoré zasa presadzuje Lambertova manželka Rachel a jeho súrodenci, tvrdiaci, že samotný pacient by si takéto predlžovanie života neželal.

Pasívnu eutanáziu odobrili aj súdy

K odpojeniu od umelého vyživovania a prísunu tekutín došlo po tom, ako kasačný súd, ktorý vo Francúzsku slúži ako najvyšší odvolací súd, 28. júna zvrátil predošlé rozhodnutie súdu nižšej inštancie. Ten koncom mája rozhodol o obnovení udržiavania Lambertových životných funkcií, a to len niekoľko hodín po tom, ako ho lekári v nemocnici v meste Remeš začali odpájať od prístrojov.

Kasačný súd pritom neposudzoval argumenty pre Lambertovo udržiavanie pri živote alebo proti nemu, zaoberal sa iba otázkou, či bolo v kompetencii nižšieho súdu v tejto veci rozhodnúť.

Ukončenie liečby Lamberta povolil Francúzsku aj Európsky súd pre ľudské práva. V prospech lekárov tento rok rozhodol aj francúzsky súd a následne v apríli Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom v krajine.

Francúzska legislatíva povoľuje tzv. pasívnu eutanáziu pre vážne chorých alebo zranených pacientov, u ktorých nie je nádej na vyliečenie, pričom im zastavia liečbu udržujúcu ich pri živote. Aktívna eutanázia je v krajine nelegálna i napriek snahám zákony zmierniť.

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Špecializovaný trestný súd od 8. hodiny rozhoduje o väzbe pre dvoch sudcov a podnikateľa, ktorých NAKA zadržala v rámci akcie Víchrica. Ide o bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú, bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera a podnikateľa Zoroslava Kollára.

pred 12 hodinami
pred 12 hodinami

Taliansky tenista Lorenzo Sonego sa vo štvrťfinále turnaja vo Viedni postaral o senzáciu. Po výbornom výkone deklasoval najvyššie nasadeného Srba Novaka Djokoviča 6:2, 6:1. Líder svetového rebríčka ATP prvýkrát v kariére podľahol súperovi, ktorý sa dostal do hlavnej súťaže ako „lucky loser“.

Inzercia

Inzercia