Epidémia eboly v KDR si vyžiadala už vyše 1600 obetí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Epidémia eboly v KDR si vyžiadala už vyše 1600 obetí

Ilustračné foto – TASR/AP

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.

Počet obetí 11-mesačnej epidémie eboly na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) prekročil 1600 mŕtvych. Nové úmrtie hlásili z oblasti pri hranici s Ugandou, oznámilo v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo zverejnilo bilanciu, podľa ktorej do štvrtka úrady zaznamenali 2382 prípadov eboly, pričom 1606 z nich bolo smrteľných, informovala agentúra AFP.

Hovorca ministerstva pre AFP povedal, že vírusovému ochoreniu najnovšie podľahla pacientka, ktorej nákazu nahlásili v pondelok v Ariware v provincii Ituri na hranici s Ugandou.

Ide o matku zo susednej provincie Severné Kivu, ktorej päť detí sa nakazilo ebolou a dve z nich zomreli. Žena odišla do Ituri, aby sa vyhla tímom zasahujúcim v oblasti v reakcii na epidémiu, uviedlo ministerstvo. Dodalo, že v Ariware dosiaľ identifikovali 177 osôb, ktoré boli v kontakte s touto rodinou, a 40 z nich už zaočkovali.

Epidémia eboly vypukla v provincii Severné Kivu pred tým, ako rozšírila do Ituri. Práve v Ituri podľa piatkového separátneho vyhlásenia OSN zvyšuje hrozbu šírenia eboly násilie, ktoré prinútilo utiecť z domovov obyvateľov zhromažďujúcich sa na miestach s nedostatočnou hygienou.

Dvaja ľudia zomreli v júni aj v Ugande po tom, ako sa tamojšia rodina vrátila z východu KDR, kde pochovala príbuzného nakazeného ebolou.

Súčasná epidémia eboly je najhoršou od hromadného rozšírenia tejto choroby v západoafrických štátoch Libéria, Guinea a Sierra Leone, pri ktorom v rokoch 2014-2016 zahynulo viac než 11.300 ľudí.

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu. V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo