Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2019, 05:37

Epidémia eboly v KDR si vyžiadala už vyše 1600 obetí

Epidémia eboly v KDR si vyžiadala už vyše 1600 obetí

Ilustračné foto – TASR/AP

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.

Počet obetí 11-mesačnej epidémie eboly na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) prekročil 1600 mŕtvych. Nové úmrtie hlásili z oblasti pri hranici s Ugandou, oznámilo v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo zverejnilo bilanciu, podľa ktorej do štvrtka úrady zaznamenali 2382 prípadov eboly, pričom 1606 z nich bolo smrteľných, informovala agentúra AFP.

Hovorca ministerstva pre AFP povedal, že vírusovému ochoreniu najnovšie podľahla pacientka, ktorej nákazu nahlásili v pondelok v Ariware v provincii Ituri na hranici s Ugandou.

Ide o matku zo susednej provincie Severné Kivu, ktorej päť detí sa nakazilo ebolou a dve z nich zomreli. Žena odišla do Ituri, aby sa vyhla tímom zasahujúcim v oblasti v reakcii na epidémiu, uviedlo ministerstvo. Dodalo, že v Ariware dosiaľ identifikovali 177 osôb, ktoré boli v kontakte s touto rodinou, a 40 z nich už zaočkovali.

Epidémia eboly vypukla v provincii Severné Kivu pred tým, ako rozšírila do Ituri. Práve v Ituri podľa piatkového separátneho vyhlásenia OSN zvyšuje hrozbu šírenia eboly násilie, ktoré prinútilo utiecť z domovov obyvateľov zhromažďujúcich sa na miestach s nedostatočnou hygienou.

Dvaja ľudia zomreli v júni aj v Ugande po tom, ako sa tamojšia rodina vrátila z východu KDR, kde pochovala príbuzného nakazeného ebolou.

Súčasná epidémia eboly je najhoršou od hromadného rozšírenia tejto choroby v západoafrických štátoch Libéria, Guinea a Sierra Leone, pri ktorom v rokoch 2014-2016 zahynulo viac než 11.300 ľudí.

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu. V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred 2 hodinami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“