Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2019, 20:20

Clá sú v prípade brexitu bez dohody nevyhnutné, tvrdí guvernér Bank of England

Clá sú v prípade brexitu bez dohody nevyhnutné, tvrdí guvernér Bank of England

Guvernér Bank of England Mark Carney. FOTO TASR/AP

Guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney odmietol tvrdenia Borisa Johnsona, že Británia sa môže aj v prípade brexitu bez dohody vyhnúť clám Európskej únie.

Carney uviedol v rozhovore pre BBC, že je potrebné jasne povedať, čo znamená odchod z EÚ bez dohody pre britskú ekonomiku. Podľa neho ju v krátkodobom aj dlhodobom horizonte poškodí. Upozornil tiež, že mnohé firmy nie sú plne pripravené na takúto prudkú zmenu.

Johnson, ktorý je favoritom v súboji o premiérsky post, povedal, že súčasťou pravidiel svetového obchodu je aj klauzula známa ako Článok 24 Všeobecnej dohody o obchode (GATT), ktorý umožňuje, aby obchod medzi dvomi stranami pokračoval podľa nezmenených pravidiel, ak sa tak rozhodnú.

Guvernér Bank of England však upozornil, že je to aplikovateľné len v prípade, ak existuje obchodná dohoda alebo ak je už pripravená. "Takže by sme si mali vyjasniť, že ak nebudeme mať dohodu s Európskou úniou, bude to automaticky znamenať clá, pretože Európania budú musieť na nás aplikovať rovnaké pravidlá ako na kohokoľvek iného."

Carney už predtým varoval pred ekonomickými dôsledkami brexitu bez dohody, čím vyvolal hnev mnohých podporovateľov brexitu.

Johnson, rovnako ako minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, teda poslední dvaja kandidáti na prevzatie premiérskeho postu po Therese Mayovej, vyhlásili, že v prípade potreby sú pripravení na vystúpenie z EÚ bez prechodnej dohody.

Približne 150-tisíc britských exportérov doteraz nedokončilo administratívne úkony, ktoré by im umožnili predávať v EÚ aj po brexite bez dohody, a ani firmy, ktoré tieto procedúry dokončili, nie sú na to plne pripravené, uviedol Carney.

Dokonca aj firmy, ktoré nahromadili zásoby importovaných tovarov, v prípade veľkého narušenia dodávateľských reťazcov pre prudkú zmenu colného režimu v priebehu týždňov vyprázdnia sklady, čo spôsobí veľké problémy v niektorých odvetviach, ako je napríklad automobilový priemysel.

"Firmy budú odkázané na to, do akej miery dokáže vláda udržať otvorené priechody a zabezpečiť pokračovanie obchodných tokov."
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred 2 hodinami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“