Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2019, 20:03

Vládny kandidát priznal porážku v opakovaných voľbách istanbulského starostu

Vládny kandidát priznal porážku v opakovaných voľbách istanbulského starostu

Víťaz volieb, kandidát opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Ekrem Imamoglu. FOTO TASR/AP

Bývalý turecký premiér Binali Yildirim, ktorý sa uchádzal o post starostu Istanbulu ako kandidát vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), priznal v nedeľu svoju porážku po tom, ako začali prichádzať výsledky opakovaných volieb v tomto veľkomeste. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Yildirim zároveň zablahoželal svojmu hlavnému súperovi, kandidátovi opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Ekremovi Imamoglovi. Ten podľa takmer úplných výsledkov vedie o viac než 715-tisíc hlasov.

"Blahoželám mu a želám mu úspech," povedal Yildirim na margo výsledku svojho protivníka.

Obyvatelia Istanbulu si opäť volili starostu približne sedem týždňov po tom, ako boli výsledky pôvodných volieb anulované na základe podnetu AKP.

Opakované voľby mali štyroch kandidátov, hlavný súboj však viedli práve Yildirim a Imamoglu. Opozičný uchádzač zvíťazil už vo voľbách z 31. marca, avšak s tesnejším náskokom 13 729 hlasov. Vládnuca AKP vtedy výsledky napadla pre údajné nezrovnalosti.

Nedeľňajšie voľby v najväčšom tureckom meste boli pozorne sledované doma, no tiež v zahraničí. Podľa mnohých ide o skúšku pre stav demokracie v krajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred hodinou

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“