Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2019, 11:52

Dialóg medzi generálmi a sudánskou opozíciou sprostredkuje etiópsky premiér

Dialóg medzi generálmi a sudánskou opozíciou sprostredkuje etiópsky premiér

Sudánski moslimovia sa zhromažďujú pri mešite neďaleko blokovanej cesty sudánskymi demonštrantmi po proteste v Chartúme 5. júna 2019. FOTO - TASR/AP

Etiópsky premiér Abiy Ahmed pricestoval v piatok do Sudánu, aby pomohol sprostredkovať rokovania medzi tamojšou vládnucou vojenskou radou a lídrami opozičných protestných skupín. Informovala o tom agentúra AFP.

Abiy bude v sudánskej metropole Chartúm najskôr rokovať s generálmi, ktorí v apríli zosadili dlhoročného vládcu Umara Bašíra a prevzali kontrolu nad krajinou.

Následne sa samostatne ešte v piatok stretne s predstaviteľmi strešnej organizácie nazvanej Sily za vyhlásenie slobody a zmeny. Táto koalícia zastrešuje opozičné skupiny, ktoré žiadajú odovzdanie vojenskej vlády do rúk civilným orgánom.

Etiópsky premiér vycestoval do Chartúmu po tom, ako vo štvrtok Mierová a bezpečnostná rada Africkej únie (AÚ) pozastavila Sudánu s okamžitou platnosťou účasť na všetkých aktivitách AÚ. Išlo o reakciu na krvavé zásahy voči civilistom v hlavnom meste Chartúm.

Ústredný výbor sudánskych lekárov (CCSD) najnovšie oznámil, že zrážky medzi armádou a protestujúcimi si za posledné dni vyžiadali už najmenej 113 mŕtvych.

Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme. Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.

pred 2 hodinami

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach. Opatrenie platí s okamžitou platnosťou pre všetky osoby nad 12 rokov na verejných miestach, ako aj na súkromných miestach prístupných verejnosti. Výnimku majú ľudia pri športovaní, výkone intenzívnej fyzickej práce a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré im nedovoľuje nosenie rúška. (TASR)

pred 2 hodinami

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Česku sa v porovnaní s pondelkom zdvojnásobil. Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy v priebehu uplynulých 24 hodín. (TASR)

pred 3 hodinami

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, tretia zľava jeho manželka Susan Pompeová, druhý sprava šéf českej diplomacie Tomáš Petříček a tretia sprava jeho manželka Iva Petříčková si pripíjajú s pohármi piva počas návštevy pivovaru v Plzni.

pred 3 hodinami

Škótski žiaci sa po piatich mesiacoch začali vracať do škôl. Časť zamestnancov škôl však znervózňuje skutočnosť, že počas vyučovania nebudú uplatňované žiadne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Žiaci a učitelia nebudú musieť dodržiavať odstupy, deliť sa na menšie skupiny alebo nosiť ochranné rúška. (TASR)