Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2019, 15:14

Zeman si pozval ruského veľvyslanca, chce vysvetliť návrh zákona o veteránoch

Zeman si pozval ruského veľvyslanca, chce vysvetliť návrh zákona o veteránoch

Český prezident Miloš Zeman. Foto - TASR/AP

Pre ruský zákon, ktorý by vojakov zúčastňujúcich sa v roku 1968 na okupácii Československa uznal za vojnových veteránov, si český prezident Miloš Zeman pozval na Pražský hrad ruského veľvyslanca Alexandra Zmejevského.

Pozvanie platí na štvrtok 13. júna. V stredu o tom informoval portál Novinky.cz.

Už skôr sa proti návrhu ruského zákona ohradilo české ministerstvo zahraničných vecí. Témou sa mienia v stredu popoludní zaoberať aj českí poslanci. 

Zákon by mal dopĺňať dodatok o "plnení úlohy pri potlačení pokusu o štátny prevrat a pri zabezpečení stabilizácie situácie v ČSSR počas obdobia rozsiahlej vojensko-strategickej operácie vojsk členských štátov Varšavskej zmluvy od 21. augusta do novembra 1968".

Zeman bude podľa hovorcu Hradu Jiřího Ovčáčka žiadať od veľvyslanca Zmejevského "vysvetlenie" vo veci návrhu ruského federálneho zákona.

České ministerstvo zahraničných vecí už skôr odsúdilo návrh zákona a pripomenulo, že okupácia Československa vojskami piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so sovietskou armádou bola v rozpore s medzinárodným právom a vôľou československých občanov.

Rezort pripomenul, že v auguste 1993 bola podpísaná Zmluva o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Českou republikou a Ruskou federáciou. V tejto zmluve obe strany vyjadrili želanie "skoncovať s totalitnou minulosťou spojenou s neprípustným použitím sily proti Československu v roku 1968 a s ďalším neospravedlniteľným zotrvávaním sovietskych vojsk na československom území".

Ministerstvo vo vyhlásení, z ktorého citovali Novinky.cz, dodalo: "Predpokladáme, že ruská strana považuje túto zmluvu za platnú a vyvaruje sa krokov, ktoré by jej obsah spochybnili."

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.