Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. máj 2015

Za šéfa NKÚ kandidujú až traja, Kvasnička a Kuffa ponúkli nové meno

Celkovo troch kandidátov na šéfa Najvyššieho kontrolného úradu navrhujú opoziční poslanci. Informovala o tom Kancelária Národnej rady SR. Termín na predkladanie nominácií vypršal v piatok o 16. hodine. Samotná voľba sa v parlamente uskutoční 19. mája. Najnovším menom je bývalá kvestorka Univerzity P...

Celkovo troch kandidátov na šéfa Najvyššieho kontrolného úradu navrhujú opoziční poslanci. Informovala o tom Kancelária Národnej rady SR. Termín na predkladanie nominácií vypršal v piatok o 16. hodine. Samotná voľba sa v parlamente uskutoční 19. mája.

Najnovším menom je bývalá kvestorka Univerzity Palackého v Olomouci Henrieta Crkoňová, ktorá do januára 2015 pôsobila aj ako vedúca služobného úradu ministerstva školstva. Vláda ju odvolala na návrh ministra Juraja Draxlera. Crkoňová zastávala aj funkciu generálnej riaditeľky Metodicko-pedagogického centra. Jej nomináciu predložili v piatok poslanci Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO). "Charakterové vlastnosti a morálna bezúhonnosť sa vhodne dopĺňajú s odbornosťou a doterajšími pracovnými skúsenosťami," uvádza sa v odôvodnení návrhu.

Tento krok prekvapil aj predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana. "Pán Kvasnička sa podpísal pod nomináciu pána Žilinku, preto som to považoval za vybavené. Veľmi tomu nerozumiem. Je to pre mňa nová informácia, zatiaľ sa so Žilinkom neviem spojiť," povedal Abrhan pre TASR.

Najväčšiu podporu opozície má prokurátor Maroš Žilinka, pod ktorého nomináciu sa podpísalo až 60 poslancov. Návrh na jeho kandidatúru podal podpredseda NR SR Ján Figeľ. Pavol Frešo sa sám rozhodol nominovať bývalého šéfa SIS Karola Mitríka. 

Premiér Robert Fico povedal, že poslanci by 19. mája mohli zvoliť nového predsedu NKÚ. "Všetko je na dobrej ceste," uviedol s tým, že voľby sú slobodné a tak budú aj poslanci hlasovať. Vtedy známych kandidátov Žilinku a Mitríka označil za čisto opozičných. "Už opozičnejšieho kandidáta si neviem predstaviť v prípade pána Mitríka, ktorý bol v rokoch 2010 až 2012 za vlády Ivety Radičovej riaditeľom SIS. Riaditeľom SIS je zväčša človek, ktorý je lojálny a má blízko k vláde, ktorá ho do tejto funkcie menuje," vyhlásil Fico. Ako budú voliť poslanci Smeru, Fico nepovedal.

NKÚ stále vedie presluhujúci Ján Jasovský (nominant už neexistujúcej ĽS-HZDS), ktorému sa funkčné obdobie skončilo vo februári 2012.

TASR, rp

Inzercia

Odporúčame

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Pätnásť miliónov eur na výstavbu mešity poslal slovinským moslimom Katar. minaret.jpg Takmer dva roky po položení základného kameňa sa v slovinskej Ľubľane začalo s výstavbou prvej mešity v krajine. Mešita so 40 metrov vysokým minaretom by mala byť dokončená v priebeh...

Slováci sa najviac boja konfliktu na Ukrajine a Islamského štátu

Slováci sa najviac boja konfliktu na Ukrajine a Islamského štátu

Za najväčšie bezpečnostné riziko pre Slovensko a strednú Európu považujú Slováci konflikt na Ukrajine. Vyplýva z prieskumu spoločnosti Empirica na vzorke 1 008 respondentov, ktorý má k dispozícii agentúra TASR. „Konflikt na Ukrajine pri hodnotení dosiahol na päťbodovej škále hodnotu 4,1. Nepochybne ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.