Venezuelské provládne Ústavodarné zhromaždenie si predĺžilo mandát o 18 mesiacov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Venezuelské provládne Ústavodarné zhromaždenie si predĺžilo mandát o 18 mesiacov

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto - TASR/AP

Ústavodarné zhromaždenie prakticky odsunulo na vedľajšiu koľaj a nahradilo opozíciou ovládané Národné zhromaždenie vedené Juanom Guaidóom, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta.

Venezuelské Ústavodarné zhromaždenie zložené z podporovateľov prezidenta Nicolása Madura oznámilo v pondelok, že si predĺžilo svoj mandát o ďalších 18 mesiacov do konca roku 2020.

Dekrét, ktorý prijali jednomyseľne, nadobudol okamžite platnosť. Píše sa v ňom, že Ústavodarné zhromaždenie bude fungovať "najmenej do 31. decembra 2020".

Agentúra AFP pripomenula, že Ústavodarné zhromaždenie prakticky odsunulo na vedľajšiu koľaj a nahradilo opozíciou ovládané Národné zhromaždenie vedené Juanom Guaidóom, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta. Maduro pôvodne zriadil Ústavodarné zhromaždenie, aby napísalo novú ústavu. Malo fungovať iba dva roky.

Maduro oslávil v pondelok výročie svojho sporného opätovného zvolenia do funkcie, ktoré kritici považujú za zmanipulované.

"Ďakujem Venezuelčanom za ich odolnosť, lojálnosť a rozhodnú podporu mojej vlády počas tohto roka, v ktorom sme boli vystavení náročným skúškam, útokom a imperiálnym blokádam," napísal Maduro na Twitteri po zhromaždení svojich stúpencov v metropole Caracas.

Okrem toho znova vyzval opozíciou kontrolované Národné zhromaždenie na predčasné parlamentné voľby s cieľom "ukázať, kto má podporu ľudí".

Maduro zvíťazil vo voľbách pred rokom so ziskom 68 percent, hlasovanie však vtedy bojkotovala väčšina venezuelskej opozície. V juhoamerickej Venezuele panuje vážna ekonomická i politická kríza a viac než tri milióny jej obyvateľov odišli do zahraničia.

Desiatky krajín vrátane USA uznali vyhlásenie Guaidóa o tom, že je ako predseda zvoleného parlamentu dočasným prezidentom, pretože opätovné zvolenie Madura nebolo zákonné.

Opozičnému lídrovi sa však napriek posilneným snahám nepodarilo zosadiť Madura, ktorého podporujú hlavní veritelia Venezuely - Čína a Rusko - i silná armáda.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo