Ruský denník Kommersant na protest proti cenzúre opustilo 11 novinárov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
 Ruský denník Kommersant na protest proti cenzúre opustilo 11 novinárov

Ilustračné foto - TASR/AP

Rusko si zaslúži lepšiu budúcnosť a slobodu slova, vyhlásili novinári.

Novinári ruského denníka Kommersant upozornili svojich čitateľov, že v dohľadnom čase nebudú schopní informovať svojich čitateľov o vývoji na domáckej politickej scéne.

Dôvodom je hromadná výpoveď 11 novinárov z vnútropolitickej redakcie vrátane zástupcu šéfredaktora Gleba Čerkasova. Podali ju na protest proti odchodu dvoch kolegov, ktorí redakciu museli opustiť za článok o možnej rezignácii predsedníčky Rady federácie Valentiny Matvijenkovej.

Podľa článku má Matvijenkovú nahradiť súčasný šéf zahraničnej spravodajskej služby SVR Sergej Naryškin.

K nútenej prestávke došlo po prvýkrát

Vo svojom vyhlásení k čitateľom novinári denníka Kommersant priznávajú, že nevedia, ako "dlho bude táto situácia trvať." Dodali, že k takejto nútenej prestávke došlo prvýkrát za 30 rokov existencie vydavateľstva. 

Novinári píšu, že "možno sa medzi našimi čitateľmi nájdu takí, ktorí sú schopní vysvetliť akcionárom vydavateľstva, že práve teraz ničia jedno z najlepších ruských médií". 

"Sme si istí, že naša krajina je hodná lepšej budúcnosti a slobody slova," uvádza sa v texte vyhlásenia, ktoré podpísalo už viac ako sto ľudí.

Novinári Ivan Safronov a Maxim Ivanov v pondelok na sociálnej sieti Facebook uviedli, že prišli o prácu po tom, ako údajne majiteľ denníka Kommersant Ališer Usmanov vyjadril nespokojnosť s článkom o Matvijenkovej zverejneným ešte v apríli.

Generálny riaditeľ a šéfredaktor vydavateľstva Kommersant Vladimir Želonkin v pondelok podľa agentúry Interfax vylúčil, že by odchod Safronova a Ivanova súvisel s článkom o Matvijenkovej. Vyhlásil, že ich odchod bol vynútený porušením pravidiel žurnalistiky a redakcie.

Želonkin súčasne označil za pochybné rozhodnutie 11 novinárov podať výpoveď na protest proti údajnej cenzúre v denníku. Vyhlásil, že ide o prejav falošnej solidarity s cieľom vyvinúť nátlak na vedenie vydavateľstva Kommersant. Dodal, že rozhodnutie vo veci ich výpovedí prijme v utorok.

Zástupca majiteľa vydavateľstva Kommersant, podnikateľa Ališera Usmanova, pre Interfax uviedol, že Usmanov o prepustení novinárov nevedel. 

"Akcionár (Usmanov) nezasahuje do redakčnej politiky a navyše nerozhoduje o prepustení alebo prijatí novinárov," uviedol zdroj Interfaxu. O prepustení zamestnancov sa Usmanov údajne dozvedel z tlače.

Navaľnyj rozhodnutie novinárov ocenil

Rozhodnutie novinárov ukončiť svoje pôsobenie v denníku Kommersant "kvôli cenzúre" opozičný politik Alexej Navaľnyj privítal. Vo vysielaní Echa Moskvy Navaľnyj, ktorý vedie nadáciu Fond boja s korupciou (FBK), konštatoval, že "pravdepodobne pozorujeme najmasívnejší exodus novinárov v posledných rokoch, a to na protest proti cenzúre. Oceňujem (toto) rozhodnutie novinárov". 

Navaľnyj tiež vyjadril presvedčenie, že novinári čoskoro nájdu "normálnu prácu".

Ruský politik síce uviedol, že novinári opustili Kommersant na protest proti cenzúre, ale upozornil, že cenzúra sa v denníku nezačala prejavovať "dnes". Pripomenul, že majiteľ a hlavný akcionár denníka, Ališer Usmanov, naňho už pred dvoma rokmi podal žalobu za tvrdenie, že v denníku Kommersant dochádza k cenzúre. 

Navaľnyj vtedy podľa vlastných slov vyzval novinárov z Kommersantu, aby prišli svedčiť o pomeroch v redakcii, ale "oni sa zľakli a neprišli". "Teraz musia čeliť dôsledkom svojej zbabelosti," uviedol Navaľnyj. Dodal súčasne, že právnici FBK sú pripravení poskytnúť prepusteným redaktorom právnu pomoc. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo