Ukrajinský premiér podá v stredu demisiu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ukrajinský premiér podá v stredu demisiu

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman a ukrajinský exprezident Petro Porošenko na stretnutí s priaznivcami v Kyjeve 29. januára 2019. Foto: TASR/AP

Jeho krok je reakciou na nástup Volodymyra Zelenského do úradu prezidenta.

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman v pondelok oznámil, že v súvislosti s nástupom Volodymyra Zelenského do úradu prezidenta podá v stredu demisiu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Rozhodol som sa ponúknuť svoju rezignáciu v stredu po zasadnutí vlády," vyhlásil Hrojsman počas tlačovej konferencie. 

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval rozpustenie parlamentu a vyzval na konanie predčasných volieb po tom, ako sa v pondelok slávnostne ujal funkcie. 

Podľa agentúry AP bolo rozpustenie Verchovnej rady jedným z predvolebných sľubov Zelenského, ktorý ju nazýval skupinou ľudí zaujímajúcich sa iba o vlastné obohacovanie.

Zelenskyj vyzval poslancov, aby využili dva mesiace do predčasných volieb na schválenie zákona, ktorý by im odňal imunitu pred trestným stíhaním.

Nový ukrajinský prezident okrem toho parlament požiadal, aby prijal zákon proti nelegálnemu obohacovaniu a aby podporil jeho návrh na odvolanie ministra obrany, šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a generálneho prokurátora.

Hrojsman zastáva funkciu ukrajinského premiéra od 14. apríla 2016.

Porošenkov blok je na voľby pripravený

Blok Petra Porošenka (BPP) - Solidarita, ktorý má v ukrajinskom parlamente väčšinu, v pondelok deklaroval pripravenosť na voľby do Najvyššej rady, a to tak predčasné, ako aj v riadnom termíne. Vo svojom vyhlásení však BPP upozornil, že právo hlavy štátu na rozpustenie parlamentu je možné využiť len za istých podmienok a v plnom súlade s ústavou.

BPP reagoval na inauguračný prejav nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v ktorom avizoval rozpustenie parlamentu. 

BPP vo svojom vyhlásení poukázala na to, že podstatou demokracie je rešpektovanie zvyklostí, a upozornil, že opak tejto situácie je "autoritárstvo".

Vo svojom vyhlásení sa BPP prihlásil aj k pripravenosti brániť hodnoty, ktoré bránil a presadzoval posledných päť rokov vrátane integrácie Ukrajiny do EÚ a NATO. Vyjadril súčasne ľútosť, že dosiahnutie týchto cieľov nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave nespomenul. 

Podľa politológa Koljuška nie je na predčasné voľby právny dôvod

Zelenským avizovaný zámer rozpustiť parlament kritizoval na sociálnej sieti Facebook aj odborník pre oblasť práva, predseda predstavenstva ukrajinského Centra pre politické a právne reformy Ihor Koliuško, ktorý sa domnieva, že neexistujú ústavné dôvody na rozpustenie ukrajinského parlamentu.

Koliuško podľa agentúry Ukrinform napísal, že "sa začínajú plniť najhoršie predpovede". Zelenskyj sa podľa neho rozhodol "začať svoje pôsobenie v prezidentskom úrade protiústavným krokom", pretože pre tento krok - rozpustenie parlamentu - neexistuje žiadny ústavný dôvod. 

Upozornil tiež, že "antiparlamentarizmus a výzva na priamu demokraciu", čoho "bol Zelenského program plný, sú dva hlavné nástroje alebo príznaky snahy o uzurpáciu moci." 

Koliuško dodal, že takto postupovala "väčšina diktátorov: povedali, že realizujú vôľu ľudu, zatiaľ čo pomlčali o zvrchovanosti práva, ústave či o zákonoch". 

Ukrajinský politológ na záver svojho príspevku na Facebooku vyjadril nádej, že "v Najvyššej rade sa nájde 45 poslancov, ktorí sa nebudú báť podpísať návrh na obhajobu ústavy adresovaný ústavnému súdu."

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo