Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. máj 2019

Nie je nič horšie ako len strieľať fakty, ktoré nemajú nič s dianím na ľade

Rozhovor s hokejovým komentátorom Pavlom Gašparom.
Nie je nič horšie ako len strieľať fakty, ktoré nemajú nič s dianím na ľade
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovor s hokejovým komentátorom Pavlom Gašparom.

Vstup bývalých hokejových hviezd do štruktúr slovenského hokeja ako aj angažovanie trénera Ramseyho považuje za dobré kroky, ešte však podľa neho potrebujú čas, aby sa zmeny prejavili naplno. Dlhoročný hokejový komentátor Pavol Gašpar v rozhovore vraví, v čom sa zmenilo komentovanie živých prenosov oproti minulosti, či mu viac vyhovuje, keď má pri sebe zabávača alebo analytika, aj to, koľko by stavil na postup Slovákov do štvrťfinále na blížiacich sa majstrovstvách sveta.

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


Je príprava komentátora na domáce majstrovstvá sveta v niečom špeciálna?

Myslím, že je to úplne jedno. Komentátorskú prípravu dejisko šampionátu nijako neovplyvňuje. Ani výhodu, že budeme môcť spať doma vo vlastnej posteli, tentoraz celkom nemáme, keďže väčšina štábu sa presunie do Košíc, kde bude hrať naša reprezentácia svoje zápasy v skupine. Vďaka tomu, že sme hostiteľskou krajinou, však máme otvorenejšie technické a personálne možnosti. Keďže tento rok nie je olympijský, môžeme ako športová redakcia RTVS naplno venovať svoju energiu, pozornosť aj financie do projektu hokejových majstrovstiev.

Keď vlani organizátori turnaja ohlásili, že naša reprezentácia bude hrať skupinové zápasy v Košiciach, vzbudilo to rozporuplné reakcie. Čo si o tom myslíte?

Je to podľa mňa úplne v poriadku. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko. Organizátori minuloročných majstrovstiev Dáni vyprázdnili Kodaň a domáca reprezentácia hrala svoje zápasy v meste Herning. Hlavné mesto prenechali Švédom v záujme toho, aby žili obe dejiská majstrovstiev. Myslím, že je to dobrý krok. Musíme si počkať, či to bude mať aj ekonomický význam, ktorým argumentoval zväz. Avšak podľa toho, ako dobre sa predávajú lístky, môžeme predpokladať, že sa to podarí.

V týchto dňoch vrcholí záverečná fáza prípravy, pomaly sa tvorí nominácia na majstrovstvá sveta. Každý rok sa však zdá, že akoby vrcholom prípravy bolo čakanie na hráčov z NHL. Je podľa vás v poriadku, že hráči zo zámoria majú miesto v reprezentačnom tíme automatické?

Ak by sme mali útočníkov, ktorí rozhodujú zápasy či patria k najproduktívnejším hráčom vo švédskej lige alebo v KHL, tak by som sa nad tým možno zamyslel. No takých už v Európe, až na málo výnimiek, nemáme. Pri všetkej úcte k hráčom z našej a českej ligy, ktorí budú tvoriť základ tímu, kvalitatívny odskok hráčov z NHL je taký veľký, že miesto v reprezentácii by zámorskí hokejisti mali mať.

Aj keď nemajú formu?

Forma je trochu efemérna a subjektívna záležitosť, ktorú mimoriadne ovplyvňuje psychické rozpoloženie. Možno sa niekomu v klube nedarí, ale príde na majstrovstvá, stretne sa s kamarátmi, dostane sa do psychickej pohody a zrazu žiari aj na ľade.

Výborným príkladom je Pavol Demitra a jeho výkony na olympiáde pred deviatimi rokmi. Hral vtedy za Vancouver, kde ho tréner psychicky ničil a nedarilo sa mu. Na olympiáde sa však stal najproduktívnejším hráčom. Kanadskí fanúšikovia vtedy hovorili, že by chceli vymeniť Demitru hrajúceho za Vancouver namiesto toho, čo hrá v slovenskom drese.

Generácia bývalých hráčov ako Miroslav Šatan, Richard Lintner, Michal Handzuš a ďalší sa v posledných rokoch v rôznej forme aktívne zapája do štruktúr slovenského hokeja. Cítiť už podľa vás ich prínos?

Najviac od nich očakávam v práci s mládežou, pretože práve tam nám vlak uniká najviac. Ale zároveň v tejto oblasti najdlhšie trvá, kým sa prejavia pozitívne zmeny. Spomínam si na slová Riša Lintnera, keď vravel, že najľahšie je zmeniť reprezentačný A-tím, pretože sa bavíte s tridsiatimi ľuďmi. Ak chcete zmeniť ligu, už sú to stovky, a ak mládež, tak tisícky.

Takže štát by mal v prvom rade investovať do mládeže?

Neviem, či je to iba úloha štátu. Vieme, že ten sa musí v rámci spoločnosti postarať o množstvo iných oblastí.

V prvom rade je to úloha zväzu. Dostáva určitý balík od štátu, s ktorým sa však nemôže uspokojiť. Prostredníctvom marketingu by sa mal snažiť získavať peniaze na to, aby čo najviac prácu s mládežou zlepšoval. Myslím, že aj tu nastal pozitívny posun. Marketingové oddelenie na zväze poriadne narástlo, vidíme množstvo aktivít, ktorými sa snažia nielen o získanie financií, ale aj ich efektívne minutie.

Nechajme ich robiť päť-desať rokov a potom sa pozrime na to, či nám rastie počet draftovaných hráčov v NHL. Draft ešte nič nemusí znamenať, ale je to istý predpoklad, že naši mladí hokejisti si získavajú pozornosť zámorských skautov. Už sa nám asi nepodarí mať v NHL tridsiatku hráčov ako kedysi, no ak zastavíme ten aktuálny pokles a nejakí ďalší budú, naopak, pribúdať, môžeme to brať ako merateľný posun vpred. Ak sa budú Slováci presadzovať vo väčšom počte v kvalitných európskych ligách, tak aj to bude znak, že sme na dobrej ceste.

Generálny manažér Miroslav Šatan dotiahol na Slovensko pred dvomi rokmi kanadského trénera Craiga Ramseyho. Ako hodnotíte jeho pôsobenie?

Pri všetkej úcte k hráčom z našej a českej ligy, ktorí budú tvoriť základ tímu, kvalitatívny odskok hráčov z NHL je taký veľký, že miesto v reprezentácii by zámorskí hokejisti mali mať. Zdieľať

Už Peter Šťastný sa snažil pretlačiť zámorskú víziu v tom zmysle, že generálny manažér nie je iba ten, kto zdvihne telefón a objedná autobus, hotel alebo potrebný počet obedov pre členov tímu. Spoločne s trénerom skladá celé mužstvo a špeciálne formácie na presilovky či oslabenia. Hráčov však vyberajú nielen podľa úspešnosti v štatistikách, ale zohľadňujú tiež ich povahové vlastnosti a rôzne ďalšie faktory. Je to hĺbkový proces a myslím, že v tomto cítiť zmenu k lepšiemu.

Angažovanie trénera Ramseyho vnímam ako krok, ktorý nastal, aby ukázal trochu inú kultúru a aby sa naši tréneri mohli od neho naučiť čo najviac. Netvrdím, že všetko máme bezbreho kopírovať, ale môžeme to tvorivo implementovať do nášho systému. Veď čo je dobré na fínskom, švédskom či ruskom hokeji? Každý z nich si zachováva svoju špecifickú identitu, napriek tomu, že ich hráči plnia tie isté úlohy. Bol by som rád, ak by sa toto podarilo aj u nás. Aby sme si zachovali svoj hokejový naturel, prejavili fantáziu a nefungovali iba v presne stanovených mantineloch a zároveň všetci plnili úlohy, ktoré si vyžaduje dnešný moderný hokej.

Kde nastala zásadná chyba, že sa takáto modernizácia hry u nás v posledných rokoch nediala?

To je skôr otázka na metodikov. Ako novinár pozorujem javy, ktoré vidím, a v tomto by som už išiel hlbšie pod povrch a priznám sa, netrúfam si to hodnotiť.

Na čele našej ligy je Richard Lintner, ktorý tam evidentne priniesol nový marketingový vietor a viacerí jeho prácu hodnotia pozitívne. Vidíte to rovnako alebo by ste mu niečo vytkli?

Angažovanie trénera Ramseyho vnímam ako krok, ktorý nastal, aby ukázal trochu inú kultúru a aby sa naši tréneri mohli od neho naučiť čo najviac. Zdieľať

Možno čo sa týka športovo-technického riadenia, by mal Rišo viac načúvať ľuďom, ktorí s tým majú skúsenosti. V minulej sezóne sa napríklad kluby nevedeli dohodnúť na tom, kedy je vlastne koniec prestupového obdobia. To sú veci, ktoré by nemal riešiť priamo šéf ligy, ale nejaké oddelenie pod ním, ktoré jasne stanoví pravidlá. Týka sa to aj viacerých ďalších vecí.

Pokiaľ ide o marketing, tam je to obrovský rozdiel, liga je zrazu témou. Zoberme si napríklad prvé slovenské Winter Classic (zápas pod holým nebom, pozn.). Vyžiadalo si to, podľa môjho odhadu, financie blížiace sa k ročnému rozpočtu jedného ligového klubu, ale dva či tri mesiace to bola medzi športovými fanúšikmi silná téma, čo je určite pre atraktivitu súťaže benefit. Odvíjalo sa to už len od dohadov, ako to dopadne, či bude snežiť, aká bude atmosféra a podobne.

Dlhodobou témou v súvislosti so slovenským hokejom je pôsobenie klubu Slovana Bratislava v KHL a to, či by sa z nej nemal vrátiť do našej najvyššej hokejovej súťaže. Váš názor? (Pozn.: rozhovor sa uskutočnil pred rozhodnutím o zotrvaní Slovana v KHL pre budúcu sezónu.)

Ako pracovník RTVS, ktorá je vysielateľom Tipsport ligy, si nemôžem priať nič iné ako návrat Slovana do našej súťaže, pretože liga s ním by nabrala úplne iný rozmer. Aj pri jeho absencii sa vytvorili veľké súperenia, napríklad medzi Nitrou a Banskou Bystricou. No s návratom Slovana by ešte nabrali na pikantnosti a bol by to impulz pre celú ligu. Želal by som si teda jeho návrat, ale ak by mal prísť do ligy klub, ktorého dlhy sa vyčísľujú v miliónoch eur, tak to by pre súťaž nebolo obohatenie. Ale finančne, personálne zdravý a konkurencieschopný Slovan by bola pre ligu veľmi dobrá správa. 

Váš hlas je slovenským športovým fanúšikom vďaka komentovaniu dobre známy. Pamätáte sa na prvý hokejový zápas, ktorý ste komentovali?

Áno, bola to štvrťfinálová séria v sezóne 2002/2003. Hrali Trenčín – Skalica a Zvolen – Poprad. Pamätám si to, ale doteraz som nemal odvahu si ten zápas pustiť. Sám seba som počúval až z neskoršieho obdobia.

Vôbec ste ten prvý zápas nevideli?

Nie.

Nemali ste z toho dobrý pocit?

Mal som vtedy obrovský rešpekt. Doteraz sa presviedčam o tom, že vrcholom športovej žurnalistiky je komentovanie živých prenosov. Vyžaduje si to omnoho viac, ako som si vtedy myslel, keď som začínal.

Kedy ste komentovali prvé hokejové majstrovstvá sveta?

Vo väčšom objeme v roku 2004. Úplne prvý šampionát bol pre mňa už v Helsinkách 2003, ktorý som absolvoval v úlohe reportéra, robil som flesh rozhovory. Popri tom som už odkomentoval dva či tri zápasy. Išlo o to, že vtedy sa ešte hralo v troch mestách, takže som pomáhal práve s komentovaním v treťom meste.

Inzercia

V čom sa odvtedy najviac zmenilo komentovanie?

Formálne najviac v tom, že sa prešlo na systém komentátor a expert. V minulosti komentovali zápas dvaja rovnocenní ľudia, ktorí sa striedali v komentovaní po nejakých dvoch minútach.

Čo pre vás znamená, že teraz komentuje aj expert, teda zväčša bývalý hokejista?

Doteraz sa presviedčam o tom, že vrcholom športovej žurnalistiky je komentovanie živých prenosov. Vyžaduje si to omnoho viac, ako som si vtedy myslel, keď som začínal. Zdieľať

Najväčšia výzva a neľahká úloha spočíva v tom, že musíme nájsť ku komentátorom dôstojného partnera, ktorý nielenže ovláda hokej, ale zvláda aj isté nároky na vyjadrovanie. Dôležité je, aby svoje odborné znalosti vedel aj dostatočne jednoducho povedať, pretože sledovanosť majstrovstiev sveta sa ráta v sedemciferných číslach. Inými slovami, musí vedieť hovoriť tak, aby to neurazilo chlapa s 30-ročnou hráčskou skúsenosťou, ale aby to zaujalo aj toho, kto si hokej pustí raz v roku počas majstrovstiev.

Darí sa to?

Myslím, že áno. Nám, športovým redaktorom, veľmi pomáha, že sme zažili časy, keď sme robili rozhovory medzi hráčmi, a vieme, ktorí boli komunikatívni. Vďaka tomu si z nich vieme lepšie vytypovať, ktorí by mohli prísť spolukomentovať do štúdia.

Čo sa týka aktuálnej situácie, myslím si, že môžeme byť celkom spokojní, hoci chceme veci stále vylepšovať. V notese mám niekoľko mien, ktorých by sme mohli kontaktovať.

Zmenila sa za tie roky aj príprava na komentovanie zápasu?

V niečom je jednoduchšia, v niečom zložitejšia. Svet okolo nás je plný informácií a kým kedysi bol problém získať informáciu, dnes je problém si vyhodnotiť, ktorá z toho množstva je relevantná. Treba mať preto odhad. Zápas sa môže vyvíjať rôznymi smermi a vždy si pýta iný typ informácie. Nie je nič horšie, ako len tak strieľať fakty, ktoré nemajú žiadnu súvislosť s tým, čo sa deje na ľade.

Dnes nie je problém vyhľadať si potrebné štatistiky, ale to je len jedna časť. Sú tu sociálne siete a mnohí diváci chcú takýto typ informácií. Takže si musíme prebehnúť všetky profily dotyčných hráčov.

Nevyžaduje si to dnes byť aj trochu zabávačmi?

Určite áno. Toto je skôr úloha, v ktorej vedia excelovať vybraní experti. Či už v zámorí alebo u nás.

Nechýba nášmu hokeju niekto ako Laco Borbély?

Takého človeka nevyrobíte. Laco je svojbytná postava, originál. Keby ho chcel niekto napodobniť, pohorí na plnej čiare. Preto určite nebudeme nikoho štylizovať do takej úlohy.

Na druhej strane, po odbornej stránke aj po stránke rešpektu vôbec nezaostáva Boris Valábik. V priebehu veľmi krátkeho času si získal veľký rešpekt. Najviac ma pritom teší, že ho nemusíme do ničoho tlačiť, sám prichádza s nápadmi, ktoré vylepšujú veci.

Napríklad v čom?

Počas prestávkových analýz si napríklad vypýtal záznamy istých situácií z predchádzajúcich zápasov, aby mohol porovnať dve konkrétne situácie, ktoré sa môžu javiť rovnaké, ale on ukázal, že nie sú.

Alebo čo predviedol počas tohtoročnej štvrťfinálovej série s Nitrou v Trenčíne. Trenčania sa na neho hnevali, lebo kritizoval fauly Dukly. Na ďalší zápas prišiel do štúdia s papierovým vreckom na hlave, aby sa zamaskoval. Bolo to aj vo vysielaní.

Súhlasíte, že u nás sú ľudia precitlivení na kritiku novinárov, hoci v porovnaní so zahraničím nie je veľká?

Sú tu sociálne siete a mnohí diváci chcú takýto typ informácií. Takže si musíme prebehnúť všetky profily dotyčných hráčov. Zdieľať

Presne tak, pozrite si bulvár v Nemecku a Anglicku, no to je už príliš aj podľa mňa. Ale poviem to na inom príklade. Minule som našiel analýzu Jeremyho Roenicka, kde hovoril o Edmontone Oliers také veci, ktoré keby sme my povedali o ktoromkoľvek slovenskom klube, tak jeho fanúšikovia sa vzbúria a prídu nám vypáliť budovu v Mlynskej doline. Jeho analýza bola ostrá, a pritom by sa jej nemalo nič vyčítať, ťala do živého. Zároveň platí, že niečo také si môže dovoliť ten, kto dá 500 gólov v NHL.

Za zjav v rámci spolukomentovania ste označili aj Riša Lintnera. Nie je on tým zabávačom?

Určite, Rišove bonomty to vedeli oživiť. Keď s nami išiel v roku 2006 prvýkrát do Lotyšska, už sme sa s Maťom Hajkom snažili o uvoľnenejší štýl. No a potom si k nám sadol Rišo a rozbalil to naplno. Mal som z toho radosť, no najmä, že to vyvolalo pozitívnu odozvu.

Kto vám viac vyhovuje ako partner do komentovania – zabávač alebo analytik?

Ideálne je, keď v tomto panuje rovnováha. Otázka by mala skôr znieť, či je lepšie, aby bol analytik pri zápase a zabávač to odľahčil cez prestávku a podobe.

Treba si uvedomiť, že zápas Slovenska na majstrovstvách sveta sleduje milión ľudí a ten nemá jednotný vkus. Preto je fajn, keď dokážeme nájsť rovnováhu. Takisto je pre nás téma, ako udržať sledovanosť cez prestávky. Tie vždy pozerá menej ľudí, preto sme spokojní vtedy, keď výkyv medzi zápasom a prestávkou nie je veľký.

Podarilo sa vám za tie roky vybudovať si s niektorými hokejistami aj bližšie vzťahy?

Najlepšie vzťahy máme s tými, s ktorými sme už niečo prežili v úlohe komentátorov. Viacerí pochopili, že to nie je jednoduchá práca, keď sa k nám pripojili povedzme na jeden týždeň z majstrovstiev. Lebo keď sedia od 12. hodiny na štadióne a večer sa hrá predĺženie tretieho zápasu, tak to lezie na mozog. Takže s týmito sme sa najviac zblížili.

S hráčmi, čo stále aktívne hrajú, sa stretneme v mix zóne, podáme si ruky, možno sa krátko spýtame ako doma, ale na budovanie vzťahov to nestačí.

O pár dní sa začínajú majstrovstvá sveta. Niekoľko rokov márne čakáme, že sa naša reprezentácia prebojuje do štvrťfinále. Máme na to podľa vás šancu tento rok?

Šanca je vždy.

Stavili by ste si na to?

Podľa toho koľko (úsmev).

Stovku?

Ak by mi trochu zdvihli plat... (smiech). Nie som veľmi úspešný v stávkovaní, ale teraz by som asi išiel do toho. Treba si uvedomiť, že vlani nám k postupu do štvrťfinále chýbalo doslova niekoľko sekúnd. Ak by sme v prvom zápase nedovolili tesne pred koncom Čechom vyrovnať a dotiahli by sme ho k víťazstvu, tak sme tam. Od vlaňajšej mladej partie hokejistov v podstate nikto nečakal zázraky, no teraz sú už skúsenejší. Vyrovnať sa s psychickým tlakom domáceho prostredia nebude ľahké, no som optimistický.

Foto – Pavol Rábara

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

 

Odporúčame