Assangea odsúdili na 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok kaucie

Assangea odsúdili na 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok kaucie
Protest za prepustenie Assangea. Foto: TASR/AP
Londýnska sudkyňa Deborah Taylorová uznala Assangea za vinného z toho, že v roku 2012 porušil podmienky svojho prepustenia na kauciu,
 
Vypočuť článok
Assangea odsúdili na 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok kaucie
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea odsúdili v stredu v Británii na 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Informovala o tom agentúra AP.

Londýnska sudkyňa Deborah Taylorová uznala Assangea za vinného z toho, že v roku 2012 porušil podmienky svojho prepustenia na kauciu, keď sa v roku 2012 uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne.

Podľa sudkyne sa Assange dopustil závažného previnenia a preto si zaslúži takmer maximálny trest, aký môže byť zaň udelený. Odmietla pritom žiadosť obhajoby, ktorá požadovala miernejší trest vzhľadom na jeho sedemročný pobyt na ekvádorskej ambasáde. 

Assangeovi (47) právnici tiež argumentovali, že podmienky svojej kaucie porušil len preto, že bol "zúfalým mužom", ktorý sa obával možného vydania do USA. 

Zakladateľ WikiLeaks si stredajší verdikt vypočul bez viditeľných prejavov emócií. Keď ho odvádzali zo siene korunného súdu v londýnskej štvrti Southwark, jeho stúpenci zhromaždení na galérii pre verejnosť skandovali hanlivé heslá na adresu sudkyne. 

Julianovi Assangeovi hrozil až ročný väzenský trest. Nepomohla mu ani skutočnosť, že sa za porušenie podmienok kaucie ešte pred vynesením rozsudku bezvýhradne ospravedlnil. 

Assangeovi potenciálne hrozí aj vydanie na stíhanie do Spojených štátov. Organizácia WikiLeaks totiž rozhnevala Washington zverejnením tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali vysoko kritické hodnotenia svetových lídrov.

Julian Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne v roku 2012. Stalo sa tak v čase, keď bol v Británii na žiadosť Švédska zatknutý a následne prepustený na kauciu. Vo Švédsku ho totiž vtedy vinili zo sexuálneho útoku, avšak toto vyšetrovanie bolo neskôr zastavené. 

Britská polícia Assangea zatkla 11. apríla 2019 v budove ekvádorskej ambasády po tom, ako mu táto latinskoamerická krajina po sérii vzájomných sporov odňala azyl.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
väznica Julian Assange
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 59 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na strednom a východnom Slovensku na viacerých miestach dážď alebo prehánky, výnimočne búrky. Na západe a v priebehu dňa postupne miestami aj inde polojasno. Denná teplota od 18 stupňov Celsia na Orave do 28 stupňov na juhozápade. Fúkať bude slabý, na juhozápade dopoludnia severozápadný až severný vietor do 20 km/h. (tasr)

pred 10 hodinami

Lionel Messi získal prestížnu Cenu princeznej z Astúrie v oblasti športu. Porota ocenila argentínsku futbalovú hviezdu nielen za výnimočné športové úspechy, ale aj za jeho charitatívnu činnosť. Messi si ocenenie prevezme v októbri v Španielsku. (tasr)

pred 10 hodinami

Súhrn udalostí v stredu tretieho júna:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť