Pozemná operácia proti Islamskému štátu je nevyhnutná, tvrdí iracký arcibiskup

Iracký arcibiskup Bashar Warda navštívil Veľkú Britániu, aby požiadal o vojenský zásah proti Islamskému štátu.

„Britská vláda musí poslať jednotky do Iraku, alebo bude riskovať vyhladenie kresťanskej populácie,” povedal arcibiskup Bashar Warda v britskej Snemovni lordov. Jeho arcidiecéza Erbil sa nachádza priamo v epicentre utečeneckej krízy. „Desiatky tisícov kresťanov utekajú pred prenasledovaním Islamského štátu. Vojenská intervencia Západu bola doposiaľ nedostatočná,” domnieva sa arcibiskup, ktorý je členom rehole redemptoristov.

„Keďže som katolíckym biskupom, nie je pre mňa ľahké podporovať vojenské zásahy. Avšak v tejto situácii musíme ísť až tak ďaleko. Niet inej voľby,“ zdôraznil iracký arcibiskup. Počas návštevy britských ostrovov sa stretol s kardinálom Vincentom Nicholsom, členmi Generálnej synody Anglikánskej cirkvi či so zástupcami charitatívnej organizácie Pomoc cirkvi v núdzi. Informoval o tom katolícky týždenník The Tablet.   

Podľa arcibiskupa Wardu iracká armáda nie je dostatočne pripravená na boj s Islamským štátom. „Potrebujeme vojakov na zemi, o to všetci prosia. Musíme byť vojensky pripravení na zemi, ak príde útok. Letecké útoky proti teroristom nestačia,” povedal arcibiskup, podľa ktorého sú teroristi zásobovaní zbraňami od podporovateľov zo Saudskej Arábie a Turecka.

K téme 
Máme problém. Tínedžeri zo Západu chcú bojovať za islamský štát

Zdieľať

Spoluzodpovednosť za rozmach Islamského štátu podľa arcibiskupa nesú aj západné krajiny. “Vidíme, že viac a viac mladých ľudí sa pokúša pripojiť k Daesh (arabský názov pre Islamský štát, pozn.), takže všetci máme tak trochu spoluzodpovednosť za to, čo sa deje,“ myslí si Warda.

Veľká Británia je súčasťou medzinárodnej koalície, ktorá podnikla letecké útoky proti džihádistom. V krajine prebiehajú úvahy aj o pozemnej operácii. Vojenský zásah pripustila už aj Svätá stolica, ktorá býva v podobných situáciách zdržanlivá.

Rastislav Dluhý

Autor je redemptoristickým kňazom.

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo