Taliansky podnikateľ Diego Roda sa postavil pred súd

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Obžalovaný je zo sprenevery a zavinenia úpadku.

Taliansky podnikateľ Diego Roda sa vo štvrtok postavil pred senát Okresného súdu v Humennom. Obžalovaný je z obzvlášť závažného zločinu sprenevery a prečinu zavinenia úpadku.

Podľa prokurátora si Diego Roda ako štatutárny orgán, konateľ jednej zo svojich spoločností od novembra 2016, aj napriek odstúpeniu od kúpnej zmluvy predávajúcej spoločnosti z Prešova, prisvojil a naďalej používal poľnohospodársky traktor do januára 2017.

Vtedy bol tento stroj zaistený počas prehliadky iných priestorov a pozemkov. Poznamenal, že traktor bol spoločnosti obžalovaného odovzdaný na používanie ešte v apríli 2015. Sudca odročil pojednávanie na 30. apríla za účelom vypočutia ďalších svedkov a čítania znaleckých posudkov.

V stanovenej lehote zaň však kúpnu cenu vo výške 217.200 eur nezaplatil. Uvedený traktor podľa jeho ďalších slov nevrátil a znemožnil jeho vydaniu po odstúpení od zmluvy, čím tak svojím konaním spôsobil škodu vo výške 159.812 eur. „Teda prisvojil si cudziu vec, ktorá mu bola zverená a spôsobil tak na cudzom majetku škodu veľkého rozsahu,“ priblížil prokurátor s tým, že svojím konaním spáchal obzvlášť závažný zločin sprenevery.

Obhajca obžalovaného uviedol, že z vykonaného dokazovania je podľa nich nepochybné, že sa ich klient nedopustil skutku tak, ako je uvedené v obžalobe a nedošlo k naplneniu všetkých zákonných znakov trestného činu sprenevery.

Podnikateľ, ktorý uviedol, že je nevinný v oboch prípadoch, na margo záležitosti s traktorom povedal, že ten im predmetná spoločnosť zabezpečila v roku 2015. V nájme ho mali mať do konca roka, v tom ďalšom ho mali financovať na lízing alebo úver. K tomu už však nedošlo, firma obžalovaného sa dostala do reštrukturalizácie. Neodovzdal ho preto, lebo podľa vlastných slov nemohli uprednostniť len jedného veriteľa. Podľa jeho slov kúpnu zmluvu neevidujú a ani si nepamätá, že ju podpísal.

Na pojednávaní okrem iných vypovedal aj konateľ dotknutej spoločnosti z Prešova, ktorá traktor firme obžalovaného poskytla. Keďže k úhrade stroja nedošlo, odstúpili od zmluvy a trvali na jeho vrátení, k čomu podnikateľa vyzvali viackrát. Nakoniec sa obrátili na políciu. Skonštatoval, že sa k nemu po dlhšej dobe dostali a následne stroj predali. Firme tak podľa neho nevznikla žiadna škoda. Tú si ani neuplatňuje. Spomenul, že s obžalovaným obchoduje niekoľko rokov, v čom aj naďalej pokračuje. Podľa neho išlo o prvý takýto problematický prípad.

Čo sa týka druhej obžaloby, podnikateľ podľa prokurátora v období rokov 2015 a 2016 poskytol ako konateľ jednej zo svojich spoločností viacero nezdokladovaných presunov finančných prostriedkov označených ako pôžičky medzi spriaznenými osobami. Tie si niektoré z týchto finančných presunov následne uznali ako svoj dlh voči spoločnosti obžalovaného. Malo ísť o tri firmy a sumu spolu vo výške viac ako 1,63 milióna eur.

Prokurátor pokračoval, že tiež ako spoločník a konateľ predmetnej spoločnosti odpredal jej 25-percentný obchodný podiel v inej firme svojej dcére za podhodnotenú cenu. Podľa jeho ďalších slov tak odstránil časť majetku predmetnej spoločnosti a spôsobil jej úpadok a zmaril tak uspokojenie jedného jej veriteľa zo Žiaru nad Hronom vo výške najmenej vo výške asi 100.700 eur. Obhajca obžalovaného uviedol, že jeho klient sa skutku nedopustil a ten podľa neho nie je ani trestným činom. Na pojednávaní vypovedal ako svedok aj právny zástupca poškodenej spoločnosti, ktorý povedal, že trvá v celom rozsahu na výpovediach a na listinných dôkazoch, ktoré predkladali ešte v prípravnom konaní.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo