Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. december 2014

Vianočné zamyslenie vladyku Milana Lacha

Počas sviatkov Božieho narodenia máme voňať človečinou a ľudskosťou. christmas-angels.jpg Všetci poznáme zo slovenských ľudových rozprávok od Dobšinského bytosti, ktoré človeka nemali radi, pričom používali slovné vyjadrenie: „Fuj, človečina tu smrdí.“ Človek sa neust...

Vianočné zamyslenie vladyku Milana Lacha

Počas sviatkov Božieho narodenia máme voňať človečinou a ľudskosťou.

Všetci poznáme zo slovenských ľudových rozprávok od Dobšinského bytosti, ktoré človeka nemali radi, pričom používali slovné vyjadrenie: „Fuj, človečina tu smrdí.“ Človek sa neustále snažil dostať na miesta, ktoré boli nejakým spôsobom nedosiahnuteľné. Usiloval sa o to po celé dejiny ľudstva, až do chvíle Ježišovho narodenia v Betleheme, kedy, ako hovorí svätý Atanáz, „Boh sa stal človekom, aby sa človek stal bohom“.

Boh prichádza na svet, aby nás obdaroval slobodou, aby sme sa stali slobodnými, aby sme sa stali božími deťmi a už viac neboli otrokmi. Čoho? Otrokmi hriechu. Preto prichádza Ježiš na svet ako dieťa, aby nás vyslobodil z moci hriechu svojou smrťou na kríži a slávnym zmŕtvychvstaním. Čo robí hriech človeka, jeho egoizmus? Poobzerajme sa dookola. Vidíme to všetci. Ničí všetko živé, zdravé a nádherné v prírode, vo vzťahoch, v rodinách i v nás samých. Robí človeka otrokom, vnútorne neslobodnou a nešťastnou bytosťou.

Jeden z liturgických hymnov byzantskej liturgie o narodenom Ježišovi Kristovi hovorí: „Dal si sa zviazať plienkami, aby si uvoľnil okovy mojich hriechov. Ty jediný si dobrý a láskyplný, preto Ťa oslavujem a velebím. Radostne sa klaniam tvojmu príchodu v tele, lebo ním si nás vykúpil.“ Boh chce navrátiť človeku jeho prvotnú dôstojnosť skrze svojho Syna – tú dôstojnosť, ktorú Adam získal v raji a následne ju stratil.

"Vyprosujem všetkým čitateľom Postoy.sk, aby ste dovolili Božiemu synovi, ktorý prišiel k nám v túto svätú noc ako malé dieťa, dotknúť sa vašich sŕdc, aby sme nezabúdali byť ľuďmi nielen dnes či zajtra, ale stále."

Inzercia

Zdieľať

Táto dráma sa neustále opakuje. Ako to vyjadril Svätý Otec František vo svojom príhovore pred Európskym parlamentom v Štrasburgu: „Dôstojnosť je kľúčové slovo, ktoré charakterizovalo obnovu po druhej svetovej vojne. Naša nedávna história sa nepochybne vyznačuje ústredným postavením podpory ľudskej dôstojnosti proti mnohorakým násilnostiam a diskrimináciám, ktoré ani v Európe nechýbali v priebehu stáročí.“ Toto sú už 26. Vianoce, ktoré slávime v slobode. Bez strachu a obáv. Buďme vďační za tento dar. Aj dnes sme svedkami mnohých násilností a diskriminácií, o ktorých sa mlčí.

Ide o našu ľudskú dôstojnosť, to je náš genetický kód a naše hlavné poslanie: byť ľuďmi. Tieto sviatočné dni nám dávajú možnosť pozastaviť sa nad tým, ako pozeráme na človeka. Či na neho pozeráme len v priezore toho, či z neho máme nejaký úžitok, ako prostriedok k niečomu, čo potrebujeme dosiahnuť, alebo či v ňom vidíme ľudskú bytosť, ktorá túži po láske, chce milovať a byť milovaná. O to podľa mňa ide počas týchto sviatkov Božieho narodenia: aby sme voňali človečinou a ľudskosťou.

Vyprosujem všetkým čitateľom Postoy.sk, aby ste dovolili Božiemu synovi, Kniežaťu pokoja, ktorý prišiel k nám v túto svätú noc ako malé dieťa, dotknúť sa vašich sŕdc, aby sme nezabúdali byť ľuďmi nielen dnes či zajtra, ale stále.

+ Milan Lach, SJ

Autor je pomocný biskup Prešovskej archieparchie.

Odporúčame

Kramara, Junior a Randa o svojich Vianociach

Kramara, Junior a Randa o svojich Vianociach

Bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa, biznismen Michal Hrabovec, šéfredaktor Postoy.sk Lukáš Obšitník a ďalší odkrývajú svoje Vianoce. martin-kramara.jpg Martin Kramara, hovorca KBS: Predvianočné spovedanie bolo pre mňa časom mnohých rozhovorov, zaujímavých stretnutí a pek...

Národné stretnutie mládeže P15 má novú hymnu od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15 má novú hymnu od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15, ktoré sa uskutoční v lete 2015 v Poprade, má vlastnú hymnu. Stojí za ňou známa speváčka Sima Martausová. Pieseň dostala názov "Poklad". Hudbu s textom pripravila samotná hudobníčka, slová skladby zverejnil dnes tím, ktorý chystá P15, na webovej stránke www.narodnestre...