Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. január 2019

Bude sa musieť vláda zaoberať pripomienkami biskupov? Gál súhlasí a podal návrh

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje, aby sa vláda automaticky zaoberala výhradami katolíckych biskupov k zákonom.
Bude sa musieť vláda zaoberať pripomienkami biskupov? Gál súhlasí a podal návrh

Premiér Peter Pellegrini prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na Úrade vlády v apríli 2018. Foto – TASR/Jakub Kotian

Novým účastníkom medzirezortného pripomienkového konania (MPK), cez ktoré prechádzajú návrhy zákonov, má byť Konferencia biskupov Slovenska.

Takýto návrh predkladá ministerstvo spravodlivosti v rámci zmien legislatívnych pravidiel vlády.

„KBS sa už aj doteraz vyjadrovala k návrhom právnych predpisov v rámci MPK, čiže bol daný návrh na jej doplnenie. Tým sa predíde pochybnostiam o jej možnosti vyjadrovať sa v rámci MPK,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová s tým, že táto iniciatíva ministerstva je zatiaľ v pripomienkovacom procese.

„Vnímame daný návrh s vďačnosťou ako prejav ochoty brať do úvahy kresťanské hodnoty, ktoré sú spoločné veľkej časti obyvateľov Slovenska,“ povedal pre Denník N hovorca KBS Martin Kramara.

Predseda KBS Stanislav Zvolenský, emeritný generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v stredu vydali stanovisko, v ktorom uviedli, že pokladajú za primerané, aby sa KBS a Ekumenická rada cirkví (ERC), prostredníctvom ktorej môžu svoje stanoviská komunikovať všetky ostatné cirkvi a náboženské spoločnosti, stali povinne pripomienkujúcimi subjektmi a tak prispievali k spoločnému dobru všetkých obyvateľov Slovenska. 

Inzercia

„Občania Slovenska, ktorí sú členmi cirkví a náboženských spoločností, majú svojimi hodnotovými postojmi v každej oblasti života napomáhať rozvoj spoločnosti. Sem patrí aj pripomienkovanie zákonov a iných významných dokumentov,“ uvádza sa stanovisku predsedu KBS Stanislava Zvolenského, emeritného generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika a predsedu ÚZZNO Igora Rintela. 

Cirkvám a náboženským spoločnostiam podľa nich záleží, aby sa schvaľovali spravodlivé zákony, rešpektovala náboženská sloboda, ľudská dôstojnosť každého človeka, vytvárali sa vhodné podmienky pre rozvoj rodín a manželstiev. Rovnako im záleží aj na tom, aby sa rešpektovali kultúrne a duchovné tradície obyvateľov Slovenska.

„Pre cirkvi a náboženské spoločnosti sú osobitne dôležité oblasti školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva. KBS, ERC a ÚZZNO v SR aj doteraz komunikovali a hľadali spoločné postoje v kľúčových otázkach,“ píše sa v stanovisku. 

Katolícki biskupi sa k návrhom zákonov vyjadrujú pravidelne. Ako píše Denník N, na to, aby s nimi ministerstvá rokovali o ich výhradách, doteraz potrebovali vyzbierať päťsto podpisov. Ak návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála prejde, budú s nimi musieť ministerstvá rokovať automaticky.

Odporúčame