Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. január 2019

Frontex: Počet nelegálnych príchodov do EÚ minulý rok klesol

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v piatok oznámila, že počet nelegálnych príchodov migrantov do Európskej únie minulý rok dosiahol 150 000, čo je najmenej za obdobie posledných piatich rokov.

Informovala o tom agentúra DPA.

Migrácia je podľa DPA citlivá téma v EÚ, kam v období rokov 2015-16 prišlo viac ako milión ľudí. Počet zaznamenaných nelegálnych prekročení jej vonkajšej hranice však minulý rok oproti roku 2017 klesol o jednu štvrtinu. V porovnaní s vrcholom migračnej krízy v roku 2015 ide podľa Frontexu až o 92-percentný pokles. Ženy tvorili 18 percent zo všetkých nelegálnych migrantov.

Tieto predbežné údaje zahŕňajú zaznamenané prekročenia hranice a neberú do úvahy skutočnosť, že niektoré osoby sa mohli pokúsiť o prekročenie hranice viackrát na rôznych miestach.

Pokles podľa tlačovej správy Frontexu spôsobilo výrazné zníženie počtu ľudí prichádzajúcich cez Stredozemné more do Talianska. Ten minulý rok dosiahol 23 000, čo je pokles o 80 percent.

Viac ako 57 000 migrantov však v minulom roku dorazilo k brehom Španielska, ktoré sa podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) stalo pre migrantov hlavnou vstupnou bránou.

Väčšina migrantov prichádzajúcich do Španielska pochádza zo subsaharskej Afriky a hlavným vstupným bodom do oblasti Stredozemného mora je Maroko.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva