Ministerka Laššáková otvorila výstavu 100 slovanských románov

Univerzitná knižnica v Bratislave je ďalšou zastávkou medzinárodnej výstavy 100 slovanských románov. Na jej otvorení sa zúčastnila ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Zámerom projektu je sprostredkovať čitateľom súčasnú literatúru od autorov zo slovanských krajín. TASR o tom informovali z ministerstva kultúry.

Na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave sa začala výstava 100 slovanských románov. Vďaka nej sa môže verejnosť na Slovensku bližšie zoznámiť s projektom, ktorého iniciátorom je medzinárodná nadácia Fórum slovanských kultúr. "Expozícia, súčasťou ktorej je osobná účasť spisovateľov a prekladateľov slovanských románov, je výnimočnou príležitosťou pre všetkých záujemcov o nadviazanie užších kontaktov medzi autormi a čitateľmi jednotlivých krajín. Doterajšie úspešné aktivity vrátane projektu 100 slovanských románov potvrdzujú význam medzinárodnej nadácie ako inštitúcie, ktorá spája a zviditeľňuje kultúru slovanských krajín," povedala Laššáková. 

Projekt 100 slovanských románov vznikol s myšlienkou zapojiť 10 slovanských krajín, z ktorých každá vyberie 10 svojich autorov a ich romány sa vzájomne preložia do jazykov ostatných krajín zapojených do iniciatívy. Slovensko je súčasťou projektu od roku 2008. Literárne informačné centrum z poverenia ministerstva kultúry následne odporučilo desať domácich románov na vydanie v tejto edícii, ktoré sa neskôr doplnili o ďalšie dva tituly. V slovenskom preklade vyšli v rámci projektu tri zahraničné romány.

Putovnú výstavu 100 slovenských románov si môže verejnosť pozrieť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave do konca januára 2019. Záštitu nad podujatím, ktorú organizuje nadácia Fórum slovanských kultúr v spolupráci s Literárnym informačným centrom, prebrala ministerka kultúry.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo