Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2018, 13:39

Svet reaguje na smrť bývalého amerického prezidenta Georgea H. Busha

Svet reaguje na smrť bývalého amerického prezidenta Georgea H. Busha

George H. Bush na archívnej fotografii z roku 1970. Foto – TASR/AP

Na smrť Georgea Herberta Walkera Busha, 41. prezidenta Spojených štátov, ktorý skonal v piatok vo veku 94 rokov, reagovali v sobotu mnohí súčasní či niekdajší americkí a svetoví lídri. 

Bývalého prezidenta USA si medzi prvými uctili súčasný americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou i jeho predchodca v úrade Barack Obama s manželkou Michelle, ku ktorým sa vzápätí začali pridávať ďalší. 

Trumpovci, ktorí sú momentálne na summite skupiny G20 v argentínskej metropole Buenos Aires, vyzdvihli Busha staršieho za jeho „zdravý úsudok, zdravý rozum, vyrovnané vedenie“. Vo vyhlásení tiež uviedli, že bývalý americký prezident „inšpiroval k službe verejnosti celé generácie svojich amerických spoluobčanov“ a USA i celý svet sprevádzal k „mierovému i víťaznému ukončeniu studenej vojny“. Napriek dosiahnutým úspechom podľa Trumpovcov ostal George Bush starší skromným mužom.

Bývalý americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle zase uviedli, že život Georgea Busha staršieho bol dôkazom toho, že „služba verejnosti je ušľachtilým, radostným poslaním“, pričom Bush starší pri jej výkone „spravil nesmierne veľa dobrého“. 

Obamovci vyzdvihli jeho zásluhy za „vytvorenie medzinárodnej koalície na vyhnanie diktátora z Kuvajtu“ či „zmiernenie pohromy jadrových zbraní“ a dodali, že keď vo východnej Európe nastávali demokratické revolúcie, bola to práve „pevná a diplomatická ruka“ Georgea Busha staršieho, ktorá umožnila „ukončiť studenú vojnu bez jediného výstrelu“. Ďalej uviedli, že „odkazu“ Busha staršieho v rámci služby verejnosti sa možno už nik nevyrovná, hoci on sám by určite chcel, aby sa o to všetci pokúšali. 

Prečítajte si aj
Zomrel bývalý americký prezident George Bush starší Zdieľať

Bushovi staršiemu vzdal poctu aj ďalší bývalý prezident USA Bill Clinton, ktorý ho ako kandidát Demokratickej strany porazil v prezidentských voľbách v roku 1992. Clinton si vo vyhlásení zaspomínal na Bushov „dlhý život plný služby verejnosti, lásky a priateľstva“ a uviedol, že za priateľstvo s ním bude „navždy vďačný“. Dodal, že rozsiahlosť Bushovej služby verejnosti, s ktorou celkom neprestal ani po skončení svojho prezidentského úradu, bola nesmierna a že jeho samého vždy vedela zasiahnuť Bushova „vrodená a skutočná slušnosť“ a tiež jeho oddanosť manželke Barbare i celej jeho rodine. 

Poctu Georgeovi H. W. Bushovi vzdali aj viacerí členovia jeho niekdajšej administratívy. Medzi prvými tak urobil James A. Baker III., ktorý za Busha staršieho zastával funkciu ministra zahraničných vecí a šéfa štábu Bieleho domu. Ten uviedol, že na odkaz Busha staršieho sa v „dejinách Ameriky i sveta nikdy nezabudne“. Dodal, že vášňou niekdajšieho prezidenta bola „hlboká láska k rodine a vlasti“ a všetky svoje verejné funkcie zastával so „silou, integritou, súcitom a pokorou“, čo sú podľa jeho slov charakteristiky, ktoré definujú „skutočne veľkého muža a efektívneho vodcu“. 

Bývalého prezidenta si uctil aj Brent Scowcroft, ktorý bol v jeho vláde poradcom pre otázky národnej bezpečnosti. „Svet stratil jedného veľkého lídra... naša krajina stratila jedného z najlepších,“ napísal vo vyhlásení, v ktorom Busha staršieho nazval i jedným zo svojich „najdrahších priateľov“. 


Americký prezident George H. Bush (vľavo) a prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov na archívnej fotografii z roku 1991. Foto – TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová vyzdvihla Busha staršieho ako „veľkého štátnika“, ktorého celoživotný mravný prístup k službe verejnosti „je príkladom pre nás všetkých“. Zdôraznila pritom, že v každom štádiu svojej pozoruhodnej kariéry „spolupracoval so svojimi priateľmi, kolegami a náprotivkami v Spojenom kráľovstve“. 

„Dnešná Británia si ho pamätá ako veľkého štátnika a úprimného priateľa našej krajiny. Vyjadrujeme svoju najhlbšiu sústrasť americkému ľudu a rodine, ktorú za sebou zanechal,“ uviedla britská premiérka vo vyhlásení, z ktorého citovala stanica Sky News. 

Inzercia

Poctu Bushovi staršiemu a kondolencie jeho rodine odovzdal aj bývalý britský premiér Tony Blair, ktorý ho opísal ako „mimoriadneho a príkladného“ verejného činiteľa a muža oddaného svojej vlasti a snahe urobiť svet lepším a stabilnejším. „Bol veľkým priateľom a spojencom Británie, podporovateľom transatlantickej aliancie a mal obrovský vplyv na rozvoj Európy po páde Berlínskeho múru,“ napísal. 

Nemecká vláda označila Busha staršieho za „priateľa Nemcov“ a dodala, že nikdy nezabudne na jeho prínos k znovuzjednoteniu Nemecka, informoval na Twitteri hovorca vlády Steffen Seibert.

Rodine Busha staršieho i všetkým Američanom vyjadril sústrasť aj posledný sovietsky vodca Michail Gorbačov. Busha staršieho vyzdvihol pre jeho politické i osobnostné vlastnosti. Dvojica zmienených politikov úzko spolupracovala v 80. a 90. rokoch minulého storočia v snahe ukončiť studenú vojnu, ktorej koniec spoločne oznámila v decembri 1989 na summite na Malte. „Mnohé z mojich spomienok sú previazané s týmto mužom. Mali sme šancu spolupracovať v čase obrovských zmien,“ povedal Gorbačov agentúre Interfax. 

Pozostalým po Bushovi staršom kondoloval i dalajláma. „Bol vlastne prvým americkým prezidentom, s ktorým som mal tú česť stretnúť sa... Spomínam si, že na mňa hlboko zapôsobil záujem vášho otca o tibetský ľud a situáciu v Tibete,“ skonštatoval tibetský duchovný vodca. „Síce nič nemôže nahradiť stratu otca, môžeme sa však tešiť z toho, že jeho život bol zmysluplný, zasvätený službe verejnosti,“ dodal. 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardenová vyzdvihla Busha staršieho za jeho „štátnictvo, ktoré zohralo kľúčovú úlohu“ pri ukončení studenej vojny, čo prinieslo „demokraciu miliónom Európanov a znížilo hrozbu jadrovej vojny“. 

Bývalý austrálsky premiér John Howard uviedol, že Bush starší zastával tie najdôležitejšie funkcie v USA – najskôr ako viceprezident za vlády Ronalda Reagana a neskôr ako prezident – v čase, keď došlo k zrejme najdôležitejšej udalosti po druhej svetovej vojne, a síce pádu Sovietskeho zväzu. Dodal, že Bush starší bol vždy „skutočným priateľom Austrálie“, ktorú aj mnohokrát navštívil. 

Bushovmu synovi Georgeovi W. Bushovi i súčasnému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi kondoloval aj kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh. Emir ocenil úlohu Busha pri oslobodzovaní Kuvajtu od jednotiek irackej armády počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 a dodal, že „kuvajtský ľud naňho nikdy nezabudne“. 

George H. W. Bush bol šéfom Bieleho domu v rokoch 1989 – 1993 ako 41. prezident Spojených štátov amerických. Bol najstarším žijúcim bývalým prezidentom USA. Bol tiež otcom neskoršieho amerického prezidenta Georgea W. Busha (2001 – 2009).

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Belgická polícia večer v Bruseli zadržala jednu z podpredsedníčok Európskeho parlamentu, grécku europoslankyňu Evu Kailiovú. Uviedol to zdroj blízky prípadu, podľa ktorého to súvisí s piatkovým zadržaním ďalších štyroch osôb v rámci vyšetrovania korupcie v EP. (tasr)

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.