Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. novembec 2018, 07:45

Nezávislí získali 1 232 z takmer 3 000 samospráv, účasť bola 48,67 %

Nezávislí získali 1 232 z takmer 3 000 samospráv, účasť bola 48,67 %

Noví primátori Bratislavy a Košíc Vallo a Polaček. FOTO TASR – Martin Baumann/František Iván

Pozrite si výsledky v krajských a okresných mestách.

V Bratislave vyhral M. Vallo, v Košiciach J. Polaček. A. Turčanová obhájila post v Prešove, P. Fiabáne bude novým primátorom Žiliny, M. Hattas zvíťazil v Nitre, J. Nosko zostáva v Banskej Bystrici, P. Bročka v Trnave, R. Rybníček v Trenčíne.

17.00 Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv, dôvody sú rôzne. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

Predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek spresnil, že spomínaných 43 obcí má problém s tým, že neboli zvolení starostovia alebo miestni poslanci. Nové voľby vyhlasuje predseda Národnej rady SR.

16.30 V sobotňajších komunálnych voľbách boli najúspešnejšími nezávislí kandidáti (NEKA) na starostov a primátorov, ktorých zvolili v 1 232 obciach a mestách, čo predstavuje 42,42 percenta. Oficiálne výsledky komunálnych volieb potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Volebná účasť bola 48,67 percenta.

Za NEKA nasleduje strana Smer-SD, ktorej kandidáti uspeli v 592 mestách a obciach, čo je 20,38 percenta. Tretia je SNS so ziskom 160 (5,50 percenta) starostov a primátorov, štvrté KDH so 157 šéfmi samospráv (5,40 percenta) a prvú päťku uzatvára Most-Híd, ktorý obsadil 127 postov starostov a primátorov (4,37 percenta). Vyše 100 pozícií obsadila ešte SMK (115, čo je 3,96 percenta).

Z koalícií bolo najúspešnejšie spojenectvo SNS a Smeru-SD, získali 142 starostov a primátorov (4,88 percenta).

V zastupiteľstvách miest a obcí bude najviac poslancov nezávislých, a to 7 301 (35,36 percenta). Nasledujú poslanci za Smer-SD, 3 692 (17,88 percenta), KDH 2 350 (11,38 percenta), SNS 1 678 (8,12 percenta), SMK 1 248 (6,04 percenta). Okolo 1 000 kresiel získal ešte Most-Híd (915, čo je 4,43 percenta).

Polícia dostala v súvislosti s voľbami spolu 349 podaní, z toho bolo 127 trestných oznámení. Počas volebného dňa dostala celkovo 137 podnetov. Trestné oznámenia sa najčastejšie týkali trestného činu volebnej korupcie, ohovárania či poškodzovania cudzej veci. V nedeľu to na tlačovej konferencii potvrdil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka.

„Celkovo sme dostali 349 podaní, to je obdobie sobotného (10. 11.) dňa aj obdobie predtým, zhruba asi mesiac. Z toho bolo 127 trestných oznámení, 60 priestupkov a 162 iných podnetov,“ vysvetlil Bozalka. Počas konania sa volieb zaznamenala polícia 137 podnetov. „Z toho bolo trestných oznámení 13 a 21 priestupkov,“ doplnil Bozalka.

Fico: Opozícia reálne neexistuje

12.00 Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica sa ukazuje, že trend nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách je veľmi jasný, ale ukazuje sa tiež, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry. Šéf Smeru to povedal v diskusnej relácii TA3 V politike na margo výsledkov komunálnych volieb.

„Blahoželám Andrejovi Dankovi (SNS), lebo má veľmi dobrý výsledok, ale aj Bélovi Bugárovi (Most-Híd), lebo má lepší výsledok ako SMK. Potvrdilo sa, že táto koalícia stranícky nemá alternatívu. Ukázalo sa, že opozícia reálne neexistuje, je to bublina. Jedinou reálnou opozíciou je KDH,“ povedal Fico.

Podľa jeho slov napriek mediálnemu lynču voči Smeru-SD táto strana dosiahla uspokojujúci výsledok. „Jasné, že sme chceli viac, ale stranícky sme voľby vyhrali, a to napriek tomu, čo sa s nami dialo. Je to teda veľmi príjemný výsledok,“ poznamenal s tým, že ho prekvapil napr. koniec dlhoročného primátora Nitry Jozefa Dvonča.

Fico sa tiež zamyslel, či by Slovensko nemalo prejsť na český model komunálnych volieb, kde starostovia a primátori nie sú volení priamo občanmi, ale obsadzovanie týchto postov je výsledkom koaličných dohôd.

Šéf SNS Andrej Danko v tej istej relácii povedal, že koaličná SNS dosiahla v sobotňajších komunálnych voľbách historický úspech. Ešte nikdy nemala 160 vlastných starostov a primátorov a ďalších 50 koaličných a 1 700 poslancov. Aj Danko uznáva vzostup nezávislých kandidátov.

Sulík: Výsledok Mrvu je viac neúspech OĽaNO

Robiť z komunálnych volieb závery pre parlamentné voľby nemá žiaden zmysel, zdôraznil predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

„Jediné, čo platí, je, že ľudia majú Smeru-SD plné zuby a chcú sa ho zbaviť. A to, na čo sa SaS najviac zameriava, sú voľby do NR SR. Ten vlak je však dobre rozbehnutý,“ myslí si.

Na margo výsledkov mimoparlamentných zoskupení Spolu-občianska demokracia a Progresívneho Slovenska Sulík poznamenal, že konkurencia oživuje súťaženie. „Konkurencia je dobrá, o to lepší bude výsledok. Aj my sme kedysi boli nová ryba v rybníku,“ pripomenul.

Sulík priznal, že nie je spokojný s výsledkom Jána Mrvu v Bratislave, ktorého postavilo OĽaNO a liberáli ho recipročne podporili. „Je to teda viac neúspech OĽaNO, oni ho vyberali.“

Šéf mimoparlamentného KDH Alojz Hlina upozornil, že ak chceme, aby sa krajina zmenila, musíme si uvedomiť, že Slovensko nie je Bratislava. 

„Podľa mňa politické strany podcenili regióny. Z lídrov som jediným, kto počas volebnej noci vycestoval z Bratislavy. Vlani sme boli druhá najúspešnejšia strana v krajských voľbách, teraz sme druhí či tretí v komunálnych voľbách. Vyšlime signál do sveta, že sú tu kresťanskí demokrati a robia,“ apeloval.

Výsledky primátorských volieb v krajských mestách po sčítaní 100 % zápisníc:Ilustračné foto: Flickr.com/Miroslav Petrasko

BRATISLAVA  (účasť 40,67 %)

Matúš Vallo (Progresívne Slovensko, SPOLU) 36,54 % 
Václav Mika (nezávislý) 22,86 %
Ivo Nesrovnal (nezávislý) 18,42 % 
Ján Mrva (OĽANO, SaS, SME RODINA - Boris Kollár, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, DÚ) 17,27%

V bratislavskom 45-člennom mestskom zastupiteľstve bude nasledujúce volebné obdobie sedieť 25 nových a 20 staronových mestských poslancov. Väčšina z nich bude zastupovať politické strany alebo hnutia - za koalíciu OĽaNO, SaS, Sme rodina, KDH, OKS, Nova, Zmena zdola bude mať mandát 15 poslancov a za Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia (OD)) 13 členov zastupiteľstva. Nezávislí poslanci obsadia 17 kresiel v mestskom parlamente. V mestskom zastupiteľstve bude v budúcom období sedieť 32 mužov a 13 žien.

KOŠICE (účasť 35,71 %)

Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS)  43,29 %
Martin Petruško (SMER-SD, SNS) 23,82 %
Alena Bašistová (nezávislá)  14,84 %
Viliam Novotný (ŠANCA) 9,03 %

Košické mestské zastupiteľstvo sa výrazne obmení. Zo 41 aktuálnych mestských poslancov bude 25 nových tvárí. Poslanecký zbor bude tvoriť aj päť žien. Kým si Košičania v predchádzajúcom období zvolili 14 zástupcov strany Smer-SD, teraz budú tvoriť len 9,76 percenta zastupiteľstva. 

Najväčšie zastúpenie v mestskom parlamente budú mať, rovnako ako teraz, nezávislí poslanci (18). Spolu 12 poslancov úspešne kandidovalo za koalíciu politických strán SaS, KDH, SMK-MKP,NOVA a OKS. V mestskom parlamente budú Košičanov zastupovať štyria poslanci za stranu Smer-SD. Úspešní boli aj štyria kandidáti za koalíciu strán OĽaNO, Sme rodina – Boris Kollár, Zmena zdola, Demokratická únia a Demokratická strana. Po jednom zástupcovi budú mať aj politické strany Spolu-občianska demokracia, Šport do Košíc a na Východ a Strana rómskej koalície – SRK.

BANSKÁ BYSTRICA  (účasť 37,93 %)

Ján Nosko (nezávislý) 75,19 %

Len päť žien bude v najbližších štyroch rokoch sedieť v 31-člennom mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici. Drvivá väčšina poslancov sú nezávislí. Do mestského parlamentu zasadne 22 staronových poslancov, ktorí si v sobotňajších komunálnych voľbách obhájili svoje poslanecké kreslá spomedzi 117 kandidátov.

NITRA (účasť 43,11 %)

Marek Hattas (nezávislý) 42,28 %

Nitrianske mestské zastupiteľstvo ovládnu v novom volebnom období nezávislí poslanci. V 31-člennom mestskom parlamente získali 11 poslaneckých kresiel nezávislí poslanci a 11 poslaneckých kresiel nezávislí kandidáti Tímu Hattas. Koalícia OĽaNO, Sloboda a Solidarita, Šanca, Sme rodina - Boris Kollár, Kresťanskodemokratické hnutie obsadí päť poslaneckých kresiel, troch zástupcov bude mať Smer-SD, Slovenská národná strana. Do zastupiteľstva sa podľa zápisnice mestskej volebnej komisie dostala aj jedna poslankyňa za stranu NOVA.

PREŠOV (účasť 43,20 %)

Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA) 45,73 %

V 31-člennom mestskom zastupiteľstve v Prešove zostane v nasledujúcom volebnom období 17 doterajších poslancov a 14 poslancov bude nových. Najsilnejšou, 12-člennou koalíciou podľa počtu poslancov bude koalícia strán KDH, OĽaNO a NOVA, ktorá vo voľbách podporovala súčasnú primátorku Andreu Turčanovú. 

TRENČÍN (účasť 42,03 %)

Richard Rybníček (nezávislý) 72,4 %

V 25-člennom trenčianskom mestskom zastupiteľstve bude v nasledujúcom štvorročnom volebnom období deväť nových poslancov, 16 poslancov svoje posty obhájilo. Prevahu v mestskom parlamente budú mať nezávislí poslanci, ktorých je 17, traja poslanci budú zastupovať koalíciu Progresívne Slovensko, Spolu – občianska demokracia, OKS. Rovnaký počet poslancov zasadne do zastupiteľstva za KDH, koalícia SaS, Sme rodina a OĽaNO bude mať v trenčianskom parlamente jedného poslanca rovnako ako strana Smer-SD.

TRNAVA (účasť 37,74 %)

Peter Bročka (nezávislý) 62,82 %

V mestskom zastupiteľstve v Trnave v nasledujúcom volebnom období bude zasadať 28 nezávislých a traja stranícki poslanci. Voliči dali mandát dvom kandidátom za koalíciu Naše mesTTo (KDH, SDKÚ-DS, SZS) a jednému za Smer-SD. Medzi nezávislými kandidátmi prevažujú poslanci za platformu Lepšia Trnava opätovne zvoleného primátora Petra Bročku. V poslaneckej zostave je šesť žien.

ŽILINA (účasť 41,30 %)

Peter Fiabáne (nezávislý) 48,06 %

V 31-člennom mestskom zastupiteľstve v Žiline zostane v nasledujúcom volebnom období 18 doterajších poslancov a 13 poslancov bude nových. Absolútnu väčšinu tvoria nezávislí poslanci, ktorých bude 25. Traja poslanci budú zastupovať koalíciu OĽaNO, SaS, OKS, NOVA a po jednom poslancovi budú mať KDH, Smer-SD a SPOLU-občianska demokracia.
Marek Hattas reaguje na priebežné výsledky volieb. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Výsledky primátorských volieb v niektorých okresných mestách: 

Bánovce nad Bebravou –  Rudolfa Novotná, (nezávislá)
Bardejov – Boris Hanuščak (Smer-SD, Most-Híd, SNS), úradujúci primátor
Bytča – Miroslav Minárčik (Smer-SD), úradujúci primátor
Čadca –  Milan Gura (nezávislý), úradujúci primátor
Detva – Ján Šufliarský (nezávislý), úradujúci primátor
Dolný Kubín –  Ján Prílepok (nezávislý)
Dunajská Streda – Zoltán Hájos (SMK-MKP), úradujúci primátor
Galanta – Peter Paška (nezávislý), úradujúci primátor
Hlohovec – Miroslav Kollár, úradujúci primátor
Humenné – Miloš Meričko (OĽaNO, KHD, SaS, Strana občianskej ľavice, Strana práce, Progresívne Slovensko, Spolu - občianska demokracia)
Ilava – Viktor Wiedermann (nezávislý)
Levice  Ján Krtík (nezávislý), súčasný viceprimátor
Levoča – Miroslav Vilkovský (nezávislý)
Liptovský Mikuláš – Ján Blcháč (Smer-SD, SNS, Národná koalícia), úradujúci primátor
Lučenec –  Alexandra Pivková (nezávislá), úradujúca primátorka
Kežmarok –  Ján Ferenčák (Smer-SD, SNS a Most-Híd), úradujúci primátor
Komárno – Béla Keszegh (nezávislý)
Krupina – Radoslav Vazan (nezávislý), úradujúci primátor
Kysucké Nové Mesto – Marián Mihalda (nezávislý)
Malacky – Juraj Říha (nezávislý), úradujúci primátor
Martin – Ján Danko (nezávislý)
Michalovce – Viliam Zahorčák (Smer-SD, SNS, Most-Híd a Strana zelených Slovenska), úradujúci primátor
Myjava – Pavel Halabrín (Starostovia a nezávislí kandidáti), úradujúci primátor
Námestovo – Milan Hubík (nezávislý)
Nové Mesto nad Váhom – Jozef Trstenský (Smer-SD), úradujúci primátor
Nové Zámky – Otokar Klein (nezávislý), úradujúci primátor
Partizánske – Jozef Božik (nezávislý), úradujúci primátor
Pezinok – Igor Hianik (Progresívne Slovensko, SaS, Spolu-občianska demokracia)
Piešťany – Peter Jančovič (nezávislý)
Poltár – Martina Brisudová (nezávislá)
Poprad – Anton Danko (nezávislý)
Prievidza – Katarína Macháčková (Spolu-občianska demokracia), úradujúca primátorka
Púchov – Katarína Heneková (nezávislá), manželka úradujúceho primátora
Revúca – Július Buchta (Smer-SD, SNS), doterajší viceprimátor
Rimavská Sobota – Jozef Šimko (nezávislý), úradujúci primátor
Rožňava – Michal Domik (nezávislý)
Ružomberok –  Igor Čombor (nezávislý), úradujúci primátor
Sabinov – Michal Repaský (nezávislý)
Senec – Dušan Badinský (nezávislý)
Senica – Martin Džačovský (nezávislý)
Skalica – Anna Mierna (NOVA, SaS, OĽaNO)
Snina – Daniela Galandová (nezávislá)
Spišská Nová Ves – Pavol Bečarik (Smer-SD, SNS a Most-Híd)
Stará Ľubovňa – Ľuboš Tomko (nezávislý), úradujúci primátor
Stropkov – Ondrej Brendza (nezávislý), úradujúci primátor
Svidník – Marcela Ivančová (nezávislá)
Šaľa – Jozef Belický (nezávislý), úradujúci primátor
Topoľčany – Alexandra Gieciová (nezávislá)
Trebišov – Marek Čižmár (nezávislý), úradujúci primátor
Tvrdošín – Ivan Šaško (nezávislý), úradujúci primátor
Turčianske Teplice – Igor Hus (nezávislý), úradujúci primátor
Veľký Krtíš – Dalibor Surkoš (Smer-SD, SNS, Most-Híd), úradujúci primátor
Vranov nad Topľou – Ján Ragan (nezávislý), úradujúci primátor
Zlaté Moravce – Dušan Husár (Smer-SD a SNS), úradujúci primátor
Zvolen – Lenka Balkovičová (nezávislá), úradujúca primátorka
Žarnovica – Kamil Danko (Smer-SD, Most-Híd a SNS), úradujúci primátor


6.05 Bratislave sa podarila veľká vec, dokázali sme to. Týmito slovami, so svojím tímom za chrbtom, oznámil víťazstvo vo voľbách primátora hlavného mesta SR Matúš Vallo, kandidujúci s podporou mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia.

Svoje víťazstvo označil za prejav dôvery voličov „slušných a čestných odborníkov, ktorí majú radi Bratislavu a jediným ich motívom sa vydať na túto cestu je úprimná snaha zmeniť mesto k lepšiemu“. Vyjadril presvedčenie, že výsledok volieb nie je iba želaním zmeniť politikov. „Je to aj želanie zmeniť prístup k mestu a ja som rád, že môžem byť súčasťou tejto zmeny,“ uviedol.

Neúspešný kandidát Václav Mika pogratuloval víťazovi Vallovi ešte uprostred noci. „Pre mňa je to veľké posilnenie v tom, že to bola pre mňa úplne nová misia, nová životná energia, ale aj veľký záväzok,“ poznamenal Mika. Zo svojej prehry nikoho neviní, berie si z toho skôr ponaučenie. „Nebudem mať žiadne nálady porazenecké, ublížené. Hlas ľudu je jasný,“ podotkol Mika.

Post bratislavského primátora sa nepodarilo obhájiť Ivovi Nesrovnalovi. „Bratislavčania rozhodli. Chcem sa všetkým Bratislavčanom poďakovať, všetkým tým, ktorí prišli k voľbám a prejavili záujem o svoje mesto. Osobitne sa chcem poďakovať tým, ktorí ma podporili. Bolo ich veľmi veľa, ale tentoraz to na víťazstvo očividne nestačilo,“ vyhlásil Nesrovnal. 

Ďalší neúspešný kandidát Ján Mrva priznal, že neskrýva sklamanie a zablahoželal Matúšovi Vallovi, ktorý bude podľa predbežných výsledkov novým primátorom Bratislavy. 

„Neviem skryť sklamanie z tohto výsledku, ale je slušné pogratulovať víťazovi,“ uviedol v reakcii na predbežné výsledky volieb Mrva. „Ja som ponúkal ako kandidát demokratickej opozície skúsenosť, výsledky, odbornosť, Bratislavčania si vybrali sympatie mladého muža, jeho plán a tím. Tak som zvedavý, ako ho naplní. Budem mu v tom držať palce, ale budem ho ako demokratická opozícia kontrolovať, či ho napĺňa tak, ako to sľúbil, hlavne transparentne a odborne,“ avizoval.

Novým primátorom hlavného mesta bude Matúš Vallo. FOTO TASR – Martin Baumann

5.50 Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS), ktorý sa podľa neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb stal novým primátorom Košíc, sa poďakoval voličom, tímu aj rodine. „Dovoľte mi, aby som toto víťazstvo venoval svojmu synovi, ktorého som rok nevidel. Toto víťazstvo je pre neho,“ vyhlásil počas volebnej noci. Reagoval tým na kauzu, ktorá rezonovala v predvolebnej kampani.

Podľa jeho slov stojí za víťazstvom s približne 20-percentným priebežným náskokom čestnosť. „Tento tím sa volá Fungujúce Košice. Ďakujem Košičanom, ktorí mi dali hlas. Ďakujem tým, ktorí pochybovali, a aj tým, ktorí mi hlas nedali – sú Košičania a my sme tu pre nich,“ povedal. Spolu so svojím tímom chce, ako hovorí, zastaviť rodinkárstvo a parazitovanie na mestskom majetku. „Chceme, aby sa Košice vrátili naspäť Košičanom a nepatrili vyvoleným,“ vyhlásil.

Na adresu svojich podporovateľov uviedol, že všetci verili v to, že Košičania a Košice sú pripravené zastaviť politiku strany Smer-SD. „Košice ukázali červenú tejto politickej strane a verím, že je koniec diktatúre tejto strany, ktorá si uzurpovala moc v tejto krajine, nielen v Košiciach, ale aj na Slovensku,“ povedal.

Nový košický primátor Jaroslav Polaček FOTO: TASR/František Iván

Košický viceprimátor Martin Petruško (Smer-SD a SNS) priznal svoju porážku ešte o druhej hodine v noci. Vyjadril sklamanie, no vo svojej kampani by spätne nič nemenil.

„Ja som na začiatku ohlásil, že chcem robiť takú svojskú kampaň, ktorá možno je príznačná k mojej povahe. Ja som taký mierumilovný a snažím sa v živote fungovať v rámci slušnosti, tá kampaň išla v takomto duchu, takže ja už by som nemenil nič v kampani,“ povedal. Výsledok podľa neho hovorí jasne o tom, že ľudia chceli nejakú zmenu.

6.00 Pri spracovaní takmer 95 percent zápisníc je účasť vo voľbách 49,86 percenta. 

Najviac starostov resp. primátorov, 41,77 percenta, zatiaľ získali nezávislí kandidáti. Na druhom mieste nasledujú kandidáti Smeru-SD so ziskom 21,05 percenta. Tretia SNS zatiaľ získala 5,77 percenta starostov a primátorov.

02.14 Hoci je v Bratislave spočítaných iba 25,93 percent, súčasný primátor Ivan Nesrovnal už priznal porážku a zablahoželal Matúšovi Vallovi.

01.52 V tomto čase je spracovaných 66,32 percent zápisníc miestnych volebných komisií. Samotná strana Smer-SD zatiaľ získala 460 starostov (23,93 percenta), v koalícii spolu s SNS ďalších 101 starostov (5,25 percenta). Nasleduje SNS (124 starostov), KDH (109), Most-Híd (94) a SMK-MKP (71). 725 nových starostov kandidovalo ako nezávislých. V Bratislave je spočítaných 20,7 percenta hlasov, vedie M. Vallo s 35,5 percentami. V Košiciach je spočítaných 62,3 percent hlasov, vedie J. Polaček so 43 percentami. Podľa neoficiálnych výsledkov budú víťazmi v ďalších krajských mestách A. Turčanová v Prešove, P. Fiabáne v Žiline, J. Nosko v Banskej Bystrici, M. Hattas v Nitre, P. Bročka v Trnave a R. Rybníček v Trenčíne.

01.41 Úradujúci primátor Trenčína Richard Rybníček povedie mesto aj v najbližších štyroch rokoch. Svoju výhru potvrdil po zrátaní 74 percent okrskových zápisníc, z ktorých získal 72 percent hlasov Trenčanov.

01.17 Po spracovaní 56,08 percent zápisníc miestnych volebných komisií je volebná účasť v komunálnych voľbách 54,04 percent. Najviac spracovaných zápisníc je zatiaľ v Banskobystrickom (67,83 percent) a Prešovskom kraji (66,26 percent).

01.12 Zatiaľ to vyzerá tak, že jediným krajským mestom, kde si Smer pripíše úspech, bude Banská Bystrica. Na základe priebežných výsledkov je pravdepodobné, že primátorom bude opäť Ján Nosko, ktorý kandidoval s podporou Smeru. Porazí kandidáta pravicovej koalície Igora Kašpera.

01.10 V Bratislave je zrátaných takmer šesť percent okrskov, Matúš Vallo vedie s takmer 34 percentami, čo je necelých desať percent pred Václavom Mikom, tretí je Ivo Nesrovnal s 21 percentami a Ján Mrva s vyše 16 percentami. Hoci počas dňa z niektorých okrskov prichádzali správy o vysokej volebnej účasti a čakaní v radoch, zatiaľ sa zdá, že volebná účasť v hlavnom meste bola porovnateľná ako v roku 2014.

01.04 Primátorské kreslo v Trnave by mal obhájiť Peter Bročka. Súčasný primátor, ktorý kandiduje ako nezávislý, podľa neoficiálnych výsledkov predbežne vedie pred šiestimi protikandidátmi. Podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča je spracovaná približne polovica okrskových zápisníc. Bročka poďakoval všetkým voličom, podľa jeho slov u nich zavážilo, ako sa mesto posunulo v uplynulých štyroch rokoch dopredu.

01.00 V Košiciach to vyzerá na jasné víťazstvo Jaroslava Polačeka, zrátaná je už takmer tretina okrskov, kandidát pravice vedie so 42 percentami a naďalej si tak udržuje 18-percentný náskok pred Martinom Petruškom zo Smeru.

00.47 Nezávislý kandidát s podporou pravicovej koalície Peter Fiabáne sa už vyhlásil za víťaza primátorských volieb v Žiline. Jeho štáb tvrdí, že vyhral vo všetkých zatiaľ spočítaných okrskoch.

Kandidát pravicových strán na primátora Žiliny Peter Fiabáne. Foto: TASR

00.41 V Košiciach je zrátaných 18 percent okrskov, kandidát pravicovej opozície Jaroslav Polaček jasne vedie so 40 percentami, Martin Petruško zo Smeru zaostáva o 17 percent, zdá sa, že éra Smeru na primátorskom poste v Košiciach sa chýli ku koncu. V Bratislave je zatiaľ zrátané iba necelé jedno percento okrskov, Matúš Vallo zatiaľ jasne vedie, za ním nasleduje Václav Mika.

00.37 Po spočítaní 50 percent odovzdaných hlasovacích lístkov v Trenčíne vedie v súboji dvojice kandidátov úradujúci primátor Richard Rybníček (nezávislý), ktorému zatiaľ odovzdalo hlas 70,54 percent voličov. Rybníčkovi odovzdalo zatiaľ hlas 5 434 voličov, Miloša Mičegu doteraz volilo 2279 Trenčanov.

00.25 Po spočítaní viac ako polovice prešovských okrskov sa zdá, že primátorský post obháji Andrea Turčanová z KDH. Nad Pavlom Hagyarim vedie o skoro tritisíc hlasov.

00.19 V Košiciach majú spočítaných päť percent okrskových zápisníc. Kandidát opozície Jaroslav Polaček vedie so ziskom 834 hlasov (37,7 percenta) pred kandidátom s podporou Smeru a SNS Martinom Petruškom s 540 hlasmi (24,4 percenta). Tretia je zatiaľ nezávislá kandidátka Alena Bašistová s 354 hlasmi a 16 percentami. 

00.06 Podľa neoficiálnych výsledkov v Humennom vyhral kandidát opozičných strán Miloš Meričko. Súčasná primátorka Jana Vaľová (Smer-SD) už na svojom facebookovom účte priznala porážku, po ôsmich rokoch tak padla východoslovenská bašta Smeru.

Vaľovej protikandidát Meričko poďakoval svojim voličom.

00.02 Prešov a Nitra sa už zdajú byť jasné, sčítaná je tretina okrskov, aj keď asi tie menšie, a náskok Andrey Turčanovej a Marka Hattasa je veľký.

Inzercia

23.45 Zrátaných je 10 percent zápisníc, účasť je zatiaľ 48,5 percenta. Zdá sa, že účasť bude nakoniec podobná ako pri prechádzajúcich komunálnych voľbách, keď bola niečo vyše 48 percent. Je to približne na priemere doterajších komunálnych volieb. 

23.10 V niektorých obciach sú už výsledky jasné. V Bratislavskom kraji je prvou obec Píla v okrese Pezinok, účasť dosiahla 44 percent, čo bolo 128 hlasovaní.

Kandidát na primátora Košíc Jaroslav Polaček sa usmieva na novinárov po príchode na volebnú noc. Foto: TASR – František Iván

Kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo počas príchodu do svojej volebnej centrály, vpravo poslanec Miroslav Beblavý. Foto: TASR – Martin Baumann

23.08 Kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva pre TA3 povedal, že by chcel napodobniť bratislavského župana Juraja Drobu, ktorý oproti posledným prieskumom pred voľbami vyskočil vo finálnych výsledkoch až na víťazné miesto. „Posledné dva týždne sme neskutočne zamakali, mali sme tiež silné televízne debaty,“ uviedol starosta Vajnor Mrva, ktorého v primátorských voľbách podporuje demokratická opozícia. 

Súčasný primátor Ivo Nesrovnal sa po zatvorení volebných miestností vyjadril, že si verí od začiatku týchto volieb. „Vykonali sme obrovský kus roboty a môžem sa v pokoji pozrieť na seba do zrkadla. Viem, čo pred nami je a čo treba spraviť. Som ten posledný, ktorý by hovoril, že v Bratislave je všetko v poriadku,“ skonštatoval Nesrovnal. 

Kandidát Matúš Vallo si myslí, že pre víťazstvo urobil so svojím tímom všetko, no vie, že „v rukách“ to mali voliči. Nechcel sa pasovať za favorita podľa posledných zverejnených prieskumov. „Môže to byť zradné, cítil som však veľkú podporu verejnosti,“ povedal Vallo, ktorého podporovali mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu-Občianska demokracia. 

Nezávislý kandidát Václav Mika sa poďakoval voličom a podporovateľom. Pred novinármi priznal, že je nervózny. „Zažívam to prvý raz,“ povedal s tým, že si uvedomuje, že jeho kampaň nebola dokonalá a urobil aj chyby. 

23.00 Mimovládna organizácia Transparency International (TI) porovnala predvolebné kampane štyroch najsilnejších kandidátov na primátora Bratislavy a svoje pozorovanie zhrnula do troch hlavných bodov: 1. Limity pre kandidátov nefungujú, dajú sa ľahko legálne prelomiť. 2. Transparentnosť je často vykazovaná naoko, bez detailov vám ani účty nepomôžu. 3. Štátna kontrola je pasívna a nefunkčná pri nezákonnostiach.

TI v analýze okrem iného tvrdí, že zákonný limit 250-tisíc eur na volebnú kampaň pre Bratislavu kandidát Progresívneho Slovenska Matúš Vallo zrejme prekročil, keď v jeho prospech inzerovali aj tzv. tretie strany (združenia či fyzické osoby, ktoré podporujú či už konkrétneho kandidáta, alebo konkrétnu tému). Podľa TI takto Valla viacnásobnou podporou financovali majitelia ESETu. TI uvádza vyjadrenie Václava Miku, podľa ktorého Vallova kampaň bola v skutočnosti vo výške 355-tisíc eur.

„Načo sa ale potom hrať na limity, keď sa dajú takto poľahky obísť?“ pýta sa Transparency International. „Keď už, je treba rozmýšľať nad limitmi, ktoré môže jeden človek poslať jednému kandidátovi cez seba či cez tretie osoby. A tretie osoby prinútiť deklarovať, koho presne podporujú už pred voľbami na ich transparentných účtoch.“

TI kritizuje aj veľmi všeobecne ladené transparentné účty, z ktorých sa nedá určiť, koľko financií na aké účely kandidát vynaložil, tiež slabú štátnu kontrolu.

22.43 Skoro osemsto starostovských a primátorských súbojov je rozhodnutých ešte pred spočítaním hlasov. Ide o miesta, kde sa do súboja prihlásil iba jeden kandidát. Takýchto obcí je na Slovensku 762 z približne 2 900. Sú to najmä malé dedinky s niekoľkými stovkami obyvateľov, ale sú medzi nimi aj väčšie mestá ako Brezno, Šaľa či Kráľovský Chlmec.

V 263 z nich budú po komunálnych voľbách miestne záležitosti riadiť starostovia zvolení ako nezávislí kandidáti. Hneď za nimi nasleduje Smer, ktorý bude mať v týchto obciach 192 starostov, ďalších 55 starostovských miest obsadí koalícia Smer, SNS. Samotná SNS získa v obciach s jediným kandidátom 49 starostov, Most 44 a SMK 37 starostov. Spomedzi opozičných strán je na tom najlepšie neparlamentné KDH so ziskom 33 starostov.

22.08 Volebné miestnosti sa zatvorili, komisie začínajú sčítavať hlasy. Komunálne voľby na Slovensku sa zaobišli bez väčších problémov, nezaobišli sa však bez podnetov. Počas volebného dňa bolo otvorených viac ako 6 000 volebných miestností. V týchto voľbách bolo možné voliť o dve hodiny dlhšie oproti minulosti, volebné miestnosti boli otvorené do 22. hodiny.

22.03 Komentár Jozefa Majchráka: Čo budú sledovať v Smere

V centrále Smeru budú spomedzi krajských miest určite pozorne sledovať volebné výsledky v Košiciach, kde vo farbách koalície Smer a SNS bojuje o primátorský post doterajší viceprimátor Martin Petruško, ale aj v Nitre, kde za tú istú koalíciu primátorský post obhajuje Jozef Dvonč.

Zaujímať ich budú aj súboje v Banskej Bystrici a Žiline, kde s ich podporou na primátorov kandidujú Ján Nosko a Patrik Groma.

Spomedzi okresných miest budú určite opierať zrak na Humenné, kde post primátorky obhajuje poslankyňa parlamentu Jana Vaľová, ale tiež na ďalšie mestá, kde kreslá primátorov obhajujú ich kandidáti. Napríklad Viliam Záhorčák v Michalovciach, Nadežda Babiaková v Banskej Štiavnici či Ján Ferenčík v Kežmarku.

Sledovať na Súmračnej ulici sa bude aj súboj v Prievidzi, kde o post primátora bojuje s opozičnou poslankyňou Katarínou Macháčkovou kandidát koalície Smer, SNS Richard Takáč.  

21.44 Komunálne voľby v Humennom poznačil spor súčasnej primátorky Jany Vaľovej (Smer-SD) a Eduarda Cichu, študenta Vysokej školy muzických umení. Ten nakrútil o dianí na základnej umeleckej škole v tomto meste dokumentárny film, ktorý kriticky zobrazoval zneužívanie moci v Humennom a získal si širokú pozornosť. Zástupca primátorky Andrej Semanco na internetovej stránke mesta následne zverejnil článok, v ktorom tvrdil, že VŠMU sa Humennému za Cichov film ospravedlnila. VŠMU sa však včera od Semancovho článku dištancovala, označila ho za „klamlivý a zavádzajúci“ a Cichu, naopak, podporila.

21.25 Komentár Martina Hanusa: Z agentúrnych správ vyplýva, že v Bratislave to vyzerá na vyššiu volebnú účasť než v roku 2014, keď volilo necelých 34 percent Bratislavčanov. Vyššia účasť nad 50 percent býva tradične v tých mestských častiach hlavného mesta, ktoré majú rurálnejší charakter a málo obyvateľov (Jarovce, Čunovo či Rusovce), naopak, v mestských častiach s vysokou mierou anonymity sa prejavuje v komunálnych voľbách skôr ľahostajnosť. Naposledy prišlo voliť v 100-tisícovej Petržalke len okolo 28 percent voličov. 

No aj moja dnešná skúsenosť z Petržalky potvrdzuje, že účasť by mohla byť tentoraz vyššia. Odvolil som okolo 20.30, ešte nikdy sa mi nestalo, že by som stál na komunálky v rade. Aj členky volebnej komisie boli z nečakaného frmolu nervózne a kritizovali ľudí, že neprichádzajú do volebných miestností pripravení a pridlho krúžkujú za plentou. Ešte viac znervózneli pri mojej otázke, na koľko percent odhadujú volebnú účasť v našom okrsku, aspoň jedna neochotne odvetila, že to bude určite cez 40 percent. To by bolo na Petržalku skvelé číslo.

20.45 Niekoľkominútové prerušenie volieb na Luníku IX by nemalo podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Báránya oddialiť sčítavanie hlasov a zverejňovanie predbežných výsledkov. Volebné miestnosti sa majú v mestách a obciach zatvoriť o 22. hodine.

„Na moratórium to prerušenie určite nebude mať vplyv. O desiatej podľa všetkého budete môcť začať zverejňovať neobmedzene informácie týkajúce sa volieb. Prípadné predĺženie doby hlasovania o krátku dobu nemôže oddialiť zverejňovanie výsledkov,“ vysvetlil Bárány.

20.20 V niektorých bratislavských mestských častiach si obyvatelia v sobotu nielen vyberajú komunálnych politikov, ale aj podpisujú novú petíciu za zákaz hazardu v meste. Tú s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti iniciovala pred časom poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a bratislavská novomestská poslankyňa Zuzana Rattajová, ktorá však už v sobotných komunálnych voľbách nekandiduje.

„Podpisy zbierame pred niektorými volebnými okrskami celý deň a budeme v tom pokračovať až do večera. Zbierame hlavne v Petržalke, Novom Meste, Starom Meste a v Ružinove,“ uviedla pre TASR Rattajová. Hoci je podľa jej vyjadrení väčšia šanca získať viac podpisov od občanov práve počas volieb, napriek tomu sa zbierajú veľmi ťažko. „Je to aj tým, že mnohí nerozumejú, prečo sa majú podpisovať dvakrát za rovnakú vec,“ poznamenala Rattajová.

16.00 Polícia preveruje podozrenie z porušenia moratória v Humennom, údajne z piatka. Podľa informácií TASR malo ísť v tomto prípade o roznášanie letákov, v ktorých bola preferovaná konkrétna kandidátka na post primátora mesta.

Predseda Národnej rady Andrej Danko vo volebnej miestnosti v obci Miloslavov – Alžbetin Dvor. FOTO TASR – Pavel Neubauer

14.55 Priebeh volieb na košickom rómskom sídlisku Luníku IX narušil dopoludňajší incident, keď mladý volič prišiel do volebnej miestnosti s lístkom, na ktorom bolo vytlačené meno jedného z kandidátov na starostu a mestského poslanca.

„Prišiel k členom volebnej komisie, položil im lístok na stôl, že on ide voliť toho,“ uviedla pre TASR predsedníčka miestnej volebnej komisie Jozefína Šaňová. Lístok mal dostať mladík vonku. „Členovia komisie ma zavolali, tým pádom som volal policajtov. Hlásila som to na okresný úrad, tam povedali, že nemusíme zastavovať voľby s tým, že to riešia policajti,“ konštatovala Šaňová. Mladíka polícia odviedla, zatiaľ podľa predsedníčky miestnej komisie hlasovať neprišiel.

14.50 Člen Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Peter Pollák, ktorý pozoruje priebeh volieb najmä v rómskych osadách, uviedol, že v minimálne dvoch prípadoch na východe Slovenska sa objavili podozrenia z kupovania voličských hlasov. Ako dodal, voliči dostali lístočky s menami kandidátov.

14.20 Niektoré bratislavské okrsky v najväčších mestských častiach hlásia enormný záujem o voľby, TASR to potvrdili predsedovia okrskových volebných komisií či hovorcovia miestnych samospráv.

Príkladom je volebný okrsok v Základnej škole na Dudovej ulici č. 2. „Ľudia chodia vo vlnách už od rána, od siedmej hodiny, kedy sme otvorili volebné miestnosti. Niektorí čakajú pred volebnou miestnosťou aj 15 či 20 minút. Záujem je naozaj enormný,“ povedal pre TASR predseda okrskovej volebnej komisie Martin Petráš.

12.00 Predseda vlády Peter Pellegrini volil krátko pred 10.30 v Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici. Ako konštatoval po hlasovaní, je dôležité, aby občania Slovenska nepodcenili komunálne voľby. Možno nie vždy si uvedomujú, že starosta či primátor má často väčší vplyv na kvalitu ich života a spokojnosť než vláda. Dodal, že na voľby sa pripravil a už dopredu mal svojich favoritov.

10.40 Polícia prijala osem podnetov týkajúcich sa podozrení z volebnej korupcie, v štyroch z nich sa už začalo konať. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

10.30 V spoločnosti svojej manželky odovzdal svoj hlas v komunálnych voľbách aj prezident Andrej Kiska. Vo volebnom obvode číslo 2. v Poprade si zvolil jednak primátora a zároveň aj poslancov do mestského zastupiteľstva. Ako sám priznal, pri študovaní zoznamu kandidátov mu bolo veľa mien neznámych a prvýkrát zažil aj „rodinný lobing“.

„V piatok sme veľmi poctivo s manželkou študovali zoznam kandidátov, v Poprade ich je, myslím, 64 na poslancov a dosť sme sa trápili s tým, koho voliť. Napriek tomu, že tieto voľby sú najosobnejšie, tak mnohých ľudí človek jednoducho nepozná. My osobne sme poznali možno 15-20 percent kandidátov,“ uviedol prezident na krátkom brífingu. V tejto súvislosti vyzval ľudí, aby si zvolili zástupcov podľa ich skutkov, a nie podľa sľubov. „Zažil som prvýkrát aj silný rodinný lobing, pretože obe naše deti sa dozvedeli, že jedna z ich učiteliek kandiduje, a viackrát mi pripomenuli jej číslo, aby som vedel, komu mám dať hlas,“ dodal s úsmevom Kiska.

Prezident Andrej Kiska vo volebnej miestnosti v Poprade. FOTO TASR – Oliver Ondráš

10.00 Pri voľbe miestnych poslancov si treba dávať pozor na počet krúžkov. Pred hlasovaním si treba dobre pozrieť hlasovací lístok, najmä pokiaľ ide o voľbu komunálnych poslancov. Ak totiž zakrúžkujú voliči viac kandidátov, ako sa v danom volebnom obvode volí, hlasovací lístok bude neplatný, upozorňuje riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

„Kandidátov na starostov a primátorov krúžkujeme. Pokiaľ ide o poslancov, pozorne čítame hlasovací lístok, pretože na ňom je uvedený počet kandidátov, ktorý sa volí v danom volebnom obvode, a to je maximálny počet. V prípade, že volič zakrúžkuje viac kandidátov, ako je uvedené na hlasovacom lístku, lístok sa stáva neplatný. V prípade, že zakrúžkuje menej, všetky hlasy sú platné,“ opísala Chmelová.

8.00 Komunálne voľby sa začali bez problémov. V obci Skalité v okrese Čadca volia obyvatelia od šiestej hodiny, v ostatných obciach od siedmej. Po otvorení volebných komisií to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

7.25 V Ondavke v Bardejovskom okrese sa komunálne voľby dnes nekonajú. V obci so 16 obyvateľmi dlhodobo nemá nikto záujem o miesto starostu i poslancov. Väčšina zo 16 prihlásených obyvateľov sú dôchodcovia.

Starší pán prichádza do volebnej miestnosti v Košiciach. FOTO TASR – František Iván

Hlasovať môžu aj cudzinci

Obyvatelia slovenských miest a obcí si volia nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov. Volebné miestnosti v takmer troch tisíckach samospráv sú otvorené od 7.00 h, voliči môžu hlasovať do 22.00 h. Počas volebného dňa platí moratórium, za jeho porušenie hrozia pokuty.

Voliť môže viac ako 4,4 milióna obyvateľov, a to plnoletí občania SR aj cudzinci. Pre viac ako 55 000 ľudí budú komunálne voľby vôbec prvé, v ktorých môžu voliť. Hlasy možno odovzdať iba v mieste trvalého bydliska. Vo volebnej miestnosti sa občania SR preukazujú platným občianskym preukazom, cudzinci dokladom o pobyte pre cudzinca.

Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť, môžu požiadať obec počas volebného dňa o prenosnú volebnú schránku. Tá však za nimi nemôže prísť do iného okrsku, iba do toho ich. Zákon myslí aj na voličov, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, či už pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nevedia čítať alebo písať.

V takomto prípade, keď volič oznámi túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá podľa jeho pokynov upraví hlasovací lístok. Za voliča to však nesmie robiť člen okrskovej volebnej komisie.

Preferovaným kandidátom odovzdáva volič hlas tým, že zakrúžkuje jeho číslo. Pri voľbe komunálnych poslancov si treba dávať pozor na čísla uvedené na hlasovacích lístkoch. Hovoria o tom, koľko poslancov sa volí v danom volebnom obvode, a teda koľko kandidátov môže volič zakrúžkovať najviac. V prípade kandidátov na starostov a primátorov vyberá volič vždy iba jedného kandidáta.

Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do schránky, ktorá je na to určená. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý je pokuta 33 eur.

S otázkami, ktoré sa týkajú komunálnych volieb, sa môžu voliči obrátiť na informačnú linku zriadenú ministerstvom vnútra. Zamestnanci ministerstva na nej poskytujú informácie, ktoré sa týkajú voličov, ich práv a povinností či informácie o organizačnom zabezpečení volieb. Informačná linka je prístupná od 7.00 do 22.00 h na telefónnych číslach 02/5094 2317 a 02/5094 2312.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 5 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 5 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 8 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.