Donald Trump spôsobil na summite G7 roztržku, po ktorej taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani zrušil plánovanú cestu do Spojených štátov. Trump vyhlásil, že premiérka Giorgia Meloni tak nástojila na spoločnej fotografii, až mu jej bolo ľúto. Meloni poprela, že by sa niečo také dialo a vyhlásila, že je z Trumpa zdesená.
Šéf talianskej diplomacie Antonio Tajani verejne vyhlásil, že cestu do USA ruší pre Trumpove slová na adresu talianskej premiérky.
„Vážne a urážlivé výroky prezidenta Donalda Trumpa na adresu predsedníčky vlády Giorgie Meloni urážajú celé Taliansko,“ uviedol na sociálnej sieti X Tajani, ktorý mal USA navštíviť 21. a 22. júna.
Talianska televízia La7 predtým informovala o dôvodoch tejto reakcie. Keď sa jej spravodajca z Bieleho domu po tohtotýždňovom summite G7 spojil s Trumpom, ten mu povedal, že Meloni „tak veľmi chcela spoločnú fotografiu“, až napokon súhlasil len preto, že mu jej „bolo ľúto“.
Talianska premiérka na tieto slová reagovala, že Trumpove výroky sú „vymyslené a že je z nich zdesená“. Pre La7 zároveň dodala, že nevie, prečo sa prezident USA takto správa k svojim spojencom.
Trumpove výroky mali podľa Tajaniho za cieľ Meloni zosmiešniť. Počas návštevy sa mal šéf talianskej diplomacie stretnúť aj s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom.