Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. október 2018

Peter Tóth a prerastené brucho

Peter Tóth je zvláštnou metastázou mečiarizmu.
Peter Tóth a prerastené brucho

Peter Tóth a Michal Kováč ml. na archívnej snímke z 5. októbra 1995. Foto: Drahotín Šulla/TASR

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Peter Tóth podľa Denníka N vypovedal na polícii, že Marián Kočner mu mal platiť „za sledovanie minimálne piatich slovenských novinárov vrátane Jána Kuciaka“. Tóth sa formálne dištancuje, ale robí to spôsobom, ktorým sa súčasne k niečomu hlási, domnievať sa preto, že sme sa o Petrovi Tóthovi dozvedeli niečo nové, je nezmysel.

Peter Tóth nie je len bývalý novinár, ktorý neskôr pracoval v SIS a stal sa šéfom jej kontrarozviedky, Tóth je zvláštnou a do istej miery paradoxnou metastázou mečiarizmu, rovnako ako Marián Kočner.

Je to tá forma mečiarizmu, ktorá prežíva aj dlho po páde Vladimíra Mečiara, používa však prostriedky, ľudí a kontakty z obdobia mečiarizmu, prípadne komunizmu.

V niečom by to mohlo byť skoro kruté. Tóth bol v časoch najhoršieho mečiarizmu na opačnej strane, o Mečiarovi písal kriticky, verejne vystupoval, čelil atakom, bol v kontakte s Oskarom Fegyveresom, patril do prostredia Ladislava Pittnera, a ešte viac Vladimíra Mitra a Igora Cibulu.

Dejiny vedia mať zmysel pre zákruty. Vezmite si takého Kočnera. Jeho meno možno spojiť s mnohými (aj keď nie s každým), niektorí napríklad tvrdia, že keď potreboval svedok únosu Oskar Fegyveres finančné zabezpečenie, keď sa musel skrývať v zahraničí, peniaze mu mal dať práve Kočner. Nielen on, ale aj on. V situácii, ako bola vtedy, non olet, peniaze nesmrdeli.

Inzercia

Išlo o zlomový moment pre budúcnosť demokracie, o svedka únosu (!) a porážku Mečiara a vidinu nastolenia spravodlivosti, angažovali sa niektorí lídri vtedajšej opozície, aktívny bol, prirodzene, prezident Kováč a tiež postavy ako Kočner alebo Tóth.

Pozor na zoom, prílišný detail môže zatieniť kontext. Kto pred rokom 1998 aj po roku ňom reprezentoval najtvrdší spor s Mečiarom?

Bolo to vtedajšie KDH, na začiatku ešte s predsedom Čarnogurským, v druhej Dzurindovej vláde najmä s ministrami Vladimírom Palkom a Danielom Lipšicom. Dlhodobá redakčná línia Petra Tótha bola kritická ku KDH a pôvodným stranám, najmä KDH a DS. Spomínam si, ako sa raz nad jeho textami rozčuľoval Ján Langoš, bývalý federálny minister vnútra a predseda DS, videl v nich spravodajské hry, ale Tóth vtedy do redakčnej línie denníka Sme dobre zapadal a Langoš bol otĺkaný.

Alebo neskôr, keď v roku 2003 vypukol škandál s údajným odpočúvaním Pavla Ruska, viedlo to k politickému napätiu a ťažkému konfliktu vo vláde, v ktorom sa ocitol Vladimír Palko, napadol ho Pavol Rusko, šéf koaličnej strany a majiteľ mocnej televízie, fakticky proti nemu stál aj šéf SIS Vladimír Mitro. Dôkazom bol práve Peter Tóth, ktorý faxoval z hotela Danube nepravdivé informácie do redakcií bratislavských médií. Minister vnútra Palko zápas s Ruskom, ale aj Mitrom a Tóthom vyhral, Mitro prišiel o funkciu, ale napríklad vtedajší premiér Dzurinda si dal záležať, aby pri jeho odvolaní dodal, že jeho dôveru nestratil. Sám Tóth neskôr povedal, že Dzurinda jeho menovanie za šéfa kontrarozviedky schválil a vedel o ňom vopred. A ako sa neskôr ukázalo, podozriví v tejto politicko-spravodajskej hre boli aj bývalí príslušníci SIS, napríklad bývalý šéf útvaru, ktorý vykonával odpočúvanie za Lexu aj Mitra.

Čo to bolo? Spor kontrarozviedky s ministrom vnútra? Alebo spor osôb s krytím tajnej služby s vtedajším ministrom vnútra? Jedno aj druhé je dostatočne orientálne. A koľko médií vtedy upozornilo, že je ohrozený charakter štátu?

Zhruba pred dvomi týždňami Tóth napísal, že ak by sa potvrdili podozrenia vyslovené na Kočnerovu adresu, znamenalo by to koniec ich 23-ročného priateľstva. Potom prišla informácia o údajnom sledovaní piatich novinárov vrátane zavraždeného Kuciaka aj update o službách bývalého agenta ŠtB a bývalého zástupcu sledovačky SIS Kriaka, ktorý mal v tomto sledovaní novinárov pracovať pre Petra Tótha, ktorý zase údajne pracoval pre Mariána Kočnera.

To, čoho sa práve dotýkame, je prerastené brucho systému, ktorý tu bujnie od roku 1993. Viaceré inštitúcie máme vo vnútorne dezolátnom stave, ale máme aj neformálne štruktúry, ktoré ťažia z kontaktov z minulosti, pracujú a čulo konšpirujú. Keď niekto so silnejším politickým mandátom na zle fungujúcu inštitúciu pritlačí (tajnú službu, súdy či prokuratúru), dlhoročné väzby to nepreruší a dokážu pracovať ďalej.

Ten netvor mutoval, kedysi sme ho volali postkomunizmus. Hlasuje sa o ňom v každých voľbách, a hoci si to mnohí nechcú pripustiť, už dávno neplatí, že ho chráni iba jedna časť spektra.

Odporúčame