KULTUREVUE: Život blahoslavenej sestry Zdenky predstaví nový dokumentárny film

Sestra Zdenka riskovala svoj život, aby zachránila prenasledovaných kňazov. Jej činnosť však odhalila Štátna bezpečnosť a vtedajší Štátny súd ju za údajnú velezradu odsúdil na 12 rokov odňatia slobody a vedľajšie tresty. Svätý otec Ján Pavol II. ju ako prvú Slovenku vyhlásil za blahoslavenú v septembri 2003.

Príbeh jemnej, no zároveň silnej ženy snažiacej sa chrániť nevinných za cenu vlastného života. To zachytáva nový dokumentárny film Zdenka, ktorý o živote blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej nakrútila dokumentaristka sestra Ivica Kúšiková, SSpS. Verejnosti ho po prvýkrát predstaví v utorok 12. novembra na medzinárodnom Festivale slobody v Bratislave (o 19:10 hod v Dome kultúry Zrkadlový háj), ktorý organizuje Ústav pamäti národa.

Zdenka bola obyčajný človek so svojimi túžbami a potrebami. Jej výnimočnosť spočíva vo veľkosti jej lásky a odvahe za túto lásku zaplatiť. Môj záujem o dokumentárne zobrazenie jej príbehu bol inšpirovaný historickým skúmaním a podrobným zmapovaním udalostí, spojených s organizovaním nerealizovaného úteku skupiny šiestich kňazov priamo z justičnej väznice v Bratislave,“ vysvetlila pre Postoy Ivica Kúšiková. Historické bádanie bolo úlohou historičky Veroniky Zwiewkovej, jej práca bola publikovaná vo Vydavateľstve Michala Vaška pod názvom Život za mrežami.

Fotografie z nakrúcania filmu:

Dokument Zdenka približuje divákovi atmosféru začiatku päťdesiatych rokov, prenasledovania domnelých odporcov komunistického režimu, metódy práce tajnej polície. Príbeh sestry Zdenky sa prelína s príbehom sudcu, ktorý stál na čele Štátneho súdu, inštancie, ktorá odsúdila mnohých nevinných politických väzňov. O vzostupe, páde a obrátení sa sudcu hovorí vo filme jeho syn. „Katarzia, túžba po odpustení a ochota odpustiť sú ďalšími silnými a nadčasovými momentmi filmu. Dokument ukazuje, ako rôzne reaguje človek na hraničné situácie. V strete bezmocného človeka voči dočasnej moci režimu napokon paradoxne víťazí ten, čo v očiach sveta prehráva. A jeho odpustenie je znamením nádeje pre tých, ktorí túžia vymaniť sa zo siete zla,“ uviedla historička Veronika Zwiewková.

Zdieľať

S výrobou filmu jeho tvorcovia začali v januári 2013 a skončili v lete. „Podarilo sa nám objaviť veľmi vzácny kontakt na človeka, ktorý má so životným príbehom sestry Zdenky priamu súvislosť. Nakrúcali sme svedectvá na Orave, v rodnej dedine sestry Zdenky v Krivej, v Kláštoroch milosrdných sestier sv. Kríža v Trnave, v Cerovej a v Podunjaských Biskupiciach, kde je sestra Zdenka pochovaná, ale aj v Berlíne,“ vysvetlila autorka.

Projekt bol ukončený v októbri 2013 s finančnou podporou Konferencie biskupov Slovenska a Audiovizuálneho fondu. Film bude možné zakúpiť si na DVD nosičoch od decembra 2013.

Trailer filmu Zdenka.

Kto bola sestra Zdenka?

Sestra Zdenka, vlastným menom Cecília Schelingová (1916 – 1955), bola rehoľnou sestrou Kongregácie Milosrdných sestier sv. Kríža. Jej poslaním bolo slúžiť chorým v nemocnici, kde pôsobila ako ošetrovateľka. Po nástupe totalitnej moci, začiatkom 50. rokov, osobitne pomáhala politickým väzňom, hospitalizovaným v bratislavskej štátnej nemocnici. Tak ako viaceré rehoľné sestry i ona riskovala svoj život, aby chránila prenasledovaných kňazov. Posledným, ktorému sr. Zdenka pomáhala, bol zatknutý salezián Štefan Sandtner. Jej činnosť odhalila Štátna bezpečnosť a pri vyšetrovaní ju podrobila brutálnemu mučeniu. Na základe vynúteného priznania ju Štátny súd v roku 1952 za údajnú velezradu odsúdil na 12 rokov odňatia slobody a vedľajšie tresty. S podlomeným zdravím prežila rok ako pracujúca väzenkyňa, ďalšie dva roky bojovala s onkologickým a tuberkulóznym ochorením. Ako nevyliečiteľne chorá bola z väzby prepustená. Zomrela vo veku nedožitých 39 rokov. V roku 2003 ju pápež Ján Pavol II. ako prvú Slovenku vyhlásil za blahoslavenú, čím vyzdvihol jej mimoriadnu lásku a obetu.

Lukáš Melicher

Foto: Ivica Kúšiková a Michal Fulier

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo