Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2018

Rezort diplomacie víta uskutočnenie singapurského summitu

Slovenský rezort diplomacie víta uskutočnenie summitu medzi najvyššími predstaviteľmi USA a KĽDR v Singapure.

Pre TASR to povedal jeho hovorca Peter Susko. "Výsledky summitu a podpis spoločného dokumentu dávajú nádej, že začatý proces vyústi postupne do kompletnej, nezvratnej a overiteľnej denuklearizácie Severnej Kórey," vyhlásil. Pripomenul tiež, že Slovensko dlhodobo podporuje diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove mierovou cestou.

V spoločnom vyhlásení podpísanom po utorkovom summite v Singapure sa Donald Trump a Kim Čong-un zaviazali, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove. Išlo vôbec o prvé osobné stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Inzercia

Odporúčame

OECD: Rast nemeckej ekonomiky je naďalej výrazný, napriek hrozbám USA

OECD: Rast nemeckej ekonomiky je naďalej výrazný, napriek hrozbám USA

Rast nemeckej ekonomiky si udržuje vysokú úroveň, napriek hrozbe protekcionistickej obchodnej politiky USA, uviedla to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Zároveň ale skritizovala vysoký prebytok bežného účtu platobnej bilancie a vláde odporučila, aby časť rozpočtového prebytku použila na podporu investícií.