ECB sa pripravuje na sprísňovanie menovej politiky

Európska centrálna banka (ECB) sa aj napriek spomaleniu inflácie a oslabeniu rastu ekonomiky v eurozóne pripravuje na ukončenie svojej extrémne uvoľnenej menovej politiky.

ECB po ukončení programu nákupu dlhopisov v priebehu niekoľkých kvartálov začne tiež zvyšovať úrokové sadzby, uviedol guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau. Oslabenie cenových tlakov v eurozóne je podľa neho len dočasné. V najbližších mesiacoch očakáva opätovné zrýchlenie tempa rastu cien.

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami. Aj napriek masívnemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu dosiahla medziročná miera inflácie v eurozóne v apríli len 1,2 %. Program nákupu aktív by mal pokračovať minimálne do konca septembra, v takom prípade jeho celková hodnota dosiahla 2,55 bilióna eur.

Guvernér litovskej centrálnej banky Vitas Vasiliauskas považuje za primerané očakávania trhu, že ECB prvýkrát zvýši úrokové sadzby 6 až 9 mesiacov po ukončení programu nákupu dlhopisov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo