Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. február 2018

Tichý oceán: Zmiznutý trajekt viezol 88 ľudí, medzi nimi aj 22 žiakov

Spolu 22 žiakov cestovalo v trajekte, ktorý sa 18. januára stratil vo vodách v oblasti ostrovného štátu Kiribati. Oznámili to v stredu úrady z tejto ostrovnej krajiny.

Sedemnásťmetrový katamarán, ktorý prepravuje ľudí po 21 obývaných ostrovoch Kiribati, bol vyhlásený za nezvestný krátko po vyplávaní z ostrova Nonouti. Plavba dlhá 240 kilometrov mu mala trvať dva dni.
      

Úrady z ostrova Nonouti v stredu zverejnili údaje o nezvestných pasažieroch, ktoré zostavili s rodinami hľadaných cestujúcich. V trajekte sa viezlo 88 osôb - 45 mužov a 43 žien. Medzi nimi bolo aj 22 žiakov, ktorí sa z tohto ostrova s 2000 obyvateľmi vydali na cestu do školy na atole Tarawa.
      

V nedeľu sa novozélandským záchranárom podarilo nájsť prvých sedem ľudí spoločne so 14-ročným dievčaťom. Zachránení uviedli, že trajekt sa potopil krátko po vyplývaní a oni boli bez pitnej vody unášaní v drobnom člne štyri dni.
      

Podľa miestnych médií trajekt nemal núdzové záchranné vybavenie ani lokalizačný maják. Na plavidle zvanom Butiraoi tiež krátko pred vyplávaním opravovali turbínový hriadeľ, čo mohlo prispieť k problémom pri plavbe.
      

Bývalý prezident Kiribati Anote Tong povedal austrálskej stanici ABC, že vláde trvalo príliš dlho, kým zavolala na Fidži a Nový Zéland a požiadala ich o pomoc pri pátraní.

Inzercia

Odporúčame

Hlasovanie poľského Senátu vyvolalo v Izraeli hnev

Hlasovanie poľského Senátu vyvolalo v Izraeli hnev

Viacerí poslanci izraelského parlamentu a politici už vyjadrili svoj hnev v súvislosti s hlasovaním hornej komory poľského parlamentu, ktorá vo štvrtok schválila kontroverzný zákon zavádzajúci trestnú zodpovednosť za výroky vnímané ako obviňovanie Poliakov zo spoluúčasti na nacistických zločinoch.

Opozícia: Rodičia stále nevedia, či dať deti na gymnáziá, kvóty treba odložiť

Opozícia: Rodičia stále nevedia, či dať deti na gymnáziá, kvóty treba odložiť

Rodičia, školy ani ministerstvo školstva stále nevedia, či vôbec a koľko žiakov budú môcť prijať na osemročné gymnáziá. Prihlášky pritom musia podať najneskôr o dva mesiace. Tento chaos by vyriešilo posunutie zmeny kvót pre gymnáziá o jeden rok. Hovoria to poslanci Veronika Remišová (OĽaNO) a Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorí navrhujú ročný odklad. Parlament by o ňom mal rozhodovať na aktuálnej schôdzi.