Horšie ako Gorila

Horšie ako Gorila

Demonštrant z apríla 2012. Čo si asi myslí dnes? Foto: Martin Baumann/TASR

Ľudia, ktorí protestovali proti Gorile, sa môžu cítiť skrz-naskrz oklamaní.

Penta a čínska investičná skupina CEFC vážne rokujú o kúpe podielu Time Warner v spoločnosti CME, čím sa stali vlastníkmi viacerých stredo- a východoeurópskych televízií, okrem iného slovenskej Markízy, českej Novy a podobne.

Podľa dostupných informácií obchod ešte nie je dohodnutý, Američania chcú údajne za televízie výrazne viac, ako sa písalo v správe Reuters. Reuters uvádzal 500 miliónov dolárov, pražské zdroje hovoria až o takmer dvoch miliardách eur. Američania majú tiež vystupovať spôsobom, že nie sú k predaju nijako tlačení, čo sťažuje rokovania slovensko-čínskej strane. A napokon, za Pentu má v celej transakcii údajne vystupovať priamo Jaroslav Haščák, z čoho možno odvodiť záujem na získaní televízie Markíza. (Najziskovejšie sú v balíku CME česká a rumunská tv skupina.)

Napriek tomu, že nejde o hotovú vec, že nie je dohoda ani o predaji, ani o cene, a tiež že záujem o televízie mali aj ďalší oligarchovia (spomínalo sa meno Petra Kellnera, v českej predvolebnej kampani tým údajne hrozil aj Andrej Babiš), správu Reuters treba brať vážne, obzvlášť na Slovensku.

Ako dôvod nech poslúži aspoň to, že onedlho si pripomenieme šieste výročie zverejnenia spisu Gorila.

Ale postupne.

Celá transakcia by mala slovenskú politickú a mediálnu scénu zaujímať z viacerých dôvodov.

Po prvé kvôli Pente a jej postaveniu na trhu. Penta dnes kontroluje významnú časť médií a svoju pozíciu, ako potvrdil nedávny obchod s Ringierom, posilňuje. Penta od Ringieru kúpila veľký life-stylový balík (týždenníky Nový Čas pre Ženy a Život, mesačníky Nový Čas Krížovky, Nový Čas Bývanie, Eva, Madam Eva, Geo a Auto Bild) plus vlastní bulvárny denník Plus 1 deň, bulvárny týždenník Plus 7 dní, rešpektovaný ekonomický týždenník Trend a menšinový podiel v denníku Sme. Ak by sa k tomuto zoznamu pridala televízia Markíza, Penta by bola mediálnym hegemónom.

Po druhé, čínska skupina CEFC je priamo prepojená s J&T, Európska centrálna banka nedávno schválila, že Číňania môžu vlastniť polovicu J&T Finance Group, to znamená viacero vecí, od prístupu k úverom po čiastočne skryté vlastníctvo a podobne, v každom prípade ďalší slovenský hráč a s tým spojený slovenský verejný záujem.

Po tretie, Penta má svoje politické záujmy, je to zrejmé dlhodobo, nestojí o priamu politickú účasť, ako to urobil Babiš, ale o priame ovplyvňovanie politických rozhodnutí a presadzovanie svojich záujmov, týka sa to jej podnikania v osobitne regulovanom zdravotníctve, ale aj inde. A s tým, ako mediálne mocnie, silnie aj jej potenciálny vplyv.

Po štvrté, za posledné tri roky, čo Penta vstúpila do slovenských médií, možno odsledovať jej správanie. Jednotlivé tituly sa líšia, o niečom sa hovorilo verejne, o inom sa hovorí neverejne. To, proti čomu sa napríklad vzbúrili novinári v týždenníku Plus 7 dní, neprekáža v denníku Plus 1 deň. Denník Sme sa posúva do politickej nevýznamnosti skôr vlastnými rozhodnutiami, zatiaľ čo novinári v týždenníku Trend čelia mäkkému tlaku v prípade textov, ktoré sú kritické k Ficovej vláde. Nemožno hovoriť o cenzúre, skôr o pokuse o opatrne budovanú autocenzúru a v prípade bulváru o udržanie niektorých individualít, ktoré sú ochotné robiť špinavú prácu a písať na objednávku.

Predaj 46,5 percenta akcií Time Warner v CME s hlasovacími právami nie je ešte uzavretý, ale slovenská politická scéna by nemala celú akciu sledovať ako nezaujatý divák. Ak by totiž k takémuto obchodu došlo, Penta sa stane mediálnym hegemónom, a to bude mať priamy vplyv na politiku a zákony našej krajiny.

Keby to nebolo také vážne, bolo by to až smiešne: Pred šiestimi rokmi vyšli do ulíc tisíce ľudí protestovať proti väzbám, ktoré opísal spis Gorila. Na pódiu stáli naivní a zmätení mladí ľudia, ktorí tárali o priamej demokracii, prípadne skončili ako nevýrazní poslanci v Kollárovej strane. V dave, ako to svojho času preukázal bloger Radovan Bránik, chodili najatí účastníci s postermi od Igora Matoviča. Politika sa odvtedy prudko zhoršila. Pravica pôsobí stále nekonsolidovane a nedôstojne. Aj keby bola schopná získať väčšinu, málokto uverí, že by bola schopná vládnuť.

A Penta chce získať postavenie mediálneho hegemóna. Čakal by som zasadnutie parlamentného výboru, pozvanie Jaroslava Haščáka na jeho zasadnutie a verejné položenie niektorých otázok a napokon účinnú novelu zákona.

Gorila zmenila našu politiku, zmenila naše médiá. Ľudia, ktorí boli vtedy v uliciach, sa môžu cítiť skrz-naskrz oklamaní. To, čo práve pokojne sledujeme, je totiž podstatne horšie ako to, čo sme čítali v spise Gorila.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo