Politico aj PES za favoritov súťaže o šéfa Euroskupiny favorizujú Centena

Štyria kandidáti na post predsedu Euroskupiny sa v pondelok krátko poobede zapoja do súťaže o to, ktorý z nich sa v januári stane v poradí už tretím šéfom neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. Európsky týždenník Politico pripomenul, že favoritmi sú kandidáti z Portugalska a Luxemburska.
2 minúty čítania 2 min
Vypočuť článok
Politico aj PES za favoritov súťaže o šéfa Euroskupiny favorizujú Centena
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Poľské a spojenecké stíhačky opäť vzlietli pre ruské útoky na západe Ukrajiny

Návrh zákona nariaďujúci zverejnenie Epsteinových spisov schválil aj Senát

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Týždenník Politico na svojom internetovom serveri v pondelok zopakoval, že nový šéf Euroskupiny bude vybraný spomedzi ministrov financií Lotyšska, Luxemburska, Portugalska a Slovenska. Víťaz potrebuje získať najmenej 10 hlasov, čiže podporu 10 krajín 19-člennej eurozóny.
      

Táto súťaž je však podľa Politico považovaná iba za výber medzi Portugalčanom Máriom Centenom z politickej skupiny európskych socialistov a Luxemburčanom Pierrom Gramegnom, ktorý je z politického prúdu liberálov. Luxembursko už malo šéfa Euroskupiny - Jeana-Clauda Junckera -, ktorý v súčasnosti predsedá Európskej komisii.
      

Aj v tejto "dvojsúťaži" je však za favorita považovaný Centeno. Nástupcami Jeroena Dijjselbloema sa podľa denníka zrejme nestane slovenský minister financií Peter Kažimír, ktorý je rovnako z tábora socialistov a Lotyška Dana Reizniece-Ozola, ktorá zastupuje tábor Zelených.
      

"Musíme mať socialistického lídra na čele Euroskupiny a povedal by som, že je všeobecne akceptovateľný. Odkaz, že Mario Centeno je kandidátom našej politickej rodiny, bol zaslaný," potvrdil politickú podporu Strany európskych socialistov (PES) pre Centena predseda PES Sergej Stanišev počas sobotňajšieho kongresu strany v Lisabone.
      

Ministri financií eurozóny by mali začať hlasovať o svojom novom šéfovi hneď na úvod zasadnutia, okolo 13.00 h miestneho času.
      

Prvým šéfom Euroskupiny (2005-2013) bol Jean-Claude Juncker, ktorého v januári 2013 nahradil holandský socialista Jeroen Dijjselbloem. Funkčné obdobie Dijsselbloema sa skončí v januári 2018.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Eurozóna Minister financií Luxembursko Politico
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred hodinou

Počasie: Slnečno, neskôr popoludní miestami pribúdanie oblačnosti. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe miestami okolo 2 stupňov. (shmú)

pred 10 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť