V roku 2016 žilo 36,7 milióna ľudí infikovaných vírusom HIV

V roku 2016 zomrelo na syndróm získanej ľudskej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) milión postihnutých. Novo infikovaných vírusom HIV bolo 1,8 milióna osôb.

Právo na zdravie je v roku 2017 téma Svetového dňa boja proti AIDS. Ako uvádzajú predstavitelia Spoločného programu Organizácie Spojených národov (OSN) pre AIDS (UNAIDS), tohtoročná kampaň je zameraná na problémy, na ktoré narážajú ľudia na celom svete, keď chcú uplatniť svoje práva týkajúce sa zdravia. Svetový deň boja proti AIDS pripadá na 1. decembra.
     

 V tohtoročnej kampani nazvanej #myrighttohealth (moje právo na zdravie), trvajúcej od novembra až do 1. decembra, sa odborníci zaoberali problémami, na ktoré narážajú osoby na celom svete, keď chcú uplatniť svoje právo na zdravie.
      Ako ďalej informoval UNAIDS, v roku 2016 žilo na celom svete 36,7 milióna ľudí infikovaných vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV) a 19,5 milióna ľudí malo vlani prístup k antiretrovirálnej liečbe. V roku 2016 zomrelo na syndróm získanej ľudskej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) milión postihnutých. Novo infikovaných vírusom HIV bolo 1,8 milióna osôb.
      Hlavným zameraním Svetového dňa boja proti AIDS je vo väčšej miere informovať verejnosť o spôsoboch šírenia vírusu HIV, ktorý vyvoláva AIDS, o ochrane pred nákazou i o podpore prevencie.
      Deň 1. december poskytuje príležitosť poskytovať informácie o HIV/AIDS a podporovať prevenciu, liečbu a starostlivosť o pacientov s HIV/AIDS v krajinách, v ktorých je vysoký výskyt nákazy, ako aj v ostatných štátoch. Symbolom tohto dňa je červená stužka.
      Koncepcia Svetového dňa boja proti AIDS vznikla v roku 1988 na svetovom summite ministrov zdravotníctva o programoch prevencie AIDS. Vyhlásila ho v tom roku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a schválilo aj Valné zhromaždenie OSN.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo