POZVÁNKA: Košické Hanusove Dni 2017 štartujú už v nedeľu

POZVÁNKA: Košické Hanusove Dni 2017 štartujú už v nedeľu

V nedeľu 19. novembra 2017 sa začne 2. ročník festivalu o vzťahu kresťanstva a súčasnej spoločnosti Košické Hanusove Dni (KHD), ktorý je sesterským podujatím festivalu Hanusove dni v Bratislave (BHD).

Šesť festivalových dní prinesie desať podujatí (prednášky, diskusie, duchovné podujatia) a vyše 20 inšpiratívnych hostí zo Slovenska a zahraničia. Festival sa bude konať v priestoroch Dominikánskeho kultúrného centra – Veritas  a vo Fuge – kultúrnom centre kresťanov v  Košiciach. Kompletný program nájdu návštevníci na www.hanusovedni.sk.

Každý deň  až do 24. novembra v podvečerných hodinách festival ponúkne unikátny priestor na dialóg medzi sekulárnym a kresťanským svetom v témach, ktorými žije súčasná spoločnosť: diskusie o extrémizme, korupcii, pamätníkoch z čias komunizmu, o 500. výročí reformácie, či o tom, či je možné ostať žiť na Východnom Slovensku.

Vystúpia na ňom šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb, ktorý bude spolu s organizátormi protikorupčných protestov z radov študentov z Košíc a Prešova, a kňazom Martinom Uháľom diskutovať o korupcii na Slovensku.

Europoslanec Branislav Škripek, členka predsedníctva KDH Renáta Ocilková, a predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa Juraj Šúst, ktorí budú riešiť otázku, či je budúcnosť kresťanov v politike v KDH, OľaNO, alebo niekde inde.

Úspešní ľudia, ktorí žijú na východe Slovenska ako napríklad Juraj Girman, CIO T-Systems, či Ľudmila Kolesárová, marketingová manažérka Dobrého Anjela, ktorí budú hovoriť o tom, či je možné ostať žiť na východnom Slovensku a zároveň ostať v „centre diania“.

Výtvarník Ľuboš Lorencz, ktorý bude spolu Petrom Zajacom a Petrom Juščákom z ÚPN diskutovať o tom ako sa zachovať voči symbolom komunizmu na našich pamätníkoch.

Okrem toho festival  ponúkne premietanie filmu Nový domov spojený s diskusiou s Iračanmi žijúcimi na Slovensku, diskusiu evanjelických a katolíckych teológov pri príležitosti 500. výročia reformácie, predstavenie knihy Spovedal som Slovenko, či krátke zamyslenia osobností jednotlivých košických spoločenstiev o identite kresťanského muža a ženy v dnešnej spoločnosti.

Podľa dramaturga KHD Michala Čopa „Festival chce priniesť do Košíc nový vietor. Stavia sa proti tendencii uzatvárať sa do vlastného sveta. Jeho snahou je ponúknuť čas a priestor na hľadanie pravdy v kritickej diskusii a vzájomne sa inšpirovať.“

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo