Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. január 2015

Spoločenstvo Ladislava Hanusa: Chceme inšpirovať mladých ľudí

Spoločenstvo Ladislava Hanusa (SLH) už trinásty rok ponúka semestrálny akademický kurz filozofie a kresťanskej kultúry. V priebehu času sa menili detaily týkajúce sa priebehu desaťtýždňového programu, ale podstata kurzu sa doposiaľ nezmenila. Má za cieľ inšpirovať mladých ľudí a pomôcť im vytvoriť s...

Spoločenstvo Ladislava Hanusa: Chceme inšpirovať mladých ľudí

Spoločenstvo Ladislava Hanusa (SLH) už trinásty rok ponúka semestrálny akademický kurz filozofie a kresťanskej kultúry. V priebehu času sa menili detaily týkajúce sa priebehu desaťtýždňového programu, ale podstata kurzu sa doposiaľ nezmenila. Má za cieľ inšpirovať mladých ľudí a pomôcť im vytvoriť si vlastný názor na dôležité otázky každodennej reality.

Počas jedného semestra sa študenti každý týždeň stretávajú na seminároch v moderovanej diskusii. Nechýbajú vášnivé diskusie, čítanie textov, obhajoba záverečnej eseje pred publikom. Ako povedala absolventka Monika: „Vnímam SLH ako mladých ľudí, ktorí hľadajú viac ako len masovú zábavu, ktorým nie je ľahostajné čo sa okolo nich deje, ktorí sa neboja kriticky myslieť a svoj názor aj povedať.“ Pretože práve úcta a rešpekt k názorovému oponentovi a zároveň schopnosť sformulovať vlastný názor je niečo, čo nám vo verejnom priestore chýba.

SLH sa snaží ponúknuť mladým ľuďom múdrosť tých najväčších postáv filozofie a pretransformovať tieto myšlienky do modernej doby. Určite nie je náhoda, že títo autori dokázali sformulovať myšlienky, ktoré prežili stovky rokov. Sú na nich postavené základné piliere našej západnej civilizácie. Aj keď nemusí byť ľahké ich čítať a pochopiť, s pomocou dobrého učiteľa a diskusie v kruhu mladých ľudí, môžu byť tieto myšlienky použiteľné aj v dnešnej dobe. A v tom je ich sila. „Tento semester bola príležitosť dostať sa aj k textom a autorom ako Aristoteles, Machiavelli, Cicero, ktoré by som si ja asi sama nikdy len tak neotvorila,“ hovorí Veronika.

Program je rozdelený do dvoch tématických okruhov. V okruhu Kresťanstvo a kultúra študenti spoznávajú východiská „západnej civilizácie“, ktorej základom bola najmä kresťanská kultúra. V kurze morálnej filozofie budú rozoberať niektoré konkrétne morálne dilemy, napríklad či je zlé klamať nacistovi, alebo či môžu páry rovnakého pohlavia uzavrieť manželstvo.

Absolvovať semester v SLH však nie je nenáročný záväzok. Náročnosť potvrdzuje pravidlo ktoré hovorí - čo nič nestojí, za nič nestojí. A ako hodnotí naša absolventka Anička? „Kombinácia všetkých seminárov, akcii a rozhovorov sa prejavila niekde vnútri v srdci. A možno o to pravdivejšie. Myslím, že sa trochu lepšie poznám – trochu viac viem čo je pre mňa dôležité. Stálo to veľa ale stálo to za to. Semester v SLH vám dá toľko, koľko chcete dostať.“

Inzercia

Do semestrálneho programu SLH sa môžete prihlásiť do 8.2. Viac informácií o programe, sylaboch a jeho štruktúre nájdete na stránke na www.slh.sk. Absolvovaný program je vstupom do komunity, ktorej víziou je byť inšpirujúcim spoločenstvom vzdelaných a angažovaných kresťanov, ktorí budú obohacovať kultúru a verejný život na Slovensku.

Medzi projekty Spoločenstva Ladislava Hanusa patria Bratislavské Hanusove dni, Bratislava za život, zastolom.sk. Členovia SLH pôsobia okrem iného v Kolégiu Antona Neuwirtha, na postoy-i, v Inštitúte pre ľudské práva a rodinnú politiku, v revue Impulz , pri Nenapadných hrdinoch či na výveske.

Viac o semestrálnom programe nájdete na www.slh.sk.

Odporúčame