"Na základe všetkých faktov, ktoré mám k dispozícii, som sa rozhodol vyvodiť manažérsku zodpovednosť voči spoločnosti MH Manažment. Prijal som nasledovné personálne rozhodnutie. Dnešným dňom odvolávam všetkých členov dozornej rady (DR) spoločnosti MH Manažment a menujem novú dozornú radu. Následne budú notárskou zápisnicou zmenené stanovy spoločnosti, aby bolo možné vymeniť predstavenstvo spoločnosti MH Manažment. DR následne urobí personálne zmeny v predstavenstve spoločnosti MH Manažment. Od nového vedenia budem očakávať, že zabezpečí, aby sa v budúcnosti podobné situácie neopakovali," povedal Žiga.
Konanie spoločnosti MH Manažment podľa Žigu nebolo profesionálne a spôsobilo, že viac sa hovorí o odmene pre advokátov než o tom, že štát získal naspäť VEG. "Súčasne konštatujem, že kontrola MH SR zistila pochybenia v oblasti verejného obstarávania. Súťaž na právne služby mala byť zorganizovaná profesionálnejšie," zdôraznil. Chýbal podľa neho objektívny mechanizmus zadávania zákaziek. "Inými slovami vysúťažené (právnické) spoločnosti mali ešte o jednotlivé prípady súťažiť a ponúknuť najlepšiu cenu," myslí si Žiga.
"Ďalší problém, ktorý vidím, je v tom, že bolo neprofesionálne a nešťastné nechať dohadovanie konečnej odmeny za právne zastupovanie až na čas po ukončení sporu, malo sa tak stať oveľa skôr," podčiarkol.
Jednou z hlavných úloh spoločnosti MH Manažment ako právneho nástupcu Fondu národného majetku (FNM) SR je podľa neho dávať do poriadku vážne chyby, ktoré vznikli počas privatizácie v rokoch 1994 až 2006 a chrániť majetok štátu. "Preto je veľmi dôležité, aby sa tak dialo transparentne a profesionálne, bez toho aby vznikali akékoľvek pochybnosti. Ak spoločnosť MH Manažment napráva chyby privatizácie, nemala by sama robiť chyby," zdôraznil.
"Pokiaľ ide o samotnú výšku odmeny pre advokáta na úrovni 77 miliónov eur, bola neprimeraná a nikdy by som nesúhlasil s jej vyplatením. S vyrokovanou sumou 17,6 milióna eur nie so spokojný. Podľa môjho názoru mala byť na úrovni 1 %, maximálne 2 % zo súdenej sumy, čo by predstavovalo úroveň zákonnej tarify," dodal Žiga.
Žiga v stredu (11. 10.) po rokovaní vládneho kabinetu v reakcii na v utorok (10. 10.) oznámené zníženie odmeny pre advokáta Radomíra Bžána uviedol, že nie je "úplne spokojný".
Scarlett Filipovičová z MH Manažment 10. októbra informovala, že predseda predstavenstva MH Manažment Bačík sa dohodol s advokátskou kanceláriou JUDr. Radomír Bžán, s.r.o., na znížení odmeny za víťazstvo v arbitráži ohľadom VEG na maximálnu výšku 2,5 % z pôvodných 11 %.
Opozícia trvá na tom, že by mala byť zvolaná mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce hovoriť o kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG). Tento krok považujú opoziční poslanci za dôležitý aj napriek tomu, že dnes minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) odvolal Dozornú radu MH Manažmentu.
"Trváme na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR. Nejde len o imaginárnu odmenu pre advokáta blízkeho Smeru-SD, ale najmä o spôsob, akým táto vláda drancuje štát a nakladá so zvereným majetkom. Chceme poznať všetky odpovede na otázky okolo VEG a odmeny pre právnika Radomíra Bžána," priblížil dnes v stanovisku pre médiá poslanec SaS Karol Galek.
Opozičné hnutie OĽaNO plánuje informovať o krokoch, ktoré chce uskutočniť, v piatok (13.10.). Poslanci hnutia sú presvedčení, že zodpovedný za túto kauzu je minister hospodárstva Žiga, ktorý bol v minulosti ministrom životného prostredia. Podľa poslanca Jozefa Viskupiča (OĽaNO) mal Žiga na tento proces dohliadať.
"Dodnes nie je jasné, akým spôsobom mohla byť táto nehorázna zmluva uzatvorená, prečo sa štát dostal do nevýhodnej pozície, kedy zo 64 miliónov eur sa stáva 17,6 milióna eur. Navrhli sme niekoľko riešení a medzi nimi je aj priama zodpovednosť Žigu. Preto mimoriadna schôdza, ktorá má osvetliť celý proces. Je to fórum, kde by sme sa mali o otázkach prípravy, priebehu aj dôsledkov zbabranej zmluvy jednoducho porozprávať. Plénum parlamentu je presne na toto určené," zdôvodnil Viskupič s tým, že zvolaný bol aj mimoriadny hospodársky výbor, ktorý sa neuskutočnil pre neprítomnosť koaličných poslancov aj samotného ministra hospodárstva.
Podľa jeho straníckeho kolegu Eduarda Hegera je odvolanie Dozornej rady MH Manažmentu len začiatkom vyvodenia zodpovednosti. "Odvolanie je len začiatok, preto je potrebné v tejto kauze pokračovať, vyvodiť zodpovednosť a systém napraviť," zdôraznil.
Dnešné odvolanie Dozornej rady MH Manažmentu pripisuje opozícia tlaku, ktorý na ministra hospodárstva v kauze spolu s médiami vytvorila. "Minister Žiga urobil očakávaný krok na základe tlaku opozície, médií a verejnosti. Je nám ľúto, že reaguje až na základe tlaku a trváme na tom, že išlo o vopred pripravený, no neodborne pripravený tunel," vyhlásil Galek.
Podľa opozície minister dnes nekonal na základe nejakých nových zistených v tejto kauze. "Po dvoch týždňoch minister urobil presne to, o čo sme ho žiadali. Keby dnes povedal bombastickú novinku, čo zistil za posledné dva týždne ohľadne zmluvy, ešte by som uveril, že ide o principiálny postoj alebo zmenu. Pán minister Žiga dnes nič nové nepovedal. Zopakoval len to, čo tu hovoríme každý druhý deň na tlačových konferenciách," tvrdí Gábor Grendel (OĽaNO).
Opoziční poslanci trvajú na tom, že odmena pre právnika Bžána je neoprávnená. "Naďalej tvrdíme, že táto odmena je stále vysoká. Hlavne vzhľadom na dĺžku sporu a v porovnaní s inými arbitrážnymi spormi, ktoré boli vedené. Táto suma je stále nehorázne vysoká. Štát takto nemôže fungovať," dodal Heger.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.