Nobelovu cenu za literatúru za rok 2017 získal Kazuo Ishiguro

Tohtoročnú Nobelovu cenu za literatúru získal britský spisovateľ Kazuo Ishiguro.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Meno laureáta oznámila dnes v Štokholme Švédska kráľovská akadémia.

Po dvoch rokoch, keď najprestížnejšiu literárnu cenu na svete vlani udelili americkému pesničkárovi a spevákovi Bobovi Dylanovi a rok predtým bieloruskej spisovateľke Svetlane Alexijevičovej, svedčí jej tohtoročné udelenie Ishigurovi o návrate Švédskej kráľovskej akadémie k tradičnému románu.

"Je to v mnohých smeroch zaujímavý spisovateľ. Povedala by som, že ak spojíte Jane Austenovú - s jej komédiou mravov a psychologickým náhľadom - a Kafku, myslím, že dostanete Ishigura," povedala po udelení ceny stála tajomníčka akadémie Sara Daniusová.

Kazuo Ishiguro (62) je britský spisovateľ japonského pôvodu. V roku 1960 sa spolu s rodičmi presťahoval do Británie. Svoje prvé poviedky publikoval v roku 1981. V nasledujúcom roku mu vyšiel románový debut Pale View of the Hills. Svetovú slávu si získal románom Remains of the Day (po slovensky Súmrak dňa).

Doteraz v Štokholme oznámili nositeľov Nobelovej ceny v kategóriách fyziológia alebo medicína, fyzika a literatúra. V piatok sa verejnosť dozvie meno nositeľa Nobelovej ceny mieru. Na budúci pondelok bude známy laureát v kategórii ekonómia. Tohtoročné ocenenie v každej z kategórií sprevádza finančná prémia vo výške deviatich miliónov švédskych korún (937.376 eur).

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Nobelova cena za literatúru Kazuo Ishiguro
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
Dôležité pred 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že novým hlavným veliteľom ukrajinskej armády bude bývalý veliteľ pozemných síl Mychajlo Drapatyj. V tejto funkcii nahradí Olexandra Syrského.

pred 6 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 9 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť